Piotra Bukartyka i zespół Ajagore będzie można podziwiać na tegorocznej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata dwukrotnie! Zagrają w ramach koncertu "WIELORYB FIUTIN I INNE OPOWIADANIA" na Małej Scenie, a także, kontynuując wieloletnią festiwalową tradycję, Piotr Bukartyk wystąpi podczas zakończenia 28. Pol'and'Rock Festival.
Piotr Bukartyk to kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów i nauczyciel oraz wielki przyjaciel Fundacji WOŚP. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w latach 80-tych ubiegłego wieku, biorąc udział w konkursach i turniejach piosenki autorskiej. Występował na festiwalu w Opolu i zaangażował się we współpracę z kabaretem Pod Egidą. Debiutancką płytę, zatytułowaną „Szampańskie wersety”, wydał w 1997 roku. Pierwszy krążek przyniósł, niespodziewaną dla wokalisty grającego muzykę rockową, nominację do Fryderyka w kategorii dance i techno, bo płyta składała się z 11 utworów parodiujących różne gatunki muzyczne. Artysta ma na koncie 10 albumów studyjnych i jeden krążek nagrany live. Bukartyk nie tylko pisze i wykonuje swoje piosenki, ale też tworzy teksty dla innych artystów. Jego utwory wchodzą w repertuar artystów takich jak Varius Manx, Mieczysław Scześniak czy Andrzej Krzywy.
Zespół Ajagore to polska grupa muzyczna grająca folk i folk rock. Formacja powstała w 1999 roku po rozpadzie trójmiejskiej formacji Szela. Muzycy na co dzień kontraktowani są jako wzięci producenci płyt, m.in. znanych polskich wykonawców takich jak: Krystyna Prońko czy Grażyna Łobaszewska (świetnie przyjęte przez Krytyków płyty „Dziwny jest” oraz „Sklejam Się”). Swoje artystyczne ambicje Ajagore spełnia, koncertując z własnym repertuarem. W dorobku ma dwie autorskie płyty. Ostatnia to Zimowe sny, na której wystąpiło ponad dwudziestu muzycznych gości, między innymi Grażyna Łobaszewska oraz Krystyna Prońko, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Grzegorz Nagórski, Paweł Serafiński, Piotr Mania, Maciej Rychły, Przemek Dyakowski, Irek Wojtczak, Dominik Bukowski i wielu innych. Muzyka Ajagore to swobodne interpretacje wspaniałych polskich tekstów ludowych Oskara Kolberga, Romana Landowskiego oraz Grzegorza Ciechowskiego, w których gatunek muzyczny jest tylko narzędziem do stworzenia odpowiedniego klimatu w piosence. Słyszalne są obszerne elementy folku, jazzu, bluesa, rhythm-n-bluesa itd. Nowoczesność i jakość dokonań zespołu sprawia, że artyści częściej występują za granicą naszego kraju. Zespół w składzie: Sławomir Kornas – bas, śpiew Maciej Kortas – gitary, banjo, dobro, syntezator gitarowy Michał Szczeblewski – perkusja.
Wspólny projekt Piotra Bukartyka i zespołu Ajagore to koncert "WIELORYB FIUTIN I INNE OPOWIADANIA". Poruszające teksty, z których Piotr Bukartyk znany jest od lat zostały okraszone niezwykle ciekawymi aranżacjami przygotowanymi przez muzyków supergrupy Ajagore. Koncert jest manifestacją sprzeciwu artystów wobec nieuzasadnionej przemocy.
Tuż przed Światowym Dniem Bez Śmiecenia Fundacja WOŚP zapoczątkowała akcję związaną ze sprzątaniem terenu Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Każdy może dorzucić swoją "cegiełkę" i dokonać wpłaty, która przeznaczona zostanie na uporządkowanie terenu.
Jednym z najpiękniejszych elementów Festiwalu jest to, że festiwalowicze mają możliwość uczenia się, odkrywania i poznawania działalności różnych organizacji pozarządowych. Zapraszamy przedstawicieli NGO do zgłaszania chęci udziału w 28. Pol'and'Rock Festival.
Przedstawiamy Wam piąte notowanie tegorocznego Plebiscytu Złotego Bączka, będące jednocześnie pierwszym notowaniem drugiego etapu. Jak układają się głosy pomiędzy 16 zespołami? Któremu z nich dacie szansę ponownego wystąpienia na Najpiękniejszym Festiwalu Świata?