Aktualności

Warsztaty Akademii Sztuk Przepięknych podczas Najpiękniejszej Domówki Online

2020-07-14 14:05:48

 

Jak co roku w ramach Akademii Sztuk Przepięknych nie mogło zabraknąć ciekawych tematów przedstawionych w interesującej formie przez doświadczonych ekspertów. Wychodząc naprzeciw potrzebom festiwalowej społeczności oraz biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności przygotowaliśmy wraz z organizacjami warsztaty w przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. W tym roku oferta warsztatów będzie zawarta w następujących blokach tematycznych:

  1. Zdrowie i integracja - 21 lipca 2020
  2. Ekologia - 22 lipca 2020
  3. Kultura - 23 lipca 2020
  4. Psychologia i rozwój osobisty - 24 lipca 2020
  5. Rękodzieło i prawa człowieka - 25 lipca 2020
  6. Zajęcia dla dzieci - 26 lipca 2020
  7. Nauka i wiedza - 27 lipca 2020
  8. Walka z uzależnieniami / Zdrowie / Integracja - 28 lipca 2020
  9. Prawa człowieka / edukacja globalna - 29 lipca 2020

 

I. Zdrowie i integracja - 21 lipca 2020

 

10:30-11:30 – Fundacja DKMS - "HematoPOEZJA – czyli w pięknych słowach o krwi, szpiku i transplantacjach"  

Podczas warsztatu będzie można się dowiedzieć m.in. Jak długo żyje krwinka czerwona? Czy układ zgodności tkankowej to złośliwość Matki Natury by utrudnić transplantacje? Czy moim genetycznym bliźniakiem mógłby być Eskimos? Jak produkowana jest krew, jaka jest funkcja poszczególnych krwinek, w jakich sytuacjach i w jaki sposób przeszczepiane są komórki macierzyste. Warsztaty poprowadzi lekarz internista dr Grzegorz Hensler. Transmisja a będzie przeprowadzona na platformie ClickMeeting oraz będzie możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca. 

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego oraz decyzją Ministra Zdrowia jest Ośrodkiem Dawców SzpikuDotychczas Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 700 000 potencjalnych Dawców. Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego. Podczas obecności na dwóch poprzednich edycjach festiwalu Fundacja DKMS zarejestrowała łącznie 1609 nowych potencjalnych dawców szpiku oraz rozprawiała się z mitami na temat oddawania szpiku 

 

11:30-12:30 – STACJA - "Bezpieczniejszy seks, bezpieczniejsza zabawa" 

Warsztat poświęcony będzie tematom zabezpieczeń pod kątem zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Zostaną zaprezentowane rodzaje zabezpieczeń, takich jak prezerwatywy, ale też mniej oczywiste, jak prezerwatywa damska, chusteczka do seksu oralnego. Prowadzący warsztat opowiedzą o innych rodzajach profilaktyki HIV, jak np.: PREP oraz omówią konkretne czynności seksualne pod kątem ryzyka zakażenia (kiedy jest wyższe/niższe, jak konkretnie do niego dochodzi i jak dobrać adekwatną metodę zabezpieczenia). Część warsztatu zostanie poświęcona bezpieczniejszej zabawie, czyli temu jak zadbać podczas imprezy o zdrowie swoje i innych np. rozkładania alkoholu w czasie, łączenia substancji psychoaktywnych, tzw. "pigułki gwałtu" oraz COVID 19. 

Stowarzyszenie Program STACJA od 12 lat prowadzi działania profilaktyczno-edukacyjne dotyczące bezpieczniejszej zabawy i bezpieczniejszego seksu. Organizacja realizuje projekty metodą party- i streetworkingu. Stowarzyszenie preferuje pracę z młodymi ludźmi w ich środowisku, gdzie spędzają swój czas, np. w klubach, nad Wisłą, w akademikach i na imprezach masowych (Juwenalia, Woodstock, Poland Rock Festiwal). Na festiwalu obecni od 2012 roku.  

 

12:30-13:30 – Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! - "Zdrowie z roślin - pokaz gotowania" 

Pokaz gotowania duetu kulinarno-modowego Atelier Smaku. Warsztat poprowadzi Jola i Mirek, którzy od lat przygotowują pyszne i proste dania z roślin, bez glutenu. Pokazują, że można odżywiać się zdrowo i naturalnie, nie rezygnując ze wspaniałych, bogatych smaków każdej przyrządzonej potrawy. 

Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt –  Viva! działa w Polsce od 2000 roku. Organizacja zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt w Polsce poprzez następujące działania - reagowanie w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom, szkolenie instytucji państwowych, działania prowadzące do tworzenia odpowiednich przepisów prawnychprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt – m.in. Cyrk bez Zwierząt, Antyfutro, Zostań Wege. W 2015 r. organizacja opublikowała pierwszy w Polsce pełnometrażowy film o przemyśle futrzarskim “Jutro będzie futro”, a od 2012 prowadzi schronisko dla zwierząt w Korabiewicach, w którym oprócz psów i kotów mieszkają uratowane świnie, konie, krowy, kozy czy lisy. Od kilkunastu lat organizacja wydaje Magazyn Vege. Na festiwalu obecni od 2017 roku.  
 

16:00-17:00 – Fundacja eFkropka - "Razem wbrew stereotypom – o chorobach psychicznych" 

Podczas warsztatu zostaną przedstawione doświadczenia wynikające z choroby psychicznej oraz przykłady zdrowienia z kryzysów psychicznych. Prowadzący “odczarują” powszechne stereotypy na ten temat. Zostanie zaprezentowana profilaktyka zdrowia psychicznego - objawy, leczenie, rodzaje chorób. Warsztat pomoże zrozumieć perspektywę osoby chorującej, ponieważ prowadzony jest przez osoby, które mają za sobą kryzysowe doświadczenia wraz ze specjalistą psychiatrą bądź terapeutą. 

Fundacja eFkropka od ponad 8 lat zajmuje się działaniami na rzecz osób po kryzysach psychicznych oraz wspieraniem zmian w polskiej psychiatrii. Fundację tworzą zarówno profesjonaliści, jak i same osoby po kryzysach. Fundacja m.in. prowadzi warsztaty antydyskryminacyjnektórych celem jest obalanie stereotypów i mówieniu o swoich doświadczeniach w chorowaniu i zdrowieniu. Fundacja od dwóch lat obecna w przestrzeni festiwalowej. 

