Aktualności

Wojciech Pszoniak na Akademii Sztuk Przepięknych

2019-06-19 14:51:18

 

Wybitny aktor teatralny, filmowy, reżyser, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej - spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem już 1 sierpnia na Akademii Sztuk Przepięknych!

 

Aktor teatralny, filmowy, reżyser. Pracował z wybitnymi reżyserami, kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski oraz Francji, Anglii i Szwajcarii.

Ostatnio można go oglądać w monodramie „Belfer” J. P. Dopagne’a w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz w spektaklu „Nasze żony”, którego jest również reżyserem.

Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: „Piłat i inni” (reż. Andrzej Wajda), „Austeria” (reż. Jerzy Kawalerowicz), „Nadzieja” (reż. Stanisław Mucha), „Mniejsze zło” (reż. Janusz Morgenstern) oraz „Kret” (reż. Rafael Lewandowski).

 

 

 
Wojciech Pszoniak jest m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi (Ordredu Mérite) za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury, a także Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Honorowym Obywatelem miasta Gliwice.
 
W roku 2019 Wojciech Pszoniak obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji aktor nagrał audiobook z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego „Profesor Tutka”, którego premiera odbyła się w marcu 2019 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Audiobook stanowi część limitowanej edycji, składającej się z płyty i książki - opowiadań Jerzego Szaniawskiego, wydanych specjalnie z okazji jubileuszu Wojciecha Pszoniaka za zgodą Wydawnictwa Literackiego w Krakowie.
 
 
 
 
Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem odbędzie się 1 sierpnia o godz. 13:30 w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.
 
Poprowadzi je Jaśmina Marczewska – dziennikarka Onetu. Przygodę z mediami zaczynała w newsroomie RMF FM. Prowadziła także zajęcia z dziennikarstwa internetowego na UJ. 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2019-05-14 11:26:01

Maciej Maleńczuk na Nocnej Scenie ASP

Takiego koncertu na Scenie ASP jeszcze nie było! Specjalnie dla Was postanowiliśmy zaprosić jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych - Maciej Maleńczuk!

2019-05-20 12:08:36

Zobacz, kto wystąpi na Scenie Viva Kultura w czwartek

Znamy już zespoły, które wystąpią na Scenie Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszny w czwartek, 1 sierpnia. Sprawdź, kto zagra drugiego dnia koncertów na tej scenie!

2019-05-20 13:29:37

Zobacz, kto wystąpi na Scenie Viva Kultura w piątek

Sprawdź listę wykonawców, którzy zagrają na Scenie Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszny w piątek, 2 sierpnia!

ZOBACZ TEŻ