Aktualności

Wyjątkowy projekt The Dead Daisies

2017-03-06 12:08:14

 

 

Zespół The Dead Daisies - nasz zeszłoroczny gość - powraca na woodstockową scenę! W tym roku postanowił zebrać zaprzyjaźnionych artystów (kto to będzie dokładnie - niech pozostanie jeszcze przez chwilę tajemnicą) i zagrać specjalny koncert dedykowany całej woodstockowej publiczności. To ma być specjalny koncert, w którym przewijać się będą standardy rock’n’rolla, w których mowa jest o wolności, mają to być kamienie milowe, które wszyscy znamy i które możemy wspólnie zaśpiewać. Woodstockowa publika uwielbia, kiedy na scenie pojawia się Orkiestra (tym razem artystom będzie towarzyszyć dobrze znana Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej), kiedy pojawia się dużo muzyków, kiedy projekt jest trudny i wymagający. Muzycy już zarezerwowali sobie hotele, rozmawiali z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej i nie mogą się doczekać sierpnia.

 

The Dead Daisies to ludzie, którzy nie tylko grając w tamtym roku przylecieli za własne pieniądze, ale także po koncercie zachwyceni atmosfera i ideą koncertu, tym czym Fundacja się zajmuje - wpłacili 10 000 euro na konto WOŚP. Z zespołem jesteśmy w kontakcie przez cały czas i wiemy, że bardzo miło wspominają ten występ i bardzo chcą, żeby ten zbliżający się koncert ukazał się także na DVD, CD i może na WINYLU i wtedy skierowany był na rynek amerykański. To byłoby fantastyczne uhonorowanie naszego festiwalu.

 

Przypominamy, że członkowie to muzycy bardzo znanych w USA zespołów Whitesnake, Motley Crue, Thin Lizzy. Muzycy grają bo to lubią, bo sprawia im to przyjemność. Absolutni wyjadacze! I na koniec uwaga – artyści chcą zaprosić do swojego projektu jeszcze jednego wykonawcę z Polski. Mamy jednego na oku, wiemy, kogo chcielibyśmy zaprosić, ale może Wy macie pomysł, kogo powinniśmy zaprosić, żeby zaśpiewał o wolności z zespołem, który grał na największych scenach światach i o rock’n’rollu wie wszystko? 

 

(Jurek Owsiak) 

 

 

THE DEAD DAISIES

The Dead Daisies wyrośli na hard rocku lat 70-tych i 80-tych i tworzą muzykę pełną uczucia i przystępną – idealną mieszankę stylu The Faces, Bad Company i Foreigner, charakteryzującą się muskularnym wokalem, bluesowymi riffami, potężnymi refrenami, mocarnymi melodiami i skutecznymi hookami. Zachwyceni wybitną jakością muzyki i miażdżącymi występami na żywo fani odkrywają zespół, wraz z którym powrócił prawdziwy rock’n’roll!

Już sam początek kariery scenicznej The Dead Daisies w roku 2013 był wybuchowy. Od tego czasu zespół zdążył wydać dwa albumy i zagrać liczne koncerty u boku gwiazd takiego formatu jak ZZ Top, Aerosmith, Lynyrd Skynyrd, Bad Company, Judas Priest, KISS, Whitesnake czy Def Leppard. W 2015 roku zespół wydał drugi album "Revolución" zainspirowany historycznym występem zespołu na Kubie, a w 2016 światło ujrzał pioronujący album "Make Some Noise", który pociągnął za sobą światową trasę koncertową. The Dead Daisies wystąpili na największych rockowych festiwalach w Europie - zagrali na Wacken Open Air Germany i występili przed ćwierć milionową publiką na Przystanku Woodstock. Po wyprzedanej trasie po Wielkiej Brytanii i Niemczech The Dead Daisies dołączyli do KISS na trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych.

The Dead Daisies udowadniają że ich siła leży w występach na żywo, bo to właśnie tam na scenie powstaje pradziwy rock & roll, dlatego też prawdziwym rarytasem dla fanów muzyki będzie wydawnictwo "Live & Louder" nagrane podczas najlepszych (i najgłośniejszych!) koncertów na europejskiej trasie koncertowej zespołu. Po debiucie koncertowego nagrania w maju 2017 roku muzycy wyruszą by zagrać serię koncertów w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i po raz kolejny odwiedzić Japonię. 

