Aktualności

Ważne tematy, które poruszymy na 28. Pol'and'Rock Festival

2022-07-25 11:24:55

 

Najpiękniejszy Festiwal Świata to nie tylko zabawa, chociaż jest ona oczywiście bardzo ważna. To również rozmowy na niełatwe tematy, których nie boimy się poruszać. W tym roku będziemy mówili między innymi o wojnie i jej skutkach, o hejcie i o dyskryminacji. 

 

Akademia Sztuk Przepięknych od samego początku swojego funkcjonowania na Najpiękniejszym Festiwalu Świata (pierwszy raz ASP było obecne na Festiwalu w 2006 roku podczas 12. Przystanku Woodstock) jest miejscem ważnych spotkań i rozmów. To miejsce, w którym Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Leszek Balcerowicz opowiadali o losach Polski, miejsce, w którym Monika Olejnik i Tomasz Sekielski rozprawiali na temat dziennikarzy i dziennikarstwa, to przestrzeń, w której Dorota Masłowska, Janusz Głowacki i Jerzy Bralczyk opowiadali o języku i jego roli w dzisiejszym świecie. Goście ASP to zawsze ludzie wyjątkowi.

 

Arkadiusz Jakubik podczas spotkania w Namiocie ASP na 27. Pol'and'Rock Festival, fot. Marcin Zieliński

 

W tym roku zobaczymy się z Jakubem Żulczykiem, Jagodą Grondecką, Krzyśkiem Sokołowskim, Kamilą Kielar i Piotrem Strzeżyszem, Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem, Marcinem Dorocińskim, Janiną Bąk i Piotrem Jaconiem, twórcami filmu "Johnny" będącego wspomnieniem ks. Jana Kaczkowskiego (który sam również był gościem ASP w 2015 roku) oraz Barbarą Kurdej-Szatan. 

 

Wojna

28. Pol'and'Rock Festival odbywa się pod hasłem: wojnie NIE! Wśród tematów poruszanych na Akademii Sztuk Przepięknych pojawią się kulisy pracy korespondenta wojennego, o których podczas spotkania w piątek, 5 sierpnia, o 11:30 opowiedzą Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał. Atak Rosji na Ukrainę bardzo mocno przypomniał nam o roli korespondentów wojennych, którzy są naocznymi świadkami, dzięki którym dowiadujemy się prawdy o najbardziej dramatycznych wydarzeniach. 

Nie będziemy jednak mówili jedynie o wojnie w Ukrainie - w czwartek, 4 sierpnia, o 11:30 zapraszamy Was na spotkanie z Jagodą Grondecką - wybitną iranistką, dziennikarką i komentatorką ds. bliskowschodnich. Na szeroką skalę mogliśmy usłyszeć o niej w sierpniu 2021 roku, gdy jako jedyna polska dziennikarka przebywająca w Kabulu relacjonowała ofensywę Talibów w Afganistanie.

 

Koncerty ukraińskich zespołów

Na Dużej Scenie 28. Pol'and'Rock Festival w czwartek, 4 sierpnia, o 22:20 zagra ukraiński zespół Jinjer, który pochodzi z Donbasu. Kapela gra progresywny groove metal. Po raz pierwszy zapraszaliśmy ją na Najpiękniejszy Festival Świata w 2020 roku, jednak przez pandemię COVID-19 koncert się wtedy nie odbył. Wreszcie przyszedł czas na ich występ na Dużej Scenie Pol’and’Rock Festival. Jesteśmy przekonani, że dla zespołu pochodzącego z Ukrainy, którą jako Fundacja WOŚP bardzo mocno wspieramy, będzie to symboliczny występ pełen przekazu pokoju, przyjaźni, miłości i muzyki.

Z kolei na Małej Scenie wystąpi polsko-ukraiński zespół DAGADANA, który już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Kapela grała już na naszym Festiwalu w 2010 roku na 16. Przystanku Woodstock. 

 

Hejt w internecie

Rozmowa z Barbarą Kurdej-Szatan, która odbędzie się w Namiocie ASP, w sobotę, 6 sierpnia, o 13:30 będzie okazją do poruszania tematu hejtu w internecie i tego, jak jego fale mogą wpłynąć na życie człowieka. Również nas, jako Festiwal Pol'and'Rock oraz Fundację WOŚP, dotyka ten problem, więc rozmowa ta będzie dla nas bardzo ważna. 

 

Sytuacja osób LGBTQ+ w Polsce

Spotkanie z Janiną Bąk i Piotrem Jaconiem pod tytułem "Prawo do bycia sobą - o tożsamości, miłości i potrzebie wsparcia osób LGBTQ+" odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia, o 10:00. Janina Bąk i Piotr Jacoń to działacze na rzecz praw osób LBGTQ+, a z publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata rozmawiać będą o tym, czy Polska wciąż jest najgorszym uczniem w europejskiej klasie, jeśli chodzi o równość osób LGBTQ+ i poszanowanie praw każdego człowieka.

 

27. Pol'and'Rock Festival, fot. Lucyna Lewandowska

 

Marsz równości na 28. Pol'and'Rock Festival

Marsz równości organizowany przez Stowarzyszenie Lambda Szczecin przejdzie w tym roku przez Najpiękniejszy Festiwal Świata w piątek, 5 sierpnia, o 14:00. Taki marsz przejdzie przez festiwalowe pole już po raz trzeci, manifestując wsparcie dla osób LGBTQ+ i wyrażając sprzeciw wobec dyskryminacji i braku tolerancji. 

 

Jesteśmy dumni, że nasz Festiwal jest miejscem, gdzie możemy wspólnie z Wami rozmawiać o ważnych i trudnych tematach. Dzięki temu Pol'and'Rock Festival to nie tylko festiwal muzyczny i może zaoferować swoim uczestnikom dużo więcej. 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-11-15 11:45:00

Listopadowe notowanie plebiscytu Złotego Bączka!

W połowie listopada hasło „Zaraz będzie ciemno” nabiera bardzo dosłownego znaczenia. Za oknami złota jesień, więc czas na listopadowe notowanie Złotego Bączka!

2022-11-21 15:10:00

Festiwalowa Lista Przebojów – czas start!

Gotowi, do startu, start! Ruszamy z Festiwalową Listą Przebojów, czyli plebiscytem, w którym wy – Najpiękniejsza Publiczność Świata – wybieracie najlepsze utwory w historii Pol’and’Rock Festival, dawniej zwanego Przystankiem Woodstock!

2022-10-25 10:32:12

Jak układają się głosy w plebiscycie Złotego Bączka?

Aktualnie trwający plebiscyt Złotego Bączka, czyli naszej nagrody publiczności, wystartował 7 października. Od tamtego czasu łącznie oddaliście 6 390 głosów na zespoły, które według Was zagrały najlepiej i powinny wystąpić na Najpiękniejszym Festiwalu Świata ponownie.

ZOBACZ TEŻ