 

II. Ekologia-22 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Fundacja Centrum Cyfrowe i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK) - "Jak każdy/a z nas może przeciwdziałać suszy i jak ważne są w tym kontekście działania systemowe?" 

Warsztat rozpocznie się serią animacji wykorzystujących zasoby z domeny publicznej, które wyjaśnią problem suszy - przyczyny, konsekwencje, "call to action". W następnej części będzie można się dowiedzieć jak każdy z nas może przeciwdziałać suszy i jak ważne są w tym kontekście działania systemowe. 

Fundacja Centrum Cyfrowe jest organizacją pozarządową, która wspiera otwartość i zaangażowanie w świecie nowoczesnych technologii. Obecne działania fundacji koncertują się wokół kampanii #BezSpiny, która promuje legalne korzystanie z kultury online i tłumaczy co można - mówi o zasobach w domenie publicznej, utworach dostępnych na licencjach Creative Commons, wyjaśnia czym jest prawo cytatu (i że wszyscy możemy z niego korzystać). Pierwszy raz w przestrzeni warsztatowej ASP. Warsztat przygotowany wraz z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, który w zeszłym roku zadebiutował na ASP. 

 

11:30-12:30 – Stowarzyszenie Otwarte Klatki - "Czy burger z groszku może uratować ludzkość? - czyli jak to jest z tym klimatem" 

Podczas warsztatu m.in. poznasz odpowiedzi na pytania - Czy wybory konsumenckie wpływają na ocieplanie się klimatu? Czy dbanie o środowisko to tylko zielony aktywizm? Co łączy globalne ocieplenie, niszczenie puszczy amazońskiej i głód na świecie? Poza tym dowiesz się jakie są rzetelne źródła informacji na temat klimatu i jego zmian oraz w jaki sposób mieszkańcy wsi walczą o klimat i środowisko, przy okazji ratując miliony zwierząt. 

Stowarzyszenie Otwarte Klatki to powstała w 2012 roku ogólnopolska organizacja zrzeszająca osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku jest częścią Anima International — działającą w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii, Danii oraz na Litwie, Ukrainie i Białorusi.  Organizacja zabiega o lepszą ochronę zwierząt zamykanych na fermach, a także o prawo konsumentów do pełnej wiedzy na temat warunków ich życia. Od wielu lat obecni na Festiwalu. 

 

12:30-13:30 – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals - Inspektorat Warszawa - „Kurs języka psiego / Ostatnia szansa” 

Podczas warsztatu dowiesz się:

Co oznacza to dziwne, czasami nie zrozumiałe dla nas zachowanie rytualne naszych pupili? Jakie są metody komunikacji między psami a jakie między właścicielem.

- Czy faktycznie spróbowałeś już wszystkiego, aby naprawić wasze trudne relacje z psem? Czy sprzedaż, oddanie do schroniska lub porzucenie to jedyne, na co Cię stać? 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Inspektorat Warszawa to organizacja, która zajmuje się przede wszystkim zapobieganiu rażącemu zaniedbywaniu i okrutnemu traktowaniu zwierząt. Organizacja kształtuje właściwe postawy społeczne wobec świata zwierząt, w tym wobec zwierząt domowych, gospodarskich i wolno żyjących, stawiając na edukację i rozwijanie empatii. Organizacje tworzą społecznicy. Na festiwalu obecni od 2019 roku.  

 

16:00-17:00 – Collegium Civitas - „Bee friendly – jak zmieniać świat tu i teraz? Miejskie pszczelarstwo" 

Warsztat i dyskusja poruszająca tematykę miejskiego pszczelarstwa. Case study na przykładzie doświadczeń Kamila Wyszkowskiego, który założył miejskie ule na dachu bloku, w którym mieszka. Praktyczne porady uzupełni gościnna e-wizyta pszczelarza, który pokaże, jak wygląda ul, do czego służą poszczególne narzędzia i jak wygląda plaster miodu wyjęty z ula. Opowieść o miejskich pszczołach będzie pretekstem do dyskusji nt. przekładania się naszych działań w skali mikro na rezultaty w skali makro. Wspólnie zastanowimy się nad takimi kwestiami jak: Gdzie naprawdę jesteśmy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – jako Polska, Europa i świat? Jak na zagadnienia związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem wpłynęła pandemia? Jak sprawić, aby koniec pewnego modelu świecie, który znamy, stał się jednocześnie możliwością nowego, lepszego otwarcia? Kreatywna burza mózgów z udziałem wirtualnej publiczności. 

Collegium Civitas to nowoczesna uczelnia kształcąca specjalistów z zakresu dziennikarstwa, nauk politycznych i społecznych, zarządzania, marketingu i bezpieczeństwa. Wykładowcy Collegium Civitas uczestniczyli pierwszy raz w Akademii Sztuk Przepięknych w 2019 r. 

 

 

III. Kultura 23 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – PodróżoVanie Van life, czyli nasza droga do wolności" 

Prowadzący opowiedzą o tym jak przygotować się do tak wielkiej zmiany jaką jest van life, jak wygląda budowa kampera na blaszaku, o tym, czy kempingowanie jest legalne, o kwestiach bezpieczeństwa, jak znajdować wodę i noclegi, jak można zarabiać w podróży, gdzie można wybrać się na pierwszą podróż. Jak van life sprawdza się w trakcie pandemii. Opowieść o tym jak pokonywać własne bariery, lęki i o tym jak van life prowadzi do wolności.  
 

PodróżoVanie to Kasia i Łukasz którzy właśnie realizują swoje marzenia! W marcu 2018 rozpoczęli przygotowania do wyprawy po Europie budując własnoręcznie campervana! Od maja 2018 odwiedzili nim już 29 państw! Przyjmijcie ich ciepło, to ich debiut na Festiwalu Pol’and’Rock. 

 

11:30-12:30 – Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu „Mamy prawo do kultury!”  

Warsztaty z udziałem radców prawnych oraz poznańskich twórców i artystów, którzy poruszą zagadnienia takie jak: granice wolności słowa w twórczości artystycznej, plagiat, finansowanie kultury, odpowiedzialność prawna twórcy. 
 
