Aktualności

Wyjątkowy mural na terenie Festiwalu

2021-07-15 14:35:00

 

Kraina czystych kolorów - błękit, zieleń, szmaragd, turkus, granat – Pomorze Zachodnie zachwyca barwami i smakami. Bałtyckie plaże, urokliwe jeziora, wspaniała przyroda parków krajobrazowych to naturalne skarby regionu. By je chronić, samorząd województwa inwestuje w niskoemisyjny transport, odnawialne źródła energii, poprawę jakości wód i powietrza. Nowością są ekologiczne murale pochłaniające zanieczyszczenia. Wyjątkowy mural powstanie również na terenie Pol'and'Rock Festival.

 

Niezwykłe właściwości ekologicznych, antysmogowych murali to efekt działania nanokryształów dwutlenku tytanu. Brzmi ciekawie? Innowacyjne farby produkuje szczecińska firma, korzystając z potencjału naukowego regionalnych uczelni. Badania potwierdzają, że farby fotokatalityczne pochłaniają m.in. składniki spalin samochodowych, dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników. Dzięki ekomalowaniu fasad budynków, wiaduktów i innej infrastruktury drogowej wyraźnie poprawia się jakość powietrza w okolicy. Jeden metr kwadratowy powierzchni z powłoką fotokatalityczną może działać tak jak duże drzewo – pochłaniać i neutralizować zanieczyszczenia.

 

 

Dlatego w ramach projektu „Pomorze Zachodnie – Zielony Region” w maju br., ogromy ekomural powstał przy ruchliwym szczecińskim skrzyżowaniu. A w najbliższym czasie ekologiczne malowidło zostanie wykonane na jednym z bloków w Szczecinku.

Ekologia to dla niektórych tylko abstrakcyjne hasło. Modne słowo, bez konkretnej, głębszej treści. Ale nie dla nas! Pomorze Zachodnie jest ekologiczne nie hasłowo, a w praktyce. Ekomurale swoją treścią, obrazem promują ochronę środowiska, a jednocześnie pozytywnie działają na lokalne środowisko – tłumaczy marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Tam gdzie jest duży ruch samochodów, wysoki poziom zanieczyszczeń, a nie ma miejsca na posadzenie drzew, ściany budynków pomalowane farbami fotokatalitycznymi stają się swego rodzaju filtrami powietrza. Poprawiają jakość życia mieszkańców, pozytywnie działają na środowisko.

 

fot. Pomorze Zachodnie

 

Prace badawcze dotyczące „inteligentnych” farb od lat prowadzą naukowcy m.in. z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Skuteczność fotokatalizy sprawdzano w laboratoriach i „w terenie”. Nanocząsteczki dwutlenku tytanu, które są składnikiem farb, pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Co ważne, farba wychwytuje nie tylko gazy - składniki spalin czy dymu papierosowego, ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. (Świetnie sprawdza się np. w pomieszczeniach szpitalnych.) Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga odświeżania, mycia etc.

Prawie jak perpetuum mobile – komentuje prof. Antoni W. Morawski, dyrektor Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT. – Farba „działa”, kiedy promienie słoneczne operują po powierzchni. Fotoaktywny dwutlenek tytanu ma bardzo duży potencjał utleniający. Większy od potencjału powszechnie znanego utleniacza, jakim jest ozon. Farby katalityczne to piękny przykład wdrożenia „od pomysłu do przemysłu”. Z uczelni regionalnej do firmy regionalnej. To przykład regionalnego produktu. Może w przyszłości będzie popularny jak paprykarz czy paszteciki. Będzie się mówiło o farbach ze Szczecina, z Pomorza Zachodniego.

Ekologiczne murale w Szczecinie i Szczecinku wykona znany street-artowiec Jakub „Biko” Bitka. Kolejne efektowne malowidło powstanie w Makowicach. Będzie niespodzianką dla uczestników Pol’and’Rock. Z okazji festiwalu Pomorze Zachodnie planuje również trzydniowe warsztaty ekologiczne (29-31 lipca), na które zaprasza małych i dużych.

To kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który realizowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś priorytetowa IV Naturalne otoczenie człowieka, Działanie 4.5 Kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody przez edukację.


fot. Pomorze Zachodnie

 

POKAŻ PODOBNE
2022-12-04 09:30:00

Festiwalowy Mikołaj - pomysłowe prezenty w SiemaShop!

Rock'n'rollowe święta zbliżają się wielkimi krokami, a w ofercie SiemaShopu znajdziecie Najpiękniejsze Prezenty Świata!

2022-11-07 21:15:00

Pierwsza gwiazda 29. Pol’and’Rock Festival!

Doczekaliście się! W swojej autorskiej audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił pierwszy zespół, który wystąpi na Dużej Scenie 29. Pol’and’Rock Festival! Prawdziwa legenda hardcore punka — Biohazard.

2022-09-23 12:00:00

Premiera filmu „Johnny”. Biografia ks. Kaczkowskiego zawitała na wielkim ekranie!

Dzisiaj, 23 września, premierę ma film biograficzny „Johnny”, w reżyserii Daniela Jaroszka. Produkcja opowiada historię księdza Jana Kaczkowskiego - charyzmatycznego duchownego, który jako przyjaciel Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gościł na Akademii Sztuk Przepięknych w 2015 roku, podczas 21. Przystanku Woodstock.

ZOBACZ TEŻ