The Dead Daisies to zespół złożony z najlepszych rockmanów na świecie: John Corabi (Mötley Crüe, The Scream), Marco Mendoza (Thin Lizzy, Whitesnake), Brian Tichy (Ozzy Osbourne, Foreigner) and David Lowy (Red Phoenix, Mink). Niedawno do składu dołączył Doug Aldrich (Whitesnake, Dio), który zajął pozycję czołowego gitarzysty.

Obecne wcielenie The Dead Daisies to muzyczny kolektyw powstały dzięki licznymi zmianom składu, które zarówno indywidualnie, jak i jako całość przyczyniły się to stworzenia swoistej rock’n’rollowej marki. Swój udział w tym sukcesie mają między innymi: Richard Fortus (Guns N’ Roses/The Psychedelic Furs), Dizzy Reed (Guns N’ Roses/Hookers and Blow), Darryl Jones (The Rolling Stones, Sting), Charley Drayton (The X-pensive Winos/The Cult), Jon Stevens (Noiseworks/INXS) oraz Tommy Clufetos (Black Sabbath, Rob Zombie). 

 

 

ORKIESTRA FILHARMONII GORZOWSKIEJ

 

Pierwsza w pełni profesjonalna orkiestra gorzowska. Działalność rozpoczęła wraz z inauguracją CEA-Filharmonii Gorzowskiej, w maju 2011 r. Debiutem koncertowym zespołu było wykonanie – wspólnie z Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, chórem Singakademie z Frankfurtu oraz Chórem Akademii Sztuki ze Szczecina – IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Twórcą i pierwszym dyrektorem Orkiestry był Piotr Borkowski (marzec 2011-październik 2012).  Od kwietnia 2013 Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pracuje pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

 

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i ambitny zespół. Muzycy pochodzą z Polski, Niemiec, Belgii, Portugalii, Japonii i Chin. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – od baroku po współczesność. Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Muzycy zagrali m.in. pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Maxima Vengerova oraz mieli zaszczyt pracować pod dyrekcją takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski czy Jezry Maksymiuk. Z Orkiestrą wystąpili już m.in.: Małgorzata Walewska, Agnieszka Rehlis, Bogusław Morka, Iwona Hossa, Iwona Sobotka, Natalie Choquette, Olga Pasiecznik, Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Ewa Małas-Godlewska, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Konstanty Andrzej Kulka, Mariusz Patyra, Janusz Wawrowski, Roman Simović, Ryszard Groblewski, Tomasz Strahl, Ivan Monighetti, Rafał Kwiatkowski, Adam Makowicz, Adam Wodnicki, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Leszek Możdżer, Łukasz Długosz, Paweł Gusnar, Zdzisław Piernik, Marta Klimasara i Maria Pomianowska. W październiku 2014 Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wystąpiła ze światowej sławy barytonem Thomasem Hampsonem – na jedynym koncercie w Polsce. 

 

W marcu 2012 Orkiestra zagrała podczas międzynarodowego projektu pod nazwą Gorzowski Festiwal Wielkanocny, odbywającego się w ramach 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Dyrektor Artystyczny – Elżbieta Penderecka).   Zespół brał również udział w projektach muzycznych z udziałem takich artystów jak m.in.  Krystyna Prońko, Jarek Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Jose Torres, Krzesimir Dębski, Tomasz Szymuś, Adam Sztaba czy Irena Santor. Orkiestra dwukrotnie wystąpiła już na festiwalu PRZYSTANEK WOODSTOCK –  w sierpniu 2012 na scenie Akademii Sztuk Przepięknych, a w 2014 r. – na Dużej Scenie Festiwalu, towarzysząc skrzypkowi Michałowi Jelonkowi. W sierpniu 2013, na zaproszenie Jana A. P. Kaczmarka, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej uświetniła Galę Otwarcia TRANSATLANTYK Festival Poznań.   

