Aktualności

Wyjedź od nas z nową dawką wiedzy

2015-08-01 21:00:00

W uświadamianiu i edukowaniu, najczęściej przez zabawę czy warsztaty pomaga nam wiele organizacji, które współtworzą to miejsce razem z nami. Niektórzy nawet nie pierwszy raz.
Poznaj przyjaciół Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Wioska Policyjna

Działania realizowane są pod hasłem: WIEM WIĘCEJ = NIE BIORĘ, NIE KRZYWDZĘ. Wioska funkcjonowała codziennie od 10.00.

W Sektorze „Informacyjnym” udzielana była informacja na temat zjawisk patologicznych tj. handel ludźmi, przemoc i cyberprzemoc oraz alkoholizm, narkomania, demoralizacja nieletnich, ochrona mienia. W Sektorze funkcjonował także punkt informacyjny Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka. W „Wiosce Policyjnej” przeprowadzane zostały również dwa konkursy – malarski „Woodstock przeciw przemocy” i na hasło dot. przeciwdziałania przemocy.

W Drugim Sektorze „Profilaktyka i TY” specjaliści z Fundacji „MultiOcalenie” z Warszawy przeprowadzają warsztaty i debaty na temat kulturowości, tolerancji i dyskryminacji. W ramach tych warsztatów pojawił się warszawski rabin, prawosławny duchowny, muzułmański imam, a także Gruzinka.

Ponadto eksperci Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przeprowadzili dla uczestników Festiwalu warsztaty z kontroli złości i radzenia sobie młodych ludzi w sytuacjach kryzysowych.    

Uniwersytet SWPS

Strefa SWPS funkcjonowała codziennie od 10.00. W tym roku podczas Przystanku Woodstockowicze mieli okazję poraz kolejny wysłuchać wykładów seksuologicznych, wziąć udział w warsztatach psychologicznych m.in. z motywacji, czy też odprężyć się podczas warsztatów relaksacyjnych.

Codziennie odbywały się także zajęcia z zumby i tańca brzucha, oraz liczne warsztaty artystyczne i     psychologiczne. Jak co roku specjalista psycholog i seksuolog byli do dyspozycji Woodstockowiczów.

Uniwersytet SWPS zorganizował dla woodstockowiczów bardzo ciekawe i przydatne warsztaty:
 
 • Just chill radosny seks – wykład w namiocie ASP
 • Pozycja kobiety, czyli co wiemy na temat damskiej seksualności – wykład w namiocie ASP
 • Męski punkt leżenia – wykład w namiocie ASP
 • Pieprz i wanilia: co jest normą w seksualności? – warsztat w namiocie ASP
 • Być jak zupa pomidorowa, czyli co zrobić, żeby mnie wszyscy kochali
 • Umysł i ciało – warsztaty relaksacyjne
 • Inteligencja emocjonalna jako klucz do sukcesu – fakty i mity.   
 • Stwórz lepszą wersję siebie! – warsztaty motywacyjne   
 • Ile pasji i talentów mieści się w jednym Woodstockowiczu?
I wiele, wiele innych.    

Fundacja Dzieci Niczyje

Fundacja Dzieci Niczyje istnieje po to, aby zapewnić każdemu dziecku bezpieczne dzieciństwo. Chronią dzieci przed krzywdzeniem i pomagają tym, które doświadczyły przemocy. Realizując misję uczą dorosłych, jak traktować dzieci, żeby ich nie krzywdzić. Pokazują im, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda. Uczą dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania. Oferują krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną. Wpływają na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.

Podczas 21. Przystanku Woodstock Fundacja oferowała wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu. Rozmowy toczyły się m.in. na temat sekstingu i hejtu. Podczas aktywności była także promowana oferta telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Fundacja organizowała spotkania codziennie od 10:00.

Amnesty Internatoional

Wizją Amnesty International jest świat, w którym każdemu człowiekowi przysługują prawa zapisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych uznanych międzynarodowych standardach praw człowieka. Stowarzyszenie realizuje swój cel poprzez podejmowanie badań i działań zmierzających do zapobiegania ciężkim naruszeniom tych praw i zaniechania tych naruszeń. W swych działaniach stowarzyszenie kieruje się zasadami: solidarności międzynarodowej, skutecznej pracy na rzecz indywidualnych ofiar naruszeń praw człowieka, globalnego zasięgu, niepodzielności i powszechności praw człowieka, bezstronności i niezależności oraz demokracji i wzajemnego poszanowania.

W tym roku Amnesty International podczas 21. Przystanku Woodstock skupiał się na dwóch kampaniach: Stop Torturom oraz S.O.S Europo dotyczącej praw uchodźców i migrantów. Zbierali podpisy pod petycjami o pomoc osobom poddawanym torturom w Maroku i Uzbekistanie.

HakerSpace

Masz świetny projekt do zrobienia a nie masz odpowiednich narzędzi albo umiejętności? Żona nie pozwala Ci użyć piekarnika do naprawienia karty graficznej? Masz pomysł na poprawę prawa autorskiego i potrafisz to wyjaśnić za pomocą obrazków z kotami? A może chcesz porozmawiać o monadach w Haskellu albo chciałbyś opowiedzieć o swoim warsztacie stolarskim? Koniecznie musisz ich poznać! Hackerspace to miejsce dla ludzi, którym po prostu się chce!