Okrę­go­wa Izba Rad­ców Praw­nych w Po­zna­niu jest jed­ną z 19 izb sa­mo­rzą­du rad­ców praw­nych w Pol­sce. Zrze­sza obec­nie 3885 rad­ców praw­nych i ak­tu­al­nie szko­li 525 apli­kan­tów rad­cow­skich. Zgod­nie ze swo­im sta­tu­sem re­ali­zu­je za­da­nia zwią­za­ne z edu­ka­cją praw­ni­czą (m.in. szko­le­nia rad­cow­skie, apli­ka­cje rad­cow­skie, kon­fe­ren­cje me­ry­to­rycz­ne), or­ga­ni­zo­wa­niem współ­pra­cy re­gio­nal­ne­go śro­do­wi­ska rad­ców praw­nych, a tak­że pro­mo­cją za­wo­du oraz wie­dzy praw­ni­czej wśród lo­kal­nej spo­łecz­no­ści. Ich spotkania i warsztaty na ostatnich Festiwalach cieszyły się dużą popularnością. 

 

12:30-13:30 – Dom Otwarty „Teatr zaangażowany”  

Transmisja live z pleneru, gdzie zespół Fundacji Banina przygotowuje się do nowego przedstawienia o uchodźcach. Będzie to rozmowa o tym, dlaczego jako ekipa teatralna widzą potrzebę mówienia o uchodźcach, mimo, że temat już dawno zszedł z nagłówków gazet. Zespół opowie też, jak się robi teatr plenerowy, jakie narzędzia wykorzystują i jak to wygląda od kuchni.  

Dom Otwarty, Fundację Daj Herbatę, Fundację Banina, inicjatywę Przyjaciele Ludzi są to organizacje działające na rzecz grupy wykluczonych (osoby w kryzysie bezdomności, uchodźcy), pracując z tymi społecznościami bezpośrednio oraz prowadząc działania edukacyjne (Fundacja Banina od lat tworzy spektakle edukacyjne, pobudzające odbiorców do zastanowienia się nad danym tematem/aspektem wykluczenia). Dom Otwarty po raz piąty bierze udział w ASP. Pozostałe organizacje mają staż od 4 do 2 lat. W zeszłym roku na ASP miała miejsce premiera przygotowanej przez Fundację Banina monodramy „Obca”. 

 

16:00-17:00 – Fundacja Centrum Cyfrowe – Jak krok po kroku stworzyć filtr AR na Instagrama?

Podczas warsztatu zostanie przedstawiona historia tworzenia filtrów #ZEROWASTECULTURE wykorzystujących obrazy z Muzeum Narodowego w Warszawie i zbiorów Narodowej Galerii Sztuki w Kopenhadze powstałych w ramach kampanii #BezSpiny. W ramach warsztatów można się dowiedzieć jak w prosty sposób każdy może stworzyć swój własny filtr na bazie dostępnych w intrenecie zasobów. 

Fundacja Centrum Cyfrowe jest organizacją pozarządową, która wspiera otwartość i zaangażowanie w świecie nowoczesnych technologii. Obecne działania fundacji koncertują się wokół kampanii #BezSpiny, która promuje legalne korzystanie z kultury online i tłumaczy co można - mówi o zasobach w domenie publicznej, utworach dostępnych na licencjach Creative Commons, wyjaśnia czym jest prawo cytatu (i że wszyscy możemy z niego korzystać).  

 

 

IV. Psychologia i rozwój osobisty 24 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Stowarzyszenie MAYE - "Do you mind?”  

Warsztaty pracy z umysłem które wykorzystują praktyczne ćwiczenia oparte na psychologii i medytacji. Naucz się jak kontrolować swój umysł, niech umysł nie kontroluje Ciebie. Zapanuj nad swoimi myślami i emocjami. 

Stowarzyszenie MAYE to grupa prężnie działających przyjaciół i wolontariuszy, którzy organizują rozmaite wydarzenia takie jak Beztroska Festiwal, Joga Party Festiwal. Stowarzyszenie skupia się wokół kluczowych haseł wynikających z nazwy MAYE, czyli muzyki, art, yogi i ekologii. Na festiwalu obecni od 2016 roku.   

 

11:30-12:30 – Super Mental Team „Nie bój się chcieć” - 7 narzędzi dla podniesienia pewności siebie 

Podczas warsztatów będzie można poznać 7 narzędzi podnoszących pewność siebie, które stanowią podstawę pracy nad sobą i poczuciem własnej wartości. Ćwiczenia trafiające w sedno, będące źródłem inspiracji, które dotrą nawet do tych, którym do tej pory rozwój osobisty jeszcze nigdy nie pomógł. 

Super Mental Team to zespół trenerów mentalnych. Trio trenerskie w składzie: Sebastian Chrzanowski-Sawicki, Małgorzata Sawicka-Koprowicz, Tomasz Chojnacki szkoli z podnoszenia efektywności osobistej i zawodowej.  Wyzwalamy rozmach indywidualnych zasobów. Pomagamy rozwijać samoświadomość i życie pełnią swoich możliwości. Podnosimy pewność siebie i poczucie własnej wartości. Na festiwalu od 2019 roku.  

12:30-13:30 – Centrum Praw Kobiet „Tajemnice ukryte za symptomami z ciała" 

Czy zastanawiasz się czasem, czemu mamy tendencję do grzebania językiem w bolącym zębie? Uciskania bolącego miejsca na stopie lub rozdrapywania strupków? I co ma z tym wspólnego Twoje szczęście? Choć pozornie stoi to w sprzeczności z logiką, odruchowo nasilamy doznania z ciała. Próbujemy wejść z nim w kontakt, ale rzadko kiedy potrafimy odczytać przekazywaną nam informację. Fascynujące odkrycie psychologii zorientowanej na proces przekracza granice naszej wiedzy, wskazując, że za symptomami z ciała stoi bardzo często wewnętrzna inteligencja. Ucząc się jej języka, możemy odczytać wskazówki dotyczące naszych codziennych wyborów w każdym obszarze życia. Prowadząca Agnieszka Olszewska-Kaczmarek. 

