Aktualności

Środa pełna pozytywnych muzycznych (i nie tylko) wrażeń

2019-08-01 03:30:00

 

Pomimo, że oficjalne otwarcie festiwalu dopiero (albo już) jutro to festiwalowe koncerty już się rozpoczęły. Dzisiaj mieliśmy okazję posłuchać dobrej muzyki na dwóch scenach. Nocna Scena ASP znajduje się w Dużym Namiocie o nowym, wyjątkowym kształcie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć genialny skecz kabaretowy oraz koncerty jazzowe.

 

 Nocna Scena ASP, fot. Lucyna Lewandowska

 

Scena Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszna po raz pierwszy w swojej festiwalowej historii ze względów bezpieczeństwa stała się sceną zewnętrzną, dzięki czemu koncerty możemy oglądać w otoczeniu pięknej natury, oddychając świeżym powietrzem.

Pierwszy koncert na scenie Viva Kultura to zarazem już czwarty występ na festiwalu zespołu Offensywa. Punkowo-rockowe brzmienie stworzyło idealny festiwalowy klimat. Było energetycznie, basowo i tłumnie. Tańce, zabawa i mnóstwo pozytywnych emocji to najlepsze podsumowanie pierwszego koncertu. Kwartet ze Szczecina to energia, powiew świeżości na polskiej scenie rockowej i młodości w czystej formie. Są idealnym rozpoczęciem środowych koncertów.

 

 

Kolejnym niesamowitym muzycznym doznaniem były pozytywne rytmy Natury. Cudowny klimat reggae od razu wprawiał nas ww wspaniały nastrój. Ciekawym aspektem jest fakt, że zespół pierwszy singiel wydał w 1995 jeszcze na kasecie magnetofonowej. Ich pierwszy singiel „Nie zabijaj” to zwieńczenie wartości, jakie wyznają. Sprawność muzyków wprawiała nas w pozytywne wibracje, a w ich kompozycjach mogliśmy usłyszeć mieszankę popu i ska.

Następnie, mieliśmy okazję usłyszeć Conga Line, którego zdefiniować w jeden gatunek muzyczny nie jest łatwo. Połączenie ska, swingu, jazzu i reggae, bardzo dobrze bawią się muzyką i dźwiękiem. Zespół powstał w 2015 i miał być jednym projektem, ale okazał się jedynie początkiem historii zespołu. Stroje sceniczne zespołu dodawały wyjątkowości całemu koncertowi i stworzyło niesamowitą atmosferę.

 

 

Wieczorem zagrała Zimna Wojna muzyczne połączenie kakofonii i absurdu, podlane dużą dawką rock'and'rollowej energii. Rytmiczne, skoczne dźwięki bardzo mocno oddziaływały na publikę, która świetnie bawiła się przy muzyce. Gitara, perkusja i wokal rozpalił prawdziwy ogień na scenie. Był to koncert dla fanów mocnego brzmienia.

 

 

Skampararas to kolejny punkt na naszej liście reggae zespołów. Zespół powstał 22 lata temu w Jastrzebiu-Zdroju i wydał 5 płyt, a ostatnia z nich to utwory łączące przebojowe kompozycje współczesnego ska z tonowanym brzmieniem jamajskim.

Przedostatnim koncertem pierwszego dnia Sceny Viva Kultura był zespół punkowo-rockowy Karcer, który dostarczył mnóstwo energii festiwalowiczom. Historia zespołu to krzywa PRL-owskiej kryzysowej epopei i dojrzewania w polityczno-muzycznej paranoi Polski. Wszystko echem odbija się w tekstach i muzyce zespołu.

 

 

Wspaniały dzień na Scenie Viva Kultura pięknie zakończył koncert Gaga/Zielone Żabki. Popularny wśród naszej polandrockowej publiczności zespół, który zdecydowanie dał czadu. Absolutnym hitem była piosenka „Kultura”, która wspaniale wkomponowała się w scenę, na której grali muzycy.

Drugim miejscem, które od dzisiaj tętni życiem jest Wzgórze ASP- szeroki wachlarz warsztatowy, niezwykłe spotkania i Nocna Scena ASP, którą rozpoczyna Kabaret Hrabi. Jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów rozśmieszył nas do łez. Do Namiotu ASP przybyły tłumy festiwalowiczów chcących zobaczyć ten komediowy występ. Zainspirowane obyczajami i stereotypami polskiego społeczeństwa sceny sprawiły, że śmialiśmy się do rozpuku. Genialne interpretacje, super interakcje z publicznością i świetne improwizacje to najkrótszy opis występu, który skończył się owacjami na stojąco i pamiątkowym zdjęciem oraz oczywiście bisem. Taka dawka humoru idealnie nastroiła nas do kolejnych dni festiwalu.

 

Joanna Kołaczkowska i Szymon Chwalisz, fot. Basia Lutzner

 

Pierwszym muzycznym doznaniem Nocnej Sceny ASP były niesamowite wyzwania jazzowe. Pierwszy koncert to Jazz Band Młynarski – Masecki, którzy wprowadzili nas w świat przedwojennego jazzu. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe oraz wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani są na całym świecie. Liderzy Jazz Bandu niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować, osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadały całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

 

Jazz Band Młynarski – Masecki, fot. Basia Lutzner  

 

Następnym koncertem był Atom String Quarter, którzy zdecydowanie intrygują i poruszają. Jest to zespół światowej klasy, którego kunszt podziwialiśmy przeżywając każdy dźwięk ich muzyki. W utworach słychać było inspiracje polskim folklorem, mimo że określani są jako połączenie współczesności z klasyką.

Ostatnim zespołem, dla którego mimo późnej godziny zgromadziła duża dużej iloś osób w Dużym Namiocie ASP są Mitch&Mitch. Absolutni wirtuozi, którzy po 17 latach grania mają na koncie 7 płyt nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór.

To był dzień pełen pozytywnych, muzycznych emocji, a już jutro oficjalne rozpoczęcie festiwalu i otwarcie Dużej i Małej Sceny. Będziemy mogli bawić się w aż przy 5 scenach festiwalu!

Dobrej nocy i do zobaczenia!

POKAŻ PODOBNE
2023-01-16 20:50:00

Napalm Death zagra na 29. Pol'and'Rock Festival!

Grindcore w czystej postaci zabrzmi podczas Pol'and'Rock Festival 2023! W tym roku na lotnisku Czaplinek-Broczyno czeka na nas spotkanie z ekstremalną mieszanką muzyki w wykonaniu brytyjskiej grupy metalowej. Razem poczujemy moc „Campaign For Musical Destruction"!

2023-01-09 21:50:00

Carpenter Brut zasila line-up Pol'and'Rock Festival 2023!

Cztery lata i 130 występów w ramach trasy the Leather Patrol później, Carpenter Brut wraca do koncertowania z drugą częścią trylogii — the Leather Terror Tour! Artysta wystąpi także na Dużej Scenie Pol'and'Rock Festival 2023!

2022-11-28 21:30:00

31. Finał WOŚP - poznaliśmy pierwszych artystów!

W poniedziałek 28 listopada, w swojej autorskiej audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił pierwsze zespoły, które zagrają podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP. Koncerty odbędą się 29 stycznia na Placu Bankowym w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