Aktualności

Zbigniew Zamachowski na Akademii Sztuk Przepięknych

2019-06-26 14:26:03

 

Nie tylko utalentowany aktor, ale także przyjaciel organizacji pozarządowych - Zbigniew Zamachowski gościem Akademii Sztuk Przepięknych na 25. Pol'and'Rock Festival.

 

 

Zbigniew Zamachowski to aktor Filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek – artysta wszechstronny.

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Współpracował z wieloma teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Rampa, Dramatycznym, Ateneum im. Stefana Jaracza, Syrena, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Polonia, Roma, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Od 1997 roku jest związany z Teatrem Narodowym, obecnie możemy go podziwiać również na scenie Och- Teatru i Teatru Polskiego w Warszawie

Szerszej publiczności znany z takich filmów jak „Wielka Majówka” ‘ Trzy Kolory Niebieski,” „Trzy kolory Biały”; „Zawrócony”; „Zmróż oczy”, „Wiedźmin” czy „PItbull Ostatni pies”

Od wielu lat odwiedza sceny muzyczne w całej Polsce, gdzie koncertuje ze swoim recitalem.

 

 

 

Zbigniew Zamachowski to laureat wielu nagród i wyróżnień:

  • Przyznano mu nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989).
  • Nagrodzony został również Metronomem, nagrodą „Sztandaru Młodych” za rolę w przedstawieniu Big Zbig Show Magdy Umer w Teatrze Rampa w Warszawie (1993).
  • Uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997).
  • Laureat wyróżnień Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – za rolę Onego II w Piaskownicy Walczaka w reżyserii Dariusza Gajewskiego (2006) i za rolę Roberta w Balladzie o kluczu Dobrzyckiego w reżyserii Waldemara Krzystka (2008).
  • Wyróżniony Złotą Odznaką w plebiscycie „Złota piątka” „TeleRzeczpospolitej” (1995) i Złotym Laurem „Przekroju” (1995).
  • Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role: Króla w Ludożercy, Wicia w Zadzie wielkiego wieloryba, Piotra w Dotkniętych Wiesława Saniewskiego, Seweryna w Zabij mnie, glino Jacka Bromskiego i Artura Janickiego w Dekalogu. Dziesięć Krzysztofa Kieślowskiego (1989).
  • Laureat nagród za pierwszoplanowe role męskie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: za rolę Tomasza Siwka w Zawróconym Kazimierza Kutza (1994) i Mariana w Przybyli ułani Sylwestra Chęcińskiego (2006).
  • Dwukrotny zdobywca Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za rolę Edzia w filmie Cześć Tereska Roberta Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie Zmruż oczy Andrzeja Jakimowskiego (2004).
  • Wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości na 9. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy (2011). Trzykrotny zdobywca Wiktora (1992, 1993, 1997), dwukrotny zdobywca „Złotej Kaczki”, nagrody miesięcznika „Film” (1995, 2002).
  • Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Spotkanie poprowadzi Kamil Dziubka.

Kamil Dziubka - W dziennikarstwie od 15 lat. Ponad dekadę spędził w Telewizji Polskiej, dla której relacjonował najważniejsze wydarzenia w kraju i za granicą. Od 2016 roku w Onecie. Jest laureatem nagrody Grand Press w kategorii news za ubiegły rok.

Ze Zbigniewem Zamachowskim będziemy mogli spotkać się już w sobotę 3 sierpnia o godzinie 10:00 w Dużym Namiocie na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