Fundacja Centrum Praw Kobiet od ponad 25 lat świadczy specjalistyczną pomocą dla kobiet i ich dzieci (poradnictwo prawne, psychologiczne, grupy wsparcia oraz warsztaty psychoedukacyjne i rozwojowe, monitorowanie przewodu sądowego i asysta). CPK prowadzi działalność edukacyjną, wpływa na zmiany w prawie i procedury wykonawcze, wydaje publikacje, prowadzi Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Kobiet Ofiar Przemocy, z dziećmi. Fundacja obecna na festiwalu od 2018 roku. 

 

16:00-17:00 – Maria Tarczyńska - mama psychoonkolog - "Zakręty życiowe i kryzysy. Jak się nie pogubić, jak wyjść z kryzysu i osiągnąć wzrost pokryzysowy?" 

Czym jest kryzys, jakie mogą być kryzysy i jakie są możliwe ich konsekwencje: co nam grozi, gdy nie podejmiemy świadomego wyzwania wyjścia z kryzysu i wdrożenia możliwych pozytywnych zmian w swoim życiu. Jak pracować w kryzysie i nad kryzysem by się nie pogrążyć a z niego wyjść, a nawet być potem silniejszym i mądrzejszym, czyli osiągnąć wzrost pokryzysowy. Jakie cechy i umiejętności pomagają nam lepiej radzić sobie z kryzysami. Jak je wzmacniać i ćwiczyć. Kilka zasad takiej prostej, ale skutecznej autoterapii RTZ - Racjonalna Terapia Zachowania. Czyli jak sobie pomóc. 

Maria Tarczyńska - psycholog, psychoonkolog i mentor kryzysowy i propgatorka wiedzy w tym zakresie. Na Festiwalu Pol’and’Rock w ramach ASP po raz drugi.  

 

 

V. Rękodzieło i prawa człowieka 25 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Stowarzyszenie MAYE - „Goń marzenia, łap sny - warsztaty wyplatania łapaczy snów" 

Praktyczny warsztat wytwarzania łapaczy snów. Przed warsztatem przygotuj sobie: giętki, długi patyk, kolorowe sznurki, koraliki, piórka i inne ozdobyNajlepiej, jeżeli będą to materiały naturalne.  

Stowarzyszenie MAYE to grupa prężnie działających przyjaciół i wolontariuszy, którzy organizują rozmaite wydarzenia takie jak Beztroska Festiwal, Joga Party Festiwal. Stowarzyszenie skupia się wokół kluczowych haseł wynikających z nazwy MAYE, czyli muzyki, art, yogi i ekologii. Na festiwalu obecni od 2016 roku. 

 

11:30-12:30 – Wu Kwadrat - "Krótkie warsztaty dredowe" 

Warsztat ma na celu przekazanie teoretycznych i praktycznych aspektów noszenia i wykonywania dredów. Podczas warsztatu będzie można zobaczyć jak zrobić dredy od podstawjak poprawiać dredy oraz jak je pielęgnować. 

Wu Kwadrat to serwis dredów zlokalizowany we Wrocławiu. Od lat zajmujemy się wszystkim, co związane z dredami - wykonywaniem od podstaw, poprawkami, przedłużaniem itp. oraz szkoleniami z fryzjerstwa alternatywnego. Od dwóch lat obecni w przestrzeni festiwalu. 

 

12:30-13:30 – Inicjatywa artystyczna Dorigami - "Warsztaty origami" 

Warsztat składania papieru dla każdego. Niezależnie od wieku czy umiejętności, uczestnicy wspólnie będą tworzyć różnorodne modele, które nie tylko cieszą oko, ale mogą być wyjątkowym upominkiem lub czymś praktycznym i przydatnym w życiu codziennym. 

Dorigami to inicjatywa artystyczna, która narodziła się w 2012 roku. Naszą pasją jest japońska sztuka składania papieru – origami. Prowadzimy warsztaty, wykłady, tworzymy modele i dzielimy się wiedzą z wszystkimi tymi, którzy chcą w ciekawy i kreatywny sposób spędzić czas. Dorigami ze swoimi aktywnościami jest obecne na festiwalu od 2016 roku.  

 

16:00-17:00 – Fundacja The Hope Project Polska - „Lesbos – wyspa, która stała się więzieniem” 

To półtoragodzinny wykład-konwersatorium z pokazem zdjęć, podczas którego opowiemy o naszych doświadczeniach pracy wolontariackiej z uchodźcami na Lesbos. Powiemy w jaki sposób uchodźcy dostają się do Europy i co się z nimi dzieje w momencie przekroczenia europejskich granic. Odniesiemy się do Konwencji Genewskiej i Konstytucji. Opowiemy również historie uchodźców z bliskiego wschodu i Afryki, aktualnie przebywających w obozie Moria – jednym z największych obozów dla uchodźców w Europie. Zobrazujemy codzienność mieszkańców Morii (czy uchodźcy mogą opuszczać teren obozu? Czy są w nim bezpieczni? Na jaką pomoc mogą liczyć, a kiedy są zdani tylko na siebie?). Opowiemy jak na kryzys reagują Grecy oraz za co mieszkańcy wyspy Lesbos zostali nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmierzymy się ze stereotypami i spojrzymy na doniesienia medialne z szerszej perspektywy.  

Fundacja The Hope Project Polska od 3 lat wspiera uchodźców z greckich obozów dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, czekającym na decyzję rządu w sprawie zgody na azyl. W przeludnionych obozach brakuje podstawowych produktów oraz odpowiedniej opieki zdrowotnej. Te skrajnie niehumanitarne warunki, jak również niepewna przyszłość, przyczyniają się do rosnącej liczby osób chorujących na depresję, a nawet podejmujących próby samobójcze – również wśród dzieci i młodzieży. Fundacja organizuje zbiórki najbardziej podstawowych produktów niezbędnych do codziennego funkcjonowania i przekazują je do obozów dla uchodźców Moria i Kara Tepe, w których obecnie znajduje się ponad 22 000 osób.  

 

 

VI. Zajęcia dla dzieci 26 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Wioska Dziecięca - “Każdy może być jak Einstein” 
Warsztaty pod nazwą "każdy może być jak Einstein" podczas których wspólnie z dziećmi przeniesiemy się w zadziwiający świat eksperymentów i wybuchów które każdy może zrobić domu! W drugiej części animatorzy pokażą Wam jak w domu zrobić płyn do baniek mydlanych i zaproszą do wspólnej zabawy przez szklany ekran.       
 