Dla Woodstockowiczów poprowadzili zajęcia z:
 • Podstaw programowania Arduino
 • Podstaw modelowania 3D
 • Druk 3D w praktyce

#HejtBusters

Ideą oraz sensem akcji nie tyle co przeciwko hejtowi, ale uświadamiającej powagę problemu, jakim jest wszechobecny hejt, stworzonej jest:
 
 • Zainicjowanie przez Michała Wawrzyniaka, autora tej akcji, rewolucji uświadamiającej ludziom, że HEJTowanie innych jest złe, głupie i poważnie, lepiej ugryźć się w język, niż komuś podciąć nogę, oderwać skrzydła od jego marzeń, lub zniszczyć życie.
 • Sprawdzenie, czy jest nas więcej - którzy myślimy w ten nie do końca naturalny dziś sposób
 • Świetna zabawa podczas jednoczesnej zmiany świata w lepsze miejsce.
 • Promowanie darmowych spotkań na dzień przed eventem, który odbędzie się w 20 wybranych miastach na terenie całej Polski.
W czasie 3 dni HejtStop w czasie Woodstocku twórcy projektu umożliwili Woodstockowiczom  kontakt z autorem bestsellera „Guru Kultury” i inicjatorem akcji #HejtBusters Michałem Wawrzyniakiem oraz rozmowy na temat Hejtu, jego korzeni i sposobów zwalczania go, a także Wspólną zabawę z oddziałem HejtBusters oraz ich robotem HejtBusterem oraz możliwość zdobycia cennych gadżetów Hejtbusters.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór

W akcji Masz głos, Masz Wybór od 2002 roku wzięło udział ponad 1200 gmin. Zgłaszają się do nich osoby, grupy sąsiadów, biblioteki, organizacje, które chcą mieć większy wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Inaczej mówiąc – te, które chcą, by „samorząd” oznaczał nie władze samorządowe, lecz wspólnotę mieszkańców. Pokazują im, jak mogą wprowadzać u siebie budżet obywatelski, jak umożliwić realizację inicjatyw lokalnych, jak zmieniać przestrzeń na bardziej przyjazną dla ludzi.

Na Woodstockowym stoisku akcji można było dowiedzieć się więcej o akcji. O tym, jak wspierają uczestników w dążeniu do celów, które sobie postawili oraz o tym, w jaki sposób można się do nich przyłączyć. Rozdawali także publikacje i materiały, które przekażą wiedzę konieczną, by zacząć działać po powrocie do domów – m.in. Kartę Praw Mieszkańca czy Narzędziownik Obywatelski. Towarzyszyli im uczestnicy akcji z obecnego roku i z lat zeszłych, którzy opowiedzieli, jak funkcjonuje akcja i co udało im się osiągnąć. Podczas konkursów i quizów wygrać można było torby programu, koszulki, książki i gadżety. Stoisko mieściło się w Domu bez hejtu w strefie organizacji pozarządowych. 
   
La Strada

La Strada jest organizacją pozarządową, działającą od 1995 roku. Za cel stawiają sobie pracę na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka, zwalczania handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej.

Na stoisku prezentowane były działania podejmowane przez Fundację La Strada, w tym prowadzone przez nią projekty: Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Pozarządowych Przeciwko Handlowi Ludźmi i Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi. Na stoisku odbywały się też panele dyskusyjne na temat łamania praw człowieka oraz sytuacji ofiar handlu ludźmi w Polsce i na świecie.

Grupa “Ponton”

Warsztat dotyczyły 11 praw seksualnych. Zostało wspólnie omówione i wyjaśnione ich znaczenie oraz istotę w życiu każdego człowieka. Warsztat był przestrzenią do wspólnych rozważań. Woodstockowicze przetestowali swoją wiedzę o bezpiecznym seksie razem z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton i pomogli im stworzyć idealną wizję edukacji seksualnej.
   
Rzecznik Praw Obywatelskich

Zespół Rzecznika Praw Obywatelskich przygotował na 21. Przystanek Woodstock warsztat "Dyskryminacja. Nie bądź bezradna/y." Woodstockowicze dowiedzieli się z jakich środków ochrony prawnej można korzystać i jak może im w tym pomóc Rzecznik Praw Obywatelskich. Podczas warsztatów wspólnie zdefiniowali pojęcie dyskryminacji, poznali, dostępne środki ochrony prawnej przysługujących w Polsce ofiarom dyskryminacji, porozmawiali m. in. o tym jak przeciwdziałać dyskryminacji i jak na nią reagować.

Kampania Przeciw Homofobii

Woodstock Przeciw Homofobii to foto happening, wodne tatuaże, wyrażanie poparcia dla związków partnerskich, kolorowanie wielkoformatowej kolorowanki, rozwiązanie tęczowego quizu, ale przede wszystkim była to szansa na poszerzenie wiedzy nt. sytuacji społecznej osób LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe) w Polsce. Woodstokowicze spotkali się z zespołem KPH, który w ramach codziennych dyskusji rozmawiał z nimi o coming outcie, homofobii i związkach partnerskich. Dowiedzieli się również w jaki sposób mogą włączyć się w działalność KPH i co trzeba zarobić, aby zostać sojusznikiem lub sojuszniczką osób LGBT. Ponadto w namiocie ASP 29 lipca o godzinie 15:00 odbył się godzinny warsztat antydyskryminacyjny, który poprowadziła trenerka KPH – Magda Świder. Warsztat został powtórzony 31 lipca o godzinie 17:30 – w Domu bez Hejtu poprowadziła go Wiola Jaworska – stała współpracowniczka KPH i Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Wierzymy, że ta wiedza zostanie odpowiednio wykorzystana przez naszych festiwalowiczów.

(Olimpia / fot. Basia Lutzner )
 
POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