Dbaj o siebie

Dbaj o siebie na Pol'and'Rock Festival

 

System zabezpieczenia Pol'and'Rock Festival to efekt doświadczeń 25 lat organizowania tak ogromnej imprezy. Dziś Najpiękniejszy Festiwal Świata uznawany jest za najlepiej zabezpieczoną imprezę masową w Polsce. Taka ocena była wielokrotnie wyrażana przez Policję oraz przez służby Wojewody Lubuskiego.

 

Nad bezpieczeństwem imprez masowych organizowanych w ramach Pol'and'Rock Festival czuwa kilka tysięcy osób. Podstawę zabezpieczenia stanowi służba informacyjna festiwalu – „Pokojowy Patrol”, czyli grupa ponad 1000 pełnoletnich osób, które przeszły specjalistyczne i certyfikowane szkolenia zgodnie z wymogami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pracę „Pokojowego Patrolu” wspiera kilkuset kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej - tzw. „Niebieski Patrol” - posiadających kwalifikacje pracowników służb porządkowych na imprezach masowych zgodnie z wymogami Ustawy. 

 

Zarówno „Pokojowy Patrol” jak i „Niebieski Patrol” to służby mające doświadczenia z pracy na co najmniej kilku edycjach Festiwalu, a często również na wielu innych imprezach masowych. Potrafią udzielać pierwszej pomocy. Ich działania są szybkie i skuteczne, ale jednocześnie przemyślane i adekwatne do istniejącego zagrożenia. Ich wiedza, umiejętności i skuteczność od lat są chwalone przez policję i inne profesjonalne służby zabezpieczenia. To zawodowcy, którzy mają za sobą pracę na wielu imprezach masowych, także tych o podwyższonym ryzyku.  

 

System zabezpieczenia medycznego stanowi ok.  300 osób pracujących w tzw. „Medycznym Patrolu”. Są to osoby posiadające wykształcenie medyczne, przede wszystkim ratownicy medyczni oraz lekarze.

 

Zapleczem do pracy „Medycznego Patrolu” jest doskonale wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia medyczne tzw. „szpital polowy”, sieć rozmieszczonych na całym terenie festiwalu punktów pierwszej pomocy oraz środki transportu w formie quadów i ambulansów.

 

Pracę wszystkich osób pracujących na zabezpieczeniem Pol'and'Rock Festival koordynuje Zintegrowane Centrum Dowodzenia, wyposażone w nowoczesne środki łączności i monitoringu obejmujące cały teren festiwalu. Zintegrowane Centrum Dowodzenia tworzą przedstawiciele służb organizatora oraz profesjonalnych służb (Policja, Państwowa Straż Pożarna) współpracujących z organizatorem przy zabezpieczeniu Festiwalu. Wszystkie służby czuwają nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu w trybie 24-godzinnym. Kierownik ds. bezpieczeństwa Pol'and'Rock Festival oraz grono kilkudziesięciu osób koordynujących zabezpieczenie Festiwalu ze strony organizatora ukończyło specjalistyczne kursy obejmujące m.in. reagowanie w przypadkach zdarzeń o charakterze masowym, zagrożeń terrorystycznych, zagrożeń związanych z wystąpieniem paniki, czy skutecznej ewakuacji osób.

 

 

Przygotowanie zabezpieczenia każdej edycji Pol'and'Rock Festival trwają kilka miesięcy i są prowadzone we współpracy ze wszystkimi służbami zajmującymi się bezpieczeństwem imprez w Polsce, takimi jak Policja, Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Sanitarna czy też inne służby podległe Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego. Plan zabezpieczenia tworzony jest zawsze na bazie doświadczeń zabezpieczenia z lat poprzednich, oraz w oparciu o aktualną analizę zagrożeń i okoliczności mających wpływ na bezpieczeństwo Festiwalu. 

 

Kto dba o Wasze bezpieczeństwo
 • Pokojowy Patrol

  W razie problemów i wątpliwości możesz zawsze poprosić o pomoc Pokojowy Patrol. Wolontariusze, których spotkasz bezpośrednio na polu nie będą miał przy sobie wszystkich możliwych środków medycznych, ale na pewno wskażą miejsce, gdzie otrzymasz pomoc albo sprowadzi pomoc do Ciebie. 

 • Terenowe punkty medyczne

  Jeśli coś Ci dolega zgłoś się tam. Ich główne zadanie to pierwszy kontakt z każdą osobą wzywającą pomoc. Oni sprawdzą dokładnie jaka pomoc jest potrzebna i zapewnią szybkie jej dotarcie. Zgłaszajcie do nich niepokojące sytuacje medyczne. Na terenie festiwalu znajdziecie punkt pomocy medycznej (potocznie zwany "szpitalem polowym" lub "szpitalem Hel") oraz siedem punktów terenowych umiejscowionych na terenie całego Festiwalu rozlokowanych w taki sposób, żeby jak najszybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Znajdziecie je w pobliżu:

  • ASP
  • po prawej stronie Dużej Sceny, stojąc do niej przodem (przy wejściu na teren zaplecza) 
  • na początku pasażu handlowego naprzeciwko sklepiku WOŚP
  • Pokojowej Wioski Kryszny,
  • na Polu Malinowskiego 
  • Wioski Piwnej (tuż przy Małej Scenie)
  • stoisk gastronomicznych 
 • Punkt medyczny "Szpital Polowy" - Hel

  Pełnowymiarowy szpital polowy, znajdziecie go za Wioską Piwną.To tutaj trafiają wszystkie poważne przypadki przewożone przez quady z terenu całego festiwalu.

