Aktualności

Włączając wszystkich: działania na rzecz dostępności na Pol'and'Rock Festival

2023-08-02 16:04:03

Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata dbamy o komfort naszych uczestników – tworzymy wydarzenie dostępne dla wszystkich. Zobaczcie, jakie udogodnienia przygotowaliśmy!

 

Festiwalowicze, fot. Nikola Naus

 

Dostępna infrastruktura Festiwalu

 

Podobnie jak w latach poprzednich, na terenie wydarzenia zadbaliśmy o dostępność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniliśmy liczne toalety przystosowane do potrzeb OzN oraz specjalnie dostosowane strefy sanitarne. Bez dodatkowych opłat możecie skorzystać z umywalek i kranów z zimną wodą. Jeśli natomiast osoby z niepełnosprawnością ruchową chciałyby skorzystać z ciepłego prysznica, przygotowaliśmy specjalne prysznice dostępne w strefie sanitarnej Alpha.
Dla osób z niepełnosprawnościami, które przybywają do nas samochodem, zapewniliśmy miejsca parkingowe dostosowane do ich potrzeb. Parking jest w pobliżu wejścia na teren Festiwalu.

Szczegółową mapę znajdziecie w bezpłatnych informatorach oraz w festiwalowej aplikacji.

 

Osoby poruszające się na wózkach po terenie Festiwalu, fot. Lucyna Lewandowska

 

Teren Lotniska Czaplinek-Broczyno jest wyjątkowo przyjazny, pozbawiony większości barier architektonicznych. Praktycznie po całym  Festiwalu możecie poruszać się korzystając z równej, asfaltowej płycie lotniska. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Równa nawierzchnia przyda się też Festiwalowiczom z bagażami na kółkach.


Kolejny raz z myślą o osobach z niepełnosprawnościami przygotowaliśmy specjalną platformę na podwyższeniu z widokiem na Dużą Scenę. Dzięki temu OzN oraz ich asystenci będą mogli w pełni doświadczyć koncertów w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

 

Osoby z niepełnosprawnościami uczestniczą w koncercie na specjalnej platformie, fot. Lucyna Lewandowska

 

Wsparcie techniczne dla osób z niepełnosprawnościami

 

Fundacja Avalon prowadzi punkt wsparcia technicznego, który dostępny jest dla wszystkich OzN przebywających na terenie Festiwalu. Jest on zaopatrzony w niezbędne narzędzia do naprawy wózków i innych sprzętów ortopedycznych, takich jak kule czy protezy. Możecie tu także naładować wózki elektryczne. Punkt wsparcia technicznego znajdziecie przy stoisku Fundacji Avalon w strefie ASP.

W przypadku, gdy zdarzy Wam się awaria techniczna w odległym miejscu festiwalowego terenu i nie będziecie w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu wsparcia technicznego, zachęcamy do kontaktu z Fundacją Avalon pod numerem telefonu 798 441 998. Pracownicy Fundacji pomogą Wam przez telefon lub, w razie potrzeby, przyjdą do Was z narzędziami. Jeśli będziecie mieć bardziej skomplikowany problem z Waszym sprzętem, zaoferują transport do swojej wioski, gdzie Wam pomogą.

 

Uśmiechnięty Festiwalowicz trzyma kule ortopedyczne, fot. Lucyna Lewandowska

 

Działania dla osób z niepełnosprawnościami słuchu

 

Osoby G/głuche posługują się polskim językiem migowym (PJM). Dlatego po raz kolejny zadbaliśmy o tłumaczenia spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych, której mecenasem jest mBank. Spotkania z wyjątkowymi gośćmi ASP, takimi jak: Borys Szyc, Martyna Wojciechowska czy zespół Kwiat Jabłoni, będą tłumaczone symultanicznie bezpośrednio w namiocie ASP. Ponadto, spotkania z tłumaczeniami na PJM będą transmitowane na żywo w internecie, aby były dostępne również dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą do nas dołączyć.

Zobaczcie, jak na Pol'and'Rock Festival zaprasza nasza tłumaczka PJM!

 

 

Wolontariusze gotowi do pomocy

 

Wolontariusze Pokojowego Patrolu pomogą Wam zawsze, kiedy będziecie tego potrzebować! Ich zaangażowanie nie ogranicza się tylko do udzielania odpowiedzi na wszelkie pytania, wskazywania drogi czy opowiadania o tym, co dzieje się na Festiwalu. Pomogą Wam również dotrzeć na wydarzenie. Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą liczyć na wsparcie i szybką reakcję ze strony wolontariuszy w każdym miejscu na terenie Festiwalu. Duża część zespołu Pokojowego Patrolu jest przeszkolona w obsłudze i wsparciu osób z niepełnosprawnościami, więc nie wahajcie się prosić ich o pomoc!

 

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu rozmawia z Festiwalowiczką, fot. Dominik Malik

 

Aktywności dla osób z niepełnosprawnościami

 

Podczas 29. Pol’and’Rock Festival osoby z niepełnosprawnościami znajdą dla siebie różne aktywności, m.in. porady dotyczące codziennego funkcjonowania OzN. Odbędą się też konsultacje, jak poradzić sobie z codziennością. Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata jest też Strefa Komfortu Fundacji Avalon. Zespół Fundacji stworzył ją z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które znajdą tam odrobinę wytchnienia od festiwalowych dźwięków i emocji.

