Aktualności

Wojciech Pszoniak na Akademii Sztuk Przepięknych

2019-06-19 14:51:18

 

Wybitny aktor teatralny, filmowy, reżyser, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej - spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem już 1 sierpnia na Akademii Sztuk Przepięknych!

 

Aktor teatralny, filmowy, reżyser. Pracował z wybitnymi reżyserami, kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski oraz Francji, Anglii i Szwajcarii.

Ostatnio można go oglądać w monodramie „Belfer” J. P. Dopagne’a w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz w spektaklu „Nasze żony”, którego jest również reżyserem.

Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: „Piłat i inni” (reż. Andrzej Wajda), „Austeria” (reż. Jerzy Kawalerowicz), „Nadzieja” (reż. Stanisław Mucha), „Mniejsze zło” (reż. Janusz Morgenstern) oraz „Kret” (reż. Rafael Lewandowski).

 

 

 
Wojciech Pszoniak jest m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi (Ordredu Mérite) za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury, a także Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Honorowym Obywatelem miasta Gliwice.
 
W roku 2019 Wojciech Pszoniak obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji aktor nagrał audiobook z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego „Profesor Tutka”, którego premiera odbyła się w marcu 2019 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Audiobook stanowi część limitowanej edycji, składającej się z płyty i książki - opowiadań Jerzego Szaniawskiego, wydanych specjalnie z okazji jubileuszu Wojciecha Pszoniaka za zgodą Wydawnictwa Literackiego w Krakowie.
 
 
 
 
Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem odbędzie się 1 sierpnia o godz. 13:30 w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.
 
Poprowadzi je Jaśmina Marczewska – dziennikarka Onetu. Przygodę z mediami zaczynała w newsroomie RMF FM. Prowadziła także zajęcia z dziennikarstwa internetowego na UJ. 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