Zespół ma za sobą znakomity debiut fonograficzny – album z koncertami skrzypcowymi P. Czajkowskiego (D-dur op. 35) i J. Sibeliusa (d-moll op. 47), nagrany w kwietniu 2012 roku z laureatką 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, 2011) –  Soyoung Yoon. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, a także nominację mediów regionalnych do statuetki ALE SZTUKA!. Nagrany w sierpniu 2015 album Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek. SPOTKANIE to druga płyta w dorobku zespołu.  Wydawcą płyty jest CEA-Filharmonia Gorzowska. Album miał swoją premierę w listopadzie 2015.

 

Zarówno cała Orkiestra, jak też poszczególni muzycy jako kameraliści, biorą regularny udział w koncertach i projektach edukacyjnych realizowanych przez Filharmonię Gorzowską oraz bardzo aktywnie włączają się w działania i przedsięwzięcia kulturalne i społeczne, których organizatorem jest Miasto Gorzów.  

 

 

MONIKA WOLIŃSKA / DYRYGENT

 

18 października 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Po występie, który zakończył się ogromnym sukcesem, słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów. Monika Wolińska urodziła się w Chełmie i tam w wieku sześciu lat rozpoczęła edukację artystyczną. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie. Edukację artystyczną kontynuowała, aktywnie uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Kurta Masura oraz Pierre Bouleza. W latach 2003-2009 współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Przez wiele lat współpracowała z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007/2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Orkiestrą Mołdawii, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz  z większością orkiestr polskich filharmonii. Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W 2004 roku debiutowała na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. W 2007 r. wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sankt Petersburgu z Orkiestrą i Chórem Konserwatorium Muzycznego im. Antona Rubinsteina. Również w 2007 roku zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. 10 maja 2014 w Krakowie, z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zadyrygowała podczas prapremiery widowiska muzyczno-historycznego „Universa – Opera Otwarta” autorstwa Jana A.P. Kaczmarka. W październiku 2014 poprowadziła w Filharmonii Gorzowskiej koncert z udziałem światowej sławy śpiewaka – barytona Thomasa Hampsona, zaś w lutym 2015 – koncert dedykowany Marinie Jaszwili z udziałem wybitnego skrzypka Romana Simovicia. 

 

Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2015 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina otrzymała stanowisko doktora habilitowanego profesora nadzwyczajnego UMFC w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim, zatytułowana „Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog”. W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W kwietniu 2012 ukazała się, nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, debiutancka płyta Moniki Wolińskiej. Jest ona pierwszym w historii fonografii albumem z muzyką wielkiego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyki 2013. Od kwietnia 2013 r. Monika Wolińska jest Dyrygentem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. W 2015 roku ukończyła Podyplomowe Studia Ogólnomenedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; również w tym roku, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, otrzymała stanowisko doktora habilitowanego profesora nadzwyczajnego UMFC w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. 

 

fot. Basia Lutzner, Filharmonia Gorzowska podczas woodstockowego koncertu z Jelonkiem w 2014 roku

 

fot. Igor Kohutnicki, Filharmonia Gorzowska podczas woodstockowego koncertu z Jelonkiem w 2014 roku

 

POKAŻ PODOBNE
2023-01-16 20:50:00

Napalm Death zagra na 29. Pol'and'Rock Festival!

Grindcore w czystej postaci zabrzmi podczas Pol'and'Rock Festival 2023! W tym roku na lotnisku Czaplinek-Broczyno czeka na nas spotkanie z ekstremalną mieszanką muzyki w wykonaniu brytyjskiej grupy metalowej. Razem poczujemy moc „Campaign For Musical Destruction"!

2023-02-06 21:20:00

Wchodzimy w II etap plebiscytu Złotego Bączka!

Zrobiliście to! Wskazaliście 19 zespołów, które przechodzą do II etapu plebiscytu Złotego Bączka. Kogo usłyszymy ponownie na Najpiękniejszym Festiwalu Świata?

2022-12-16 11:30:00

Już ponad 2000 głosów w Festiwalowej Liście Przebojów!

W połowie listopada wystartowaliśmy z kolejną formą aktywności, w której to Wy, Publiczność Najpiękniejszego Festiwalu Świata, możecie pokazać, co Wam w duszy gra! Jak dotąd w naszej Festiwalowej Liście Przebojów oddaliście już 2 tysiące głosów!

ZOBACZ TEŻ