 

Edukacja jako klucz do zrozumienia niepełnosprawności

 

W naszych działaniach koncentrujemy się również na tym, aby podnieść świadomość na temat osób z niepełnosprawnościami oraz osób w kryzysach psychicznych. Warto zaznaczyć, że podejmujemy tego typu kroki już nie po raz pierwszy! W tegorocznym programie Festiwalu znajdziecie wiele interesujących aktywności związanych z tematyką dostępności.

Człowiek uczy się przez doświadczenie. Dzięki tym wydarzeniom dowiecie się w praktyce, jak wygląda życie osób z niepełnosprawnościami:

  • Tor przeszkód – Świat Osób Niewidomych (Fundacja Avalon) – doświadczycie, z jakimi wyzwaniami w życiu codziennym zmaga się osoba niewidząca.
  • Tor przeszkód na wózku (Fundacja Avalon) – będziecie mogli spróbować swoich sił, mierząc się z pozoru prostymi wyzwaniami (jak krawężniki czy nierówności).
  • Wyzwanie Handbike (Fundacja Avalon) – będziecie mogli przejechać się na specjalnym rowerze, przystosowanym do jazdy dla osób z niepełnosprawnościami, na którym pedałuje się… rękoma!
  • Świat oczami osoby starszej (Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ) – za sprawą symulatora wieku będziecie mogli poczuć się jak osoba starsza. Będziecie tam wykonywać zwykłe czynności, np. czytać rozkład jazdy czy nosić zakupy przez tor przeszkód.
  • Barierołamacz (Spółdzielnia Socjalna FADO) – zagracie w pełną wrażeń i ciekawostek grę, która symuluje cztery różne niepełnosprawności.

 

Wyzwanie Handbike, fot. Lucyna Lewandowska

 

Inne warsztaty, dzięki którym dowiecie się więcej na temat dostępności dla osób z niepełnosprawnościami to m.in.:

  • Warsztaty języka migowego (Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki) – podczas warsztatów nie tylko poznacie podstawy języka migowego! Głusi lektorzy opowiedzą o Kulturze Głuchych i odpowiedzą na pytania, dlaczego czasem głuchy piszemy przez duże G oraz dlaczego mimika jest tak ważna w języku migowym.
  • Warsztat – Savoir-Vivre wobec osób z niepełnosprawnościami (Fundacja Avalon) – dowiecie się więcej o codzienności osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a także jak zachowywać się wobec OzN.
  • Wielki Quiz Wiedzy Fundacji Avalon – podczas quizu możecie sprawdzić swoją wiedzę z zakresu seksualności osób z niepełnosprawnościami i języka inkluzywnego, a także walczyć ze stereotypami dotyczącymi OzN.
  • Jak dogadać się z osobą w spektrum autyzmu? (Organizator: Siła Szpularek) – na warsztatach dowiecie się więcej na temat błędów komunikacyjnych pomiędzy osobami w spektrum i spoza spektrum. Poznacie sprawdzone metody dobrej komunikacji, gdy mamy do czynienia z neuroróżnorodnością.

 

Na naszej stronie internetowej znajdziecie również podpowiedzi dla osób pełnosprawnych, z których dowiecie się m.in. jak zaoferować pomoc w przemieszczaniu się w razie problemów czy jak komunikować się z osobą niesłyszącą.

 

Tor przeszkód na wózku, fot. Lucyna Lewandowska

 

Dostępność w internecie

 

Pol’and’Rock Festival jest dostępny dla wszystkich – także dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą do nas dołączyć. Każdemu Festiwalowiczowi umożliwiamy doświadczenie tych niezwykłych emocji i radosnej atmosfery także w zaciszu własnego domu. Aby połączyć się z nami z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy włączyć transmisje na żywo!

 

 

 

Foka – Paulina Anna Studniczka

POKAŻ PODOBNE
2023-07-10 12:00:00

Najpiękniejszy ODLOT Świata – trzecia edycja Kreatywnego Biegu!

Kolejny raz mamy przyjemność zaprosić Was do wzięcia udziału w Kreatywnym Biegu ODLOT! Impreza jednocząca kreatywne umysły i pasjonatów lotnictwa powraca!

2023-07-23 14:01:04

Wkręceni w Pol’and’Rock Festival!

Na festiwal rowerem? Najlepiej! Pomorze Zachodnie przygotowało specjalne trasy dla rockandrollowych rowerowych freaków. W aplikacji rowerowej „Pomorze Zachodnie” znajdziecie trasy m.in. ze Szczecina, Koszalina, Trójmiasta, a nawet Berlina!

2023-07-14 15:00:00

Miłość, Przyjaźń, Muzyka i NFT – nowość na Pol’and’Rock Festival!

Pol’and’Rock Festival wypływa na wody nowych technologii! Przygoda, która przenosi nas w świat muzyki, przyjaźni i miłości, tym razem zabierze nas także w cyfrową przyszłość. Z radością wprowadzamy naszą własną kolekcję tokenów NFT, łącząc harmonię dźwięków z innowacyjnością nowoczesnego świata!

ZOBACZ TEŻ