Aktualności

Ważne rozmowy na ASP – podsumowanie spotkań

2022-08-06 19:26:10

 

ASP to ważny, popularny  i, jak często się okazuje, bardzo potrzebny projekt, który od 2006r. na stałe wpisał się w ramy Pol’and’Rock Festival. W tym roku po raz kolejny Festiwalowicze mogli poznać niezwykłe osobowości, rozmawiając o bliskich ich sercu tematach. Przez ostatnie dni gościliśmy m.in. znanego piosenkarza, aktorów, podróżników oraz korespondentów wojennych. Przygotowaliśmy dla was krótkie podsumowanie wszystkich spotkań, dzień po dniu.

 

Czwartek

 

Serię spotkań rozpoczęła rozmowa Katarzyny Janowskiej z Jakubem Żulczykiem. Tematów było sporo – od wafelków, przez słowa, jakich może użyć pisarz lub pisarka, aż po kwestię uzależnień. Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć Jakuba Żulczyka na żywo, obejrzyjcie transmisję z wydarzenia.

 

 

 

Grupa Neo-Nówka swoim najnowszymi żartami poruszyła opinię publiczną. Karol Kosiorowski, w rozmowie z kabaretem, nie unikał pytań o ostatni skecz, który wzbudził wiele skrajnych emocji. 

 

Przesłanie tego skeczu jest proste – nie dajmy się podzielić i niech Wasze Wigilie nie wyglądają tak jak na tej ze skeczu!

- Michał Gawliński

 

Było o polityce, podziałach, dziennikarstwie i wzorze na hejt, i jak przystało na kabaret było też śmiesznie. Zresztą, zobaczcie sami.

 

 

 

Specjalnie na Waszą prośbę, znany piosenkarz, omyłkowo nazywany Andrzejem a znany z bycia Krzysztofem Sokołowskim, był gościem Piotra Halickiego. Kto słyszał Nocnego Kochanka, był na ich koncertach, wie czego się spodziewać. Spoiler alert – nie pokazał :) 
Piątek

Ten dzień rozpoczął się naprawdę ciekawie. Tomasz Gorazdowski spotkał się z dwójką podróżników – gośćmi specjalnymi mBanku. Na początku dziennikarz zaprosił do rozmowy Piotra Strzeżysza, który „specjalizuje się w jeździe na rowerze, [który] z jeżdżenia na rowerze zrobił filozofię życia”. Później do spotkania dołączyła nieustraszona Kamila Kielar. Wyobraźcie sobie, że samotnie udała się kajakiem do Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu najrzadszych gatunków niedźwiedzi - duchów! Jak wyglądają te stworzenia? „Są to niedźwiedzie czarne, które są białe, ale nie są ani polarne, ani nie są albinosami” - odpowiada Kielar. Jak to możliwe? I co mają wspólnego z labradorami? Obejrzyjcie nagranie i przekonajcie się sami!

 

 

 

Wojna. Wojna, nigdy się nie zmienia. O różnych jej obliczach, o pracy korespondenta wojennego i o tym, dlaczego w erze smartphone'ów potrzebujemy  korespondentów – rozmawiał Kamil Dziubki z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem. 

 

Jak z ich perspektywy wyglądały pierwsze dni w Ukrainie, tuż po nieuzasadnionej agresji Rosji na ten niepodległy kraj? Z czym na co dzień muszą mierzyć się w swojej pracy? Zachęcamy do obejrzenia relacji ze spotkania.

 

 

Marcin Dorociński jest uznanym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Wielki talent i skromność przysporzyły mu grona fanów. Dorobek aktora docenił również Szymon Chwalisz, umieszczając jego podobiznę na gitarze, która będzie licytowana na 31. Finale WOŚP.