Wioska Dziecięca to projekt, który bawi, uczy i zachwyca najmłodszych uczestników festiwalu. Daje wytchnienie zmęczonym rodzicom, ale przede wszystkim sprawia, że mali festiwalowicze znajdują tam atrakcje w postaci gier, zabaw i warsztatów plastycznych, mogą pięknie wymalować buzię czy zrobić tatuaż. Projekt to grupa animacyjnych przyjaciół, którzy na co dzień mieszkają w najdalszych zakątkach Polski.  

 

11:30-12:30 – Fundacja Dr Clown - "Warsztat z żonglerki" 

Warsztat dla najmłodszych podczas których nauczą się żonglowaćŻonglerka synchronizuje półkule mózgowe, uczy koncentracji, poprawia koordynacje, relaksuje. Do aktywnego udziału w warsztacie wystarczy mieć 3 piłki lub cytryny, mandarynki. 

Fundacja „Dr Clown powstała w 1999 roku. Jej celem jest wywoływanie uśmiechu na twarzach chorych, a misją przekonanie, że uśmiech leczy. Doktorzy Clowni, w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami niosą uśmiech i bawiąc, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i hospitalizacją oraz kryzysami życiowymi. Fundacja działa w całej Polsce - posiada 22 Oddziały, które niosą uśmiech podopiecznym w ok. 150 szpitalach i placówkach różnego typu. Ponad 600 wolontariuszy, w przebraniu „Doktora Clowna” dociera każdego roku, w całej Polsce, ponad 57 000 potrzebujących. 

 

12:30-13:30 – Fundacja Dr Clown - " Warsztaty bębniarskie dla dzieci " 

Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś na bębnach to to spotkanie jest właśnie dla Ciebie. Jeśli zaś już to kiedyś robiłeś to to spotkanie jest właśnie dla Ciebie … Warsztat ten jest niecodzienną wyprawą do źródła muzyki bębnów djembe z Afryki Zachodniej. W planie wspólne poszukiwanie pochowanego po kątach rytmu, śpiewanie śpiewanek, łapanie komarów i inne ... Mile widziane wszelkie bębny i bębenki, ale także miski, wiadra i inne powierzchnie płaskie, w miarę odbijające dźwięk. Przydadzą się też wyspane ręce, oczy wyobraźni i zapasowy uśmiech w skarpecie :) 

 

16:00-17:00 – Polska Akcja Humanitarna - „Woda jako globalne wyzwanie” 

Warsztat odbędzie się na platformie Clickmeeting, gdzie w zamkniętej grupie podyskutujemy na temat prawa i dostępu do wody pitnejWarsztat będzie świetną okazją do uświadomienia sobie między innymi związku między dostępem do wody i godnych warunków sanitarnych, a edukacją, zdrowiem i rozwojem społecznym jednostek oraz całych społeczeństw. Spędzony wspólnie czas będzie ćwiczeniem wnikliwego postrzegania świata i dostrzegania odmiennych perspektyw rozwoju. 

Polska Akcja Humanitarna niesie pomoc ludziom poszkodowanym w konfliktach zbrojnych i katastrofach naturalnych. Specjalizuje się m.in. w zapewnianiu żywności, wody, schronienia, dostępu do edukacji. Obecnie niesie pomoc w Sudanie Południowym, Somalii, Ukrainie, Jemenie, Iraku oraz Grecji. Organizacja prowadzi program dożywiania dzieci w Polsce Pajacyk. Oprócz bezpośredniego udzielania pomocy, edukuje społeczeństwo w zakresie tematyki humanitarnej – kampanie społeczne i współpraca ze szkołami. Na festiwalu obecni od 2016 roku. 

 

 

VII. Nauka i wiedza 27 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Centrum Praw Kobiet - "Two-Spirits (osoba o podwójnej duszy) w tradycji Indian Ameryki Północnej" 

Przed europejską kolonizacją rdzenni Amerykanie w swojej kulturze rozpoznawali co najmniej pięć płci, wśród nich Two-Spirits, osoby o podwójnej duszy, którym przypisywano wyjątkowy, dany przez Stwórcę, talent, do patrzenia na świat oczami obu płci w tym samym momencie. Ludzie ci byli otoczeni czcią, a rodziny, z których pochodzili, były uznawane za pobłogosławione szczęściem. Na warsztacie dowiesz się więcej o Two-Spirits oraz o tym, jak w rdzennych kulturach Indian Ameryki Płn. patrzono na kwestie płci i jakie przypisywano im role społeczne. Prowadząca Agnieszka Olszewska-Kaczmarek - psycholożka i psychoterapeutka pracująca wg metody Psychologii Procesu.  

Fundacja Centrum Praw Kobiet od ponad 25 lat świadczy specjalistyczną pomocą dla kobiet i ich dzieci (poradnictwo prawne, psychologiczne, grupy wsparcia oraz warsztaty psychoedukacyjne i rozwojowe, monitorowanie przewodu sądowego i asysta). CPK prowadzi działalność edukacyjną, wpływa na zmiany w prawie i procedury wykonawcze, wydaje publikacje, prowadzi Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Kobiet Ofiar Przemocy, z dziećmi. Fundacja obecna na festiwalu od 2018 roku. 

 

11:30-12:30 – Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju - „Susza – zmiany klimatu dotyczą także Ciebie” 

Podczas warsztatu zostanie wyjaśnione z czego wynika problem suszy w Polsce i jakie działania mogą temu problemowi przeciwdziałać. Zostanie przedstawiony fakt, że choć na zasoby wody w Polsce w dużej mierze odpowiadają zmieniające się warunki klimatyczne w kraju (zostanie zaprezentowany opis przewidywanych zmian), to w istocie za ilość dostępnej dla działalności człowieka wody w Polsce odpowiadają podjęte przez nas działania. Zostaną przedstawione działania możliwe do podjęcia zarówno w sferze prywatnej (np.: oszczędzanie wody), wspólnotowej (np. gromadzenie wody z dachów w postaci dachów zielonych lub ogrodów deszczowych, zarządzanie spływem wód opadowych) oraz krajowej (np. mała retencja w skali kraju, ochrona zasobów wód podziemnych). Zostanie zwrócona także uwaga na działania, które mogą być dla zasobów i jakości wody w Polsce szkodliwe (np. przyspieszanie spływu wody w rzekach, nadmierne betonowanie powierzchni). 

