Aktualności

W rytmie irlandzkiego folku

2021-03-16 16:01:54

Dziś każdy na nas stanie się Irlandczykiem. Lubująca się w muzyce i ciemnym piwie nacja świętuje dziś bowiem swoje święto - dzień Świętego Patryka. Wiemy, że wśród publiczności Najpiękniejszego Festiwalu nie brakuje fanów muzyki zainspirowanej charakterystycznym, folkowym graniem, które dodaje niesamowitej energii mocniejszemu punkowym dźwiękom. Zaglądamy do naszych przepastnych archiwów i przypominamy najlepsze występy spod znaku koniczyny.  

Dziś Dzień Świętego Patryka, czyli święto, które jednoczy wszystkich wielbicieli Zielonej Wyspy - ludzi którzy tak samo jak mieszkańcy Irlandii, kochają dobrą muzykę, spotkania z przyjaciółmi i zabawę. Brzmi jak opis bywalca naszego Najpiękniejszego Festiwalu Świata? Nie dziwi nas to, że tak serdecznie witacie kapele grające muzykę zainspirowaną celtyckim folkiem, który dodaje żywiołowości zarówno rytmicznej muzyce punkowej, jak i znakomicie sprawdza się na festiwalu w najczystszej, tradycyjnej, folkowej postaci. Zajrzyjcie z nami do naszych archiwów i odkryjcie najlepsze, zainspirowane Irlandią kawałki z Najpiękniejszego Festiwalu Świata. 

 

Fan House of Pain. fot. Marcin Michon

 

Opowieść o irlandzkim graniu na naszym festiwalu - w ogóle opowieść o naszym festiwalu - nie byłaby możliwa bez udziału kapeli Carrauntoohil. To polski zespół, którego nazwa odnosi się do najwyższego wzniesienia na Zielonej Wyspie. Kapela tworzy muzykę celtycką. W arsenale kapeli nie brakuje tradycyjnych instrumentów, które mają bogatą historię - muzycy, wchodzący w skład kapeli do mistrzostwa opanowali instrumenty takie jak uilllean pipes (rodzaj dud, charakterystyczny dla muzyki irlandzkiej), buzuki, bodhran (prosty bęben), tin whistles, czy cytrę. Kapela cieszy się ogromnym szacunkiem w Irlandii, gdzie regularnie koncertuje, a poeta Seamus Henney, irlandzki noblista po wysłuchaniu kapeli stwierdził, że …nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej.” Zespół współtworzył same początki Najpiękniejszego Festiwalu Świata, budując folkową scenę festiwalu. Laureaci nagrody Złotego Bączka pozostają wielkimi przyjaciółmi naszego festiwalu, wielokrotnie prezentując się na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. 

 

 

W naszym subiektywnym rankingu muzyki zainspirowanej celtyckimi brzmieniami nie może zabraknąć wzmianki o występie House of Pain. Raperzy pochodzący z Bostonu, miasta szczycącego się ogromną populacją wywodzących się z Irlandii mieszkańców, pokazali jak bardzo wszechstronną muzyką jest irlandzki folk. Wystarczy połączyć jego żywiołowe, energetyczne rytmy ze świetnie dobranymi samplami i pełnym werwy rapem by uzyskać przepis na brzmienie, które na długo zapadnie w pamięci słuchaczy. W 2017 roku mieliśmy okazję przekonać się, że nikt nie oprze się takiemu połączeniu. Raperzy rozbujali tłumnie zgromadzoną przed Dużą Sceną publikę. Kto nie skacze ten...nie czuje folka! 

 

 

 

Ekipa odpowiedzialna za dobór artystów, którzy wystąpią na Najpiękniejszym Festiwalu Świata otrzymuje setki płyt CD z ofertami od kapel z Polski i ze świata. Zespoły ubiegające się o możliwość zagrania na jednej z festiwalowych scen biorą udział w Eliminacjach. Właśnie na drodze Eliminacji wyłoniliśmy dwie kolejne kapele, które grają celtyckiego punka, czyli niezwykle energetyczne, rytmiczne i pełne mocy połączenie punka z muzyką celtycką. W 2016 roku na Dużej Scenie mieliśmy okazję zabalować na koncercie szwedzkiej kapeli Finnegan's Hell. Muzycy mieli okazję prezentować się na Małej Scenie rok wcześniej, a ich szalony występ zagwarantował im występ na Dużej Scenie jako laureatom nagrody publiczności Złotego Bączka. Niepoprawni Szwedzi i tym razem dali prawdziwy popis, a publika ochoczo ruszyła w tan. 

 

 

Kolejne zgłoszenie, które zaciekawiło organizatorów festiwalu dotarło do nas z odległej Australii, bo to stamtąd wywodzi się zespół The Rumjacks. Australijczycy grają mocnego, rytmicznego punka, który świetnie łączy się z melodiami zainspirowanymi folkowymi przyśpiewkami rodem z lokalnego irlandzkiego pubu. Występ przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata przypadł kapeli tak bardzo do gustu, że obiecali powrót do Polski, by raz jeszcze spotkać się z nami i zagrać dla Najpiękniejszej Publiczności Świata podczas nadchodzącej edycji Pol'and'Rock Festival. 

 

 

We 2015 na Dużej Scenie Przystanku Woodstock wystąpiła kapela Flogging Molly. Amerykańska kapela gra muzykę, która natychmiast przypadła do gustu festiwalowej publiczności - to połączenie żywiołowej muzyki folkowej z mocnym, buntowniczym punkiem. Na stronie kręciołaTV znajdziecie dwa kawałki z tego fantastycznego koncertu. Warto tam zajrzeć by pozytywie nastroić się na dzień Świętego Patryka w towarzystwie najlepszych brzmień z Najpiękniejszego Festiwalu Świata. 

 

Flogging Molly. fot. Anna Migda

 

POKAŻ PODOBNE
2023-01-09 21:50:00

Carpenter Brut zasila line-up Pol'and'Rock Festival 2023!

Cztery lata i 130 występów w ramach trasy the Leather Patrol później, Carpenter Brut wraca do koncertowania z drugą częścią trylogii — the Leather Terror Tour! Artysta wystąpi także na Dużej Scenie Pol'and'Rock Festival 2023!

2022-12-17 14:20:00

Spin Doctors zagrają na Pol'and'Rock Festival 2023!

Czas na prawdziwą petardę. Na Dużej Scenie 29. Pol'and'Rock Festival, który odbędzie się na byłym lotnisku Czaplinek-Broczyno, wystąpią Spin Doctors.

2022-12-12 21:15:00

Kolejni artyści zasilają line-up 31. Finału WOŚP!

Do składu zespołów, które zagrają na Placu Bankowym w Warszawie, dołączają: WaluśKraksaKryzys, Gutek, Dagadana oraz Dirty Shirt! Wszystkie ogłoszenia padły na antenie Antyradia podczas audycji Jurka Owsiaka, Zaraz Będzie Ciemno!

ZOBACZ TEŻ