 

Rozmowa Piotra Kędzierskiego z Marcinem Dorocińskim była ujmująca i prawdziwa. Aktor opowiadał o swoich początkach. Od malutkiej miejscowości z dwoma telefonamina 150 mieszkańców, jak wspomina Dorociński, do pierwszych wystąpień na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Opowiadał o roli szczęścia w karierze aktora, o swoim angażu w produkcjach zagranicznych, które zdobył dzięki ciężkiej pracy i nieustępliwości, a także o tym, jak ważna jest wiara w to, że będzie dobrze. 

 

Nagrałem chyba ponad tysiąc takich self-tape za granicę i pierwszy raz wygrałem w zeszłym roku. Trwało to 10 czy więcej lat.
- zwierzył się Dorociński.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o jego ulubionych rolach, ciężkich momentach na planie i jego recepcie na szczęśliwe życie, koniecznie obejrzyjcie całość.

 

 

 

Sobota

 

Sobotnie spotkania zaczęły się od niełatwego, ale niezwykle ważnego tematu. Janina Bąk i Piotr Jacoń rozmawiali o prawie do bycia sobą – o tożsamości, miłości i potrzebie wsparcia osób LGBTQ+. Kwestia, która w naszym kraju ciągle nie może znaleźć swojej przestrzeni. Z jednej strony pozostaje tematem tabu, którego unikamy, żeby nie wzbudzać kontrowersji. Z drugiej strony jak tylko już pojawi się w przestrzeni publicznej, jest od razu bagatelizowany. 

 

Mnie nic nie irytuje bardziej, niż komentarze, że dyskusje np. na temat małżeństw jednopłciowych są tematem zastępczym. Szczęście człowieka nigdy nie jest tematem zastępczym

- Janina Bąk 

 

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że Akademia Sztuk Przepięknych tworzy przestrzeń właśnie dla takich rozmów. Tym bardziej cieszy fakt, że przybyliście do namiotu ASP tak licznie.   

Janina Bąk na Akademii Sztuk Przepięknych. Foto Lucyna Lewandowska

 

Dzień obfitował w trudne tematy. Jaśmina Marczewska rozmawiała z twórcami filmu „Johnny”: aktorem Dawidem Ogrodnikiem, autorem scenariusza Maciejem Kraszewskim oraz Patrykiem Galewskim, podopiecznym księdza Kaczkowskiego, z perspektywy którego opowiedziana jest cała historia. Ekipa opowiadała o filmie, którego premiera będzie miała miejsce we wrześniu tego roku. Ta produkcja to niezwykła opowieść o charyzmatycznym duchownym i jego podopiecznym, który nie miał łatwego startu. To poruszająca historia o miłości do świata, do drugiego człowieka i o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.

 

Od lewej: Dawid Ogrodnik (odtwórca roli księdza Jana), Maciej Kraszewski (autor scenariusza). Foto Lucyna Lewandowska

Ostatnim gościem ASP była polska aktorka Barbara Kurdej-Szatan, z którą rozmawiała Ewa Raczyńska. Spotkanie, które wzbudzało dużo zainteresowania już w momencie ogłoszenia. Czy tak było? Ocenicie sami. Było o social mediach, PR, hejcie i modelu antypolskim. Rozmowa nie była łatwa, nie obyło się bez łez.  

 

 

 

Dziękujemy wszystkim gościom i dziennikarzom, których mieliśmy przyjemność oglądać na scenie ASP, ale przede wszystkim chcemy podziękować Wam, naszej Najpiękniejszej Publiczność Świata, za to, że tak licznie przychodziliście na spotkania, by słuchać, pytać, rozmawiać. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

 

– Tomasz "TomTom" Tomala

POKAŻ PODOBNE
2023-01-13 16:29:19

Premiera płyty Pull The Wire z 28. Pol'and'Rock Festival!

Pull The Wire prezentuje pierwszy w swoim dorobku album koncertowy, zarejestrowany podczas ubiegłorocznego 28. Pol'and'Rock Festival! Kapela zagrała na Małej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Wróćcie razem z nami do tego wyjątkowego występu!

ZOBACZ TEŻ