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju jest pozarządową organizacją typu think-tank powstałą w 1990 r. koncentrującą swą działalność na promowaniu zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju) i rozwiązań jemu służących w Polsce. Misją Instytutu jest występowanie w interesie przyszłych pokoleń, gdyż one nie mają możliwości zabrania głosu w procesie podejmowanych dzisiaj decyzji, a wielokrotnie skutki tych decyzji będą ich dotyczyły. Jako główne zadania InE postawił przed sobą przede wszystkim inicjowanie oraz integrowanie różnych interesariuszy wokół rozwiązywania konkretnych problemów ujawniających się na styku ochrony środowiska z rozwojem gospodarczym i społecznym, a także inicjowanie i popieranie zasad zrównoważonego rozwoju we wszelkich przejawach życia społecznego i gospodarczego. Długofalową misją InE jest budowanie polskiego społeczeństwa obywatelskiego, zasad demokracji i zrównoważonej gospodarki zwłaszcza w okresie zmian i transformacji. Na festiwalu po raz pierwszy.  

 

12:30-13:30 – Collegium Civitas - „Krytyczne myślenie, czyli jak ustrzec się przed manipulacją” – dr Roland Zarzycki 

Od starożytności sztuka krytycznego myślenia jest przedmiotem namysłu filozofów. Współcześnie stała się zarazem jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji praktycznych. Aktywne i świadome uczestnictwo w życiu społeczeństw oraz w globalnej wymianie myśli wymaga postawy nienaiwnej, myślącej, krytycznej, ale też nie przesadnie podejrzliwej czy nieufnej. Krytyczna refleksja pozwala odkryć, co w procesach komunikacyjnych jest ukryte, przemycone, mimowolne, nieświadome, ideologiczne. Tym samym to właśnie dzięki krytycznemu myśleniu stajemy się jednostkami autonomicznymi intelektualnie i moralnie. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane codzienne scenki i przykłady, by bliżej przyjrzeć się i przećwiczyć: umiejętność rozpoznawania presupozycji (jako kluczową kompetencję krytyczną) oraz podstawowe techniki obronne przed często stosowanymi manipulacjami i chwytami erystycznymi.  

Collegium Civitas to nowoczesna uczelnia kształcąca specjalistów z zakresu dziennikarstwa, nauk politycznych i społecznych, zarządzania, marketingu i bezpieczeństwa. Wykładowcy Collegium Civitas uczestniczyli pierwszy raz w Akademii Sztuk Przepięknych w 2019 r. 

 

16:00-17:00 – Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu - „Mamy prawo do bycia sobą!”  

Warsztat z udziałem socjologa UAM prof. Marka Krajewskiego dotyczące dopuszczalnych form wyrażania siebie w przestrzeni publicznej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii takich jak: ubiór, język, emisja dźwięku, granice wolności słowa, kody kulturowe, odpowiedzialność prawna. 

Okrę­go­wa Izba Rad­ców Praw­nych w Po­zna­niu jest jed­ną z 19 izb sa­mo­rzą­du rad­ców praw­nych w Pol­sce. Zrze­sza obec­nie 3885 rad­ców praw­nych i ak­tu­al­nie szko­li 525 apli­kan­tów rad­cow­skich. Zgod­nie ze swo­im sta­tu­sem re­ali­zu­je za­da­nia zwią­za­ne z edu­ka­cją praw­ni­czą (m.in. szko­le­nia rad­cow­skie, apli­ka­cje rad­cow­skie, kon­fe­ren­cje me­ry­to­rycz­ne), or­ga­ni­zo­wa­niem współ­pra­cy re­gio­nal­ne­go śro­do­wi­ska rad­ców praw­nych, a tak­że pro­mo­cją za­wo­du oraz wie­dzy praw­ni­czej wśród lo­kal­nej spo­łecz­no­ści. Ich spotkania i warsztaty na ostatnich Festiwalach cieszyły się dużą popularnością.  

 

 

VIII. Walka z uzależnieniami / Zdrowie / Integracja 28 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Fundacja wsparcia psychospołecznego Zielona Przystań - „Role dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym – konsekwencje w przyszłości” 

Wsparcie dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (z problemem alkoholowym), pokazanie problemu i dróg jego rozwiązania w formie dynamicznej psychodramy odgrywanej przez uczestników warsztatu. Takie podejście wynika z tego, że sporo młodych ludzi to dzieci z rodzin z problem alkoholowym. Przedstawienie tego tematu w postaci psychodramy rodziny z problemem alkoholowym, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych konsekwencji w życiu dorosłym, wynikających z przyjęcia określonych ról w tej rodzinie pozwoli z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować i uświadomić potencjalny problem wśród uczestnikówPozwoli też udzielić wsparcia dla tych młodych ludzi i zmotywowanie ich do skorzystania z pomocy psychologicznej w tym zakresie (grupy DDA, terapia współuzależnienia itp.).  

Fundacja wsparcia Psychospołecznego „Zielona Przystań” celem fundacji jest prowadzenie działań profilaktycznych, wspierających, kompensacyjnych i terapeutycznych na rzecz dzieci, młodzieży, osób dorosłych i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, przemocą, uzależnieniami i innymi zjawiskami patologicznymi. Na festiwalu nieprzerwanie od 2011 roku. 

 

11:30-12:30 – Fundacja Avalon - "Rehabilitacja seksualna – co to takiego?" 

Podczas warsztatu zostanie przybliżony temat seksualność osób z niepełnosprawnościami, który zdążył obrosnąć różnego rodzaju mitami. Jak wygląda życie seksualne osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, uszkodzeniem rdzenia kręgowego, po amputacjach? Jaką rolę w ich życiu odgrywa seks? Jakie wyzwania stoją przed nimi podczas inicjacji seksualnej? Poruszona zostanie także kwestia rehabilitacji seksualnej, która narodziła się w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na potrzeby weteranów z Wietnamu - ogromnej grupy młodych mężczyzn z nabytą niepełnosprawnością ruchową. W warsztacie wezmą udział dwie osoby (kobieta i mężczyzna) z niepełnosprawnością co pozwoli spojrzeć na zagadnienie z różnej perspektywy. Warsztat poprowadzi dr Alicja Długołęcka - seksuolożka z Centrum Terapii Lew-Starowicz. 

Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym jest ogólnopolską fundacją z siedzibą w Warszawie. To organizacja pozarządową non-profit, posiadająca status OPP. Celem jest szeroko rozumiana pomoc osobom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym. Fundacja dąży do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły być samodzielne i aktywne w każdej sferze swojego życia. Stara się zmieniać postrzeganie niepełnosprawności przez społeczeństwo i same OzN poprzez likwidację barier społecznych między osobami z niepełnosprawnościami, przewlekle chorymi a resztą społeczeństwa oraz na przełamywaniu tematów tabu i stereotypów. Na festiwalu co roku przygotowują liczne atrakcje i warsztaty co umożliwia szersze spojrzenie osób pełnosprawnych na osoby z niepełnosprawnością. Przy ich wsparciu przyjeżdżają na festiwalowe pole osoby z niepełnosprawnościami, które spełniają w ten sposób swoje marzenia.   

 

12:30-13:30 – Towarzystwo Rozwoju Rodziny - „Zachowania seksualne - zdrowe czy nie? Rozwiewamy mity” 

Warsztat poświęcony będzie zdrowym zachowaniom seksualnym. Przebieg warsztatu zależeć będzie od pomysłowości i kreatywności uczestników a poruszane kwestie dotyczyć będą wiedzy z zakresu seksualności kobiet i mężczyzn, orientacji psychoseksualnej, normy seksuologicznej w kontekście ludzkich zachowań, promocji zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Warsztat ma na celu obalać i dekonstruować powszechnie istniejące mity i przekonania na temat zachowań seksualnych człowieka, wynikające z braku dostępu do kompleksowej opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej. Warsztat poprowadzą trenerki z zakresu edukacji seksualnej, specjalistki psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS, wykładowczynie akademickie. 

Towarzystwo Rozwoju Rodziny – oddział w Zielonej Górze - najstarsza organizacją pozarządową w Polsce działająca w zakresie praw i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Organizacja zajmuje się szeroko pojętą promocją zdrowia w tym obszarze, edukacją seksualną, profilaktyką HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową, profilaktyką ryzykownych zachowań, uzależnień, przemocy. Towarzystwo prowadzi poradnie, w których udzielane jest profesjonalne poradnictwo i terapia indywidulana, dla par i grupowa, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym wykonywane są anonimowo i bezpłatnie poradnictwo oraz testowanie w kierunku HIV i HCV. Organizują szkolenia, seminaria, akcje profilaktyczne i happeningi poświęcone powyższym zagadnieniom. TRR od 1998 roku nieprzerwanie jest obecne w przestrzeni festiwalowej. 

 

16:00-17:00 – Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA - „Wczuj się” - (take a step) 

Warsztat praktyczny poświęcony zasadzie równości społecznej, tolerancji oraz prawom mniejszości. Podczas warsztatu uczestnicy wykonają ćwiczenie, które pokaże jak duże są i jak funkcjonują różnice społeczne. Ćwiczenie zakończy wspólna dyskusja a prawnicy wytłumaczą, jak wygląda status prawny konkretnej grupy i czy konstytucyjna zasada równości jest realizowana. W warsztacie będą uczestniczyć nasi sportowcy paraolimpijscy, imigranci ukraińscy, licealiści, studenciinfluencer. Celem jest uświadomienie, jak powstają nierówności i dyskryminacja i jak można temu przeciwdziałać. Warsztaty potrwa ok 45 minut i może być tutorialem dla nauczycieli w szkołach i użyty w programie szkolnym. 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA - skupia ponad 3500 sędziów wszystkich szczebli. Od 30 lat zajmują się umacnianiem zasad demokratycznego państwa prawa, niezależności sądownictwa i konstytucyjnych wartości. Stowarzyszenie prowadzi warsztaty z edukacji prawnej, symulacje rozpraw, konferencje, warsztaty, webinary. Na festiwalu od 2017 roku.

 

 

IX. Prawa człowieka / edukacja globalna-29 lipca 2020 

 

10:30-11:30 – Amnesty International Polska - "Jak przygotować akcję w obronie praw człowieka?" 

Jednym ze sposobów na okazanie swojej niezgody na łamanie praw człowieka oraz praw obywatelskich jest akcja w przestrzeni publicznej. Jednak czy tego typu działania mają sens? Jak jednak przygotować takie wydarzenie? O co zadbać i o czym pomyśleć? Na te pytania postarają się odpowiedzieć prowadzący spotkanie. Osoby uczestniczące w warsztacie zdobędą wiedzę z obszaru planowania akcji publicznych. Każda osoba, dzięki pracy w grupach, będzie miała możliwość zaplanowania przykładowej akcji, w zaproponowanych tematach (przy wsparciu aktywistów i aktywistek Amnesty). 

Amnesty Interntional jest międzynarodową organizacją walczącą o przestrzeganie praw człowieka. Organizacja chce świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. Na festiwalu obecni od wielu lat. 

 

11:30-12:30 – Hackerspace - "Jak odróżnić prawdę od postprawdy - czyli o tym jak weryfikować informacje znalezione w Internecie?" 

Dzięki Internetowi dostęp do informacji stał się tak prosty, jak nigdy w historii. Globalna sieć komputerowa nie tylko ułatwia dzielenie się wiedzą, ale także umożliwia szerzenie fałszywych informacji. Czasami bardzo trudno jest na pierwszy rzut oka odróżnić prawdę od fałszu. Na tych warsztatach zosta zaprezentowane podstawy krytycznej analizy informacji oraz w jaki sposób dotrzeć do ich źródła i ocenić wiarygodność. 

Hackerspace to otwarty dla lokalnej społeczności warsztat, gdzie ludzie przychodzą uczyć się, tworzyć projekty i wymieniać wiedzą. Inicjatywa, która tworzy przestrzeń do dowolnego pogłębiania swojej kreatywności. Na festiwalu nieprzerwanie od 2015 roku. 

