Aktualności

Trupa Trupa na Nocnym ASP

2021-07-19 20:18:53

 

Zespół Trupa Trupa tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Za sprawą twórczości kapeli psychodeliczne, rozedrgane brzmienia spotykają się z poetyckimi, mrocznymi tekstami.

 

Twórczość zespołu to połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia.

- recenzja w The Guardian 

 

W 2010 roku nagrali swoją debiutancką EPkę, a rok później ukazał się debiutancki album kapeli. Jednak dopiero nagrana w Nowej Synagodze w Gdańsku płyta, przyniosła trójmiejskim muzykom rozgłos i zainteresowanie polskiej i zagranicznej prasy.  Wydana w 2013 roku płyta "++", bo taki enigmatyczny tytuł nosiło to wydawnictwo, zainteresowała krytyków pod względem warstwy tekstowej kawałków - anglojęzyczne teksty piosenek oscylują wokół tematyki śmierci, żałoby, przemijania. Trupa Trupa coraz pewniej budować zaczęła też muzyczną stronę swojej twórczości - zapętlające się labirynty brzmień, sprawiające wrażenie spoglądania w muzyczny kalejdoskop utwory są różnorodne, ale układają się w ciekawą, spójną całość.

 

Kapela Trupa Trupa zaczęła zdobywać rozgłos poza granicami Polski jako jeden z flagowych przedstawicieli muzyki alternatywnej i rocka zanurzonego  w psychodelicznym, hipnotyzującym brzmieniu. Poetyckie teksty piosenek, wykonywane w języku angielskim, nawiązują do problemów egzystencjalnych. Towarzysząca im muzyka wiruje, otacza słuchacza, sprawia wrażenie przestrzenności, a jednocześnie nie przytłacza, jest melodyjna i subtelna.

 

Trupa Trupa wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka.

- recenzja w Pitchfork 

 

W 2015 roku w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records ukazał się album „Headache”. Rok później zremasterowana wersja „Headache” została wydana przez francuski label Ici d’ailleurs. W 2017 roku w wyniku współpracy francuskich i angielskich wydawców ukazał się kolejny album „Jolly New Songs”. Płyta doczekała się japońskiej edycji wydanej przez Moorworks. W 2019 roku nakładem wytwórni Sub Pop ukazał się singiel „Dream About”. W tym samym roku zespół wydał płytę „Of The Sun”. Album ukazał się w ramach międzynarodowej kooperacji Glitterbeat Records (Europa), Lovitt Records (USA), Moorworks (Japonia) i Anteny Krzyku (Polska). 6 marca 2019 roku wytwórnie te wydały kolejny album zespołu – EP „I’ll find”. W 2019 roku nakładem amerykańskiej wytwórni Whited Sepulchre Records ukazała się split kaseta z gwiazdami teksańskiej alternatywy Suspirians.

Trupa Trupa zakończyła właśnie prace nad nowym albumem, który ukaże się 11 lutego 2022 roku w wytwórni Glitterbeat Records (Europa), Lovitt Records (Stany Zjednoczone) i w Antenie Krzyku. Zespół wyda swój pierwszy singiel z nadchodzącego albumu w listopadzie tego roku.

Zespół współpracuje z Wasserman Music i ATC Live. Trupa Trupa wystąpiła do tej pory m.in. na Desert Daze Festival, Rockaway Beach Festival, SXSW, Primavera Sound i Iceland Airwaves. Zespół wziął również udział w legendarnej sesji koncertowej NPR Tiny Desk.

Utwory Trupy Trupa pojawiają się regularnie w radiu BBC 6. Grali je m.in. Iggy Pop, Mary Anne Hobbs, Steve Lamacq, czy Gideon Coe. Ostatnie wydawnictwa zespołu gościły także w audycji Henry’ego Rollinsa na antenie KCRW oraz w rozgłośniach The Current, WFMU, KEXP i NPR.

 

 

Trupa Trupa. fot. materiały prasowe

 

Nocna Scena ASP daje publiczności okazję do spotkania z najciekawszymi artystami polskiej i światowej sceny jazzowej, folkowej, czy alternatywnej. W kameralnej przestrzeni Dużego Namiotu odbywają się wyjątkowe wydarzenia muzyczne i artystyczne. Przypominamy, że wszystkie koncerty, zarówno te odbywające się na Dużej Scenie jak i na Nocnej Scenie Akademii Sztuk przepięknych będą transmitowane na żywo w Internecie. Festiwal Pol'and'Rock ma w tym roku formułę hybrydową, co oznacza, że odbywającemu się na Lotnisku Makowice-Płoty festiwalowi towarzyszyć będzie trwająca 50 godzin transmisja internetowa.

POKAŻ PODOBNE
2022-12-17 14:20:00

Spin Doctors zagrają na Pol'and'Rock Festival 2023!

Czas na prawdziwą petardę. Na Dużej Scenie 29. Pol'and'Rock Festival, który odbędzie się na byłym lotnisku Czaplinek-Broczyno, wystąpią Spin Doctors.

2022-12-05 21:40:00

Poznaliśmy kolejne zespoły, które zagrają podczas finałowego koncertu w Warszawie!

W audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił kolejne zespoły, które zagrają 29 stycznia 2023 roku na Placu Bankowym w Warszawie! Do składu dołączają: Blenders, Kashell, Żurkowski i Dziwna Wiosna!

2023-01-13 16:29:19

Premiera płyty Pull The Wire z 28. Pol'and'Rock Festival!

Pull The Wire prezentuje pierwszy w swoim dorobku album koncertowy, zarejestrowany podczas ubiegłorocznego 28. Pol'and'Rock Festival! Kapela zagrała na Małej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Wróćcie razem z nami do tego wyjątkowego występu!

ZOBACZ TEŻ