Aktualności

Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał o zawodzie korespondenta wojennego

2022-07-04 21:40:00

Naoczni świadkowie, dzięki którym dowiadujemy się prawdy o najbardziej dramatycznych wydarzeniach - atak Rosji na Ukrainę bardzo mocno przypomniał nam o roli korespondentów wojennych. O kulisach pracy w tym zawodzie publiczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata opowiedzą dziennikarze związani z TVN24 i Onetem - Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał. 

 


Wojciech Bojanowski - Szef Zespołu Projektów Specjalnych TVN24, reporter Faktów TVN, TVN24 i Superwizjera TVN. Relacjonuje konflikty zbrojne, między innymi wojnę na Ukrainie od samego początku, czyli 2014 roku. Jako reporter opowiadał też o konfliktach w Afganistanie, Libii, przybliżał widzom akcje niesienia pomocy po klęskach żywiołowych - podczas powodzi w Polsce w 2010 roku, tsunami na Filipinach w 2013 roku, trzęsieniach ziemi w Nepalu w 2015 roku, we Włoszech w 2016 roku, akcję ratunkowa w jaskini Tham Luang w Tajlandii.

Urodził się w 1984 roku, wychowany w Knurowie na Górnym Śląsku. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, od kilkunastu lat związany z TVN, wcześniej pracował dla TVP Kraków, Panoramy w TVP2, Wydarzeń Polsatu, publikował reportaże w Dużym Formacie i Newsweek Polska.

W swojej dziennikarskiej pracy odwiedził 53 kraje, skąd przygotowywał relacje i reportaże dotyczące aktualnych wydarzeń i procesów zachodzących we współczesnym świecie. Był w miejscach gdzie na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do  zamachów terrorystycznych w Europie i północnej Afryce.

Od 2015 roku zajmuje się tematem migracji, w 2019 roku zrealizował film dokumentalny „Niech Toną”, opowiadający o losach migrantów podróżujących na pontonach przez Morze Śródziemne. Laureat wielu międzynarodowych festiwali filmowych, Dziennikarz Roku 2017, zdobywca nagrody im Teresy Torańskiej, nagrody im Andrzeja Woyciechowskiego, zdobywca nagrody Mediatory w kategorii InicjaTOR i DetonaTOR, trzykrotny zdobywca nagrody Grand Press w kategorii Reportaż Telewizyjny za materiały „Niech Toną”, „Droga przez Piekło” i „Śmierć w Komisariacie”.
 
Publikacje dotyczące śmierci Igora Stachowiaka doprowadziły do dymisji kierownictwa policji na Dolnym Śląsku i wywołały publiczną debatę dotycząca ryzyka związanego z przekraczaniem uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Marcin Wyrwał - dziennikarz i korespondent wojenny Onetu, relacjonujący wojny w Syrii, Iraku, Ukrainie w 2014 i 2022 roku. Autor książki o majdanie "...i zejdzie na ich głowy nasz gniew" oraz wspólnie z Małgorzatą Żmudką książki o pierwszej fazie COVID-19 w Polsce "Nadzwyczajni". Specjalizuje się w tematyce Wschodu.

Spotkanie z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem odbędzie się 5 sierpnia o 11:30.

Spotkania z gośćmi ASP prowadzą dziennikarze Onet.pl.
 
 

Poznaj wszystkich gości Akademii Sztuk Przepięknych!

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