Aktualności

Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał o zawodzie korespondenta wojennego

2022-07-04 21:40:00

Naoczni świadkowie, dzięki którym dowiadujemy się prawdy o najbardziej dramatycznych wydarzeniach - atak Rosji na Ukrainę bardzo mocno przypomniał nam o roli korespondentów wojennych. O kulisach pracy w tym zawodzie publiczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata opowiedzą dziennikarze związani z TVN24 i Onetem - Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał. 

 


Wojciech Bojanowski - Szef Zespołu Projektów Specjalnych TVN24, reporter Faktów TVN, TVN24 i Superwizjera TVN. Relacjonuje konflikty zbrojne, między innymi wojnę na Ukrainie od samego początku, czyli 2014 roku. Jako reporter opowiadał też o konfliktach w Afganistanie, Libii, przybliżał widzom akcje niesienia pomocy po klęskach żywiołowych - podczas powodzi w Polsce w 2010 roku, tsunami na Filipinach w 2013 roku, trzęsieniach ziemi w Nepalu w 2015 roku, we Włoszech w 2016 roku, akcję ratunkowa w jaskini Tham Luang w Tajlandii.

Urodził się w 1984 roku, wychowany w Knurowie na Górnym Śląsku. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, od kilkunastu lat związany z TVN, wcześniej pracował dla TVP Kraków, Panoramy w TVP2, Wydarzeń Polsatu, publikował reportaże w Dużym Formacie i Newsweek Polska.

W swojej dziennikarskiej pracy odwiedził 53 kraje, skąd przygotowywał relacje i reportaże dotyczące aktualnych wydarzeń i procesów zachodzących we współczesnym świecie. Był w miejscach gdzie na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do  zamachów terrorystycznych w Europie i północnej Afryce.

Od 2015 roku zajmuje się tematem migracji, w 2019 roku zrealizował film dokumentalny „Niech Toną”, opowiadający o losach migrantów podróżujących na pontonach przez Morze Śródziemne. Laureat wielu międzynarodowych festiwali filmowych, Dziennikarz Roku 2017, zdobywca nagrody im Teresy Torańskiej, nagrody im Andrzeja Woyciechowskiego, zdobywca nagrody Mediatory w kategorii InicjaTOR i DetonaTOR, trzykrotny zdobywca nagrody Grand Press w kategorii Reportaż Telewizyjny za materiały „Niech Toną”, „Droga przez Piekło” i „Śmierć w Komisariacie”.
 
Publikacje dotyczące śmierci Igora Stachowiaka doprowadziły do dymisji kierownictwa policji na Dolnym Śląsku i wywołały publiczną debatę dotycząca ryzyka związanego z przekraczaniem uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Marcin Wyrwał - dziennikarz i korespondent wojenny Onetu, relacjonujący wojny w Syrii, Iraku, Ukrainie w 2014 i 2022 roku. Autor książki o majdanie "...i zejdzie na ich głowy nasz gniew" oraz wspólnie z Małgorzatą Żmudką książki o pierwszej fazie COVID-19 w Polsce "Nadzwyczajni". Specjalizuje się w tematyce Wschodu.

Spotkanie z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem odbędzie się 5 sierpnia o 11:30.

Spotkania z gośćmi ASP prowadzą dziennikarze Onet.pl.
 
 

Poznaj wszystkich gości Akademii Sztuk Przepięknych!

 

POKAŻ PODOBNE
2022-07-25 21:10:00

Skindred powraca na Dużą Scenę Pol'and'Rock Festival!

Wiadomość, na którą wszyscy czekali - Skindred powraca na Dużą Scenę Pol'and'Rock Festival i tym samym zamyka line-up 28. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

2022-07-13 10:42:26

Zobacz mapę 28. Pol'and'Rock Festival!

Już tylko 20 dni dzieli nas od oficjalnego rozpoczęcia tegorocznej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Spragnieni festiwalowej atmosfery uczestnicy nie mogli się już doczekać, ale nareszcie jest - przedstawiamy Wam mapę 28. Pol'and'Rock Festival!

2022-07-18 10:32:51

Zespół Limp Bizkit nie wystąpi na 28. Pol’and’Rock Festival

Amerykańska kapela, której występ miał być jednym z bardziej wyczekiwanych momentów 28. Pol’and’Rock Festival, ze względów zdrowotnych odwołuje trasę koncertową w Europie, w tym występ na naszym Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

ZOBACZ TEŻ