 

12:30-13:30 – Dom Otwarty - „Wykluczona godność”  

Debata poświęcona postrzeganiu godności osób wykluczonych (osoby w kryzysie bezdomności, osoby z doświadczeniem uchodźstwa, osoby z niepełnosprawnościami) z zewnętrznego i wewnętrznego punktu widzenia. Debatować będą: Katarzyna Nicewicz, która działa w Fundacji Daj Herbatę, ale też pracuje z osobami ze spectrum autyzmu, w ramach klubu terapeutycznego przy „Życie jest fajne” – klubokawiarni zatrudniającej osoby ze spectrum, oraz Natalia Gebert – kulturoznawczyni, tłumaczka, współzałożycielka i liderka inicjatywy Dom Otwarty, która od blisko 5 lat pracuje ze społecznością uchodźczą w Warszawie i okolicach.  

Dom Otwarty to warszawska inicjatywa nieformalna, która powstała na początku 2016 r. jako wyraz niezgody na propagandę i nienawiść wobec uchodźców i migrantów. Przez ten czas przeprowadzono setki zajęć szkolnych o uchodźcach i krytycznym podejściu do informacji oraz odwiedzono kilkadziesiąt miejscowości z uchodźczym kinem objazdowym “Filmy w drodze”. Zorganizowano dziesiątki debat i spotkań poświęconych migracjom. Z pomocą szerokiego grona darczyńców grupa wspiera blisko 100 rodzin uchodźczych w różnych sprawach. Uczestniczą w debacie publicznej organizując protesty i demonstracje.   
 

16:00-17:00 – Stowarzyszenia Prokuratorów Lex super omnia - „Prawo karne i ochrona pokrzywdzonych mową nienawiści – przesłuchanie podejrzanego” 

Członkowie LSO omówią poszczególne prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami: mowy nienawiści i napaści z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej). Tło stanowić będzie przesłuchanie osoby podejrzanej o jeden z takich czynów a dokładniej czyn polegający na nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym. Warsztat zawierał będzie: 

- omówienie znamion występku z art. 119 k.k. (zwalczanie mowy nienawiści), to jest stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości 

- omówienie sankcji karnej za ww. czyn; 

omówienie znamion występku z art. 257 k.k. (napaści z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej); 

- omówienie sankcji karnej za ten czyn; 

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia powstało w 2016 roku i liczy obecnie 240 członków (stan na marzec 2020 roku). Podstawowymi celami stowarzyszenia jest wspieranie działań podejmowanych dla urzeczywistniania zasad demokratycznego państwa prawnego oraz dążenie do usytuowania prokuratury jako organu wymiaru sprawiedliwości w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz do zapewnienia prokuratorom podmiotowości, niezależności i autonomii w podejmowaniu decyzji oraz przeciwdziałanie wszelkim przejawom niezgodnego z prawem naruszania ich niezależności. LSO permanentnie w swojej działalności propaguje założenie, iż demokratyczne państwo prawne nie może się obyć bez niezależnej prokuratury, bez prokuratorów stojących na straży praworządności i Konstytucji RP. W zeszłym roku po raz pierwszy na Festiwalu 

 

Konsultacje interwencyjno-wspierające - Fundacja Zielona Przystań

Zapraszamy na możliwość indywidualnego kontaktu ze specjalistą (psychologiem, pedagogiem, psychoterapeutą, terapeutą uzależnień) w czasie trwania Festiwalu. Konsultacje mają na celu nawiązanie dobrego, empatycznego kontaktu osób poszukujących pomocy, zmotywowanie do podjęcia szukania pomocy w miejscu zamieszkania. Ułatwiają przełamanie psychologicznej bariery pierwszorazowego sięgnięcia po pomoc czy zidentyfikowania siebie jako osoby „potrzebującej pomocy”. Ponadto konsultacje mogą spełniać rolę informacyjną i edukacyjną dla osób poszukujących informacji na temat problemu swojego lub osób bliskich, szczególnie w zakresie używania i nadużywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych, problemów wynikających z życia w rodzinie z problemem alkoholowym, przemocy. Można się kontaktować za pośrednictwem maila [email protected] lub telefonicznie wg harmonogramu:  

Dzień 

tel. 502 52 30 40 

tel. 531 750 123 

29.07 (środa) 

10:00 – 20:00 

12:00 – 20:00 

30.07 (czwartek) 

9:00 – 20:00 

11:00 – 20:00 

31.07 (piątek) 

9:00 – 20:00 

11:00 – 20:00 

01.08 (sobota) 

9:00 – 21:00 

11:00 – 21:00 

 

“Namiot” Rzecznika Praw Obywatelskich - 31.07.2020 9:45-21:00  

Motywem przewodnim planowanej aktywności będą braki systemowe w Polsce, jakie uwidoczniła pandemia. Spotkania odbędą się w formie debaty na temat naszej wolności w warunkach pandemii, o sytuacji cudzoziemców w Polsce, ochrony naszego zdrowia czy też wyzwań, jakie pandemia postawiła przed edukacją, przeniesioną nagle do internetu. Będzie również można posłuchać rozmów z niezwykłymi ludźmi o godności i szacunku do drugiego człowieka. Nie zabraknie retrospekcji z działań Wolnych sądów, ciekawych rozważań sędziego Jarosława Gwizdaka na temat procesów sądowych w serialach na Netflixie i HBO, komentujących rysunków sędziego Arkadiusza Krupy „Ślepym okiem Temidy”, filmowego spojrzenia na prawa człowieka czy też krótkiego, acz bardzo intensywnego kursu o języku migowym Spółdzielni socjalnej FADO. 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-11-21 15:10:00

Festiwalowa Lista Przebojów – czas start!

Gotowi, do startu, start! Ruszamy z Festiwalową Listą Przebojów, czyli plebiscytem, w którym wy – Najpiękniejsza Publiczność Świata – wybieracie najlepsze utwory w historii Pol’and’Rock Festival, dawniej zwanego Przystankiem Woodstock!

2023-02-06 20:50:00

Kabaret Paranienormalni rozśmieszy na 29. Pol'and'Rock Festival!

Kabaret Paranienormalni zasila skład 29. Pol'and'Rock Festival! Grupa z Jeleniej Góry występuje na polskiej scenie już ponad 18 lat. Rozśmieszają, dzielą się dobrą energią i co najważniejsze — gdy mogą, to pomagają innym!

2022-12-04 09:30:00

Festiwalowy Mikołaj - pomysłowe prezenty w SiemaShop!

Rock'n'rollowe święta zbliżają się wielkimi krokami, a w ofercie SiemaShopu znajdziecie Najpiękniejsze Prezenty Świata!

ZOBACZ TEŻ