   

  Jeżeli stan osoby poszkodowanej tego wymaga, ze "szpitala polowego" ambulanse przewożą pacjentów do szpitali w miastach. Najczęściej będzie to Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, który specjalnie przygotowuje się na możliwość przyjęcia większej ilości pacjentów. Nowy Szpital w Kostrzynie już kolejny rok wspiera Nas i Was, dokładając dodatkowych starań, przygotowując większe niż zwykle zaplecze, aby zapewnić Wam profesjonalną opiekę szpitalną. Możesz sprawdzić, do których szpitali zawozimy pacjentów - zobacz mapę szpitali.

   

  Zabezpieczenie medyczne dysponuje 300 medykami – są to osoby wykwalifikowane - ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy pracujący między innymi w szpitalu polowym oraz jako 28 patroli ratowniczych na terenie całego Festiwalu. Na miejscu pracuje blisko 20 lekarzy. Do dyspozycji mamy 7 pojazdów wyposażonych w przyczepy ratownicze do transportu poszkodowanych w trudnym terenie, 2 karetki specjalistyczne, 5 karetek podstawowych. Na ewentualne potrzeby Festiwalowiczów czeka bardzo zaawansowany sprzęt medyczny: aparat USG, analizator krwi, kardiomonitory, ssaki, lokalizatory naczyń krwionośnych, defibrylatory AED, aparaty EKG, respirator, łóżka reanimacyjne, urządzenia do kompresji klatki piersiowej.

Zadbaj o siebie i innych
 • Dbaj o siebie i innych

  Sprawdzaj co się dzieje ze znajomymi, zwracaj uwagę na osoby, które długo odsypiają nocne koncerty. Starajcie się mieć przy sobie przyjaciół, jeśli zaś ktoś przybył na festiwal sam – niech pozna sąsiadów na polu namiotowym.

 • Pamiętaj o podstawowych hasłach festiwalu

  Pamiętajcie o podstawowych hasłach festiwalu – „Stop przemocy! Stop narkotykom!”. Bądźcie otwarci i tolerancyjni wobec innych uczestników Przystanku, niech dobre słowo, wzajemna pomoc i uśmiech będą podstawą Waszych relacji. Gońcie jednak dilerów, ściemniaczy i agresywnych prowokatorów. Jeśli takich spotkacie – natychmiast powiadomcie i proście o pomoc Pokojowy Patrol.

 • Przeczytaj regulamin Pol'and'Rock Festival

  Zapoznajcie się i przestrzegajcie zapisów regulaminu Pol'and'Rock Festival. Znajdziecie go na naszych stronach oraz na tablicach wokół terenu festiwalu.

 • Wykonuj polecenia służb porządkowych i informacyjnych

  Bezwzględnie i natychmiast wykonujcie polecenia służb porządkowych i informacyjnych – Niebieskiego Patrolu, Pokojowego Patrolu i Medycznego Patrolu. Wszystkie ich działania mają jeden cel – Wasze bezpieczeństwo. Pomóżcie im!

 • Nie zatrzymuj jadących quadów i karetek

  Jeżeli widzisz je w ruchu to znaczy że właśnie docierają do kogoś potrzebującego pomocy – możesz pomóc: poproś, aby osoby postronne się odsunęły.

 • Nigdy nie zamykaj nikogo w ciągu upalnego dnia w namiocie

  Nigdy nie zamykaj nikogo w ciągu upalnego dnia w namiocie „żeby odpoczął” – taki namiot zadziała jak piekarnik!

 • Jedzenie i napoje kupuj tylko w oficjalnych punktach gastronomicznych

  Jedzenie i napoje kupuj tylko w oficjalnych punktach gastronomicznych (zatwierdzonych przez SANEPID). Nie jedz żywności przeterminowanej, przechowywanej w nieodpowiednich warunkach lub niewiadomego pochodzenia. Nie bierz napojów i jedzenia od obcych Dbaj o swoje zdrowie.

Najczęściej zadawane pytania
 • Kto udziela pomocy w czasie festiwalu?

  W sytuacjach nagłych każdy patrolowiec udzieli Ci pomocy - przede wszystkim zobaczy gdzie i co się stało a następnie wezwie pomoc z punktów terenowych – czyli zespoły ratowników medycznych. W szpitalu polowym pomocy udzielą Ci ratownicy, pielęgniarki i lekarze.

 • Mój kolega stracił przytomność, co mam robić?

  Jak najszybciej wezwij pomoc! Najlepiej wyślij kogoś do najbliższego punktu Pokojowego lub Medycznego Patrolu. Możesz również poprosić o pomoc patrolowca, który znajduje się na terenie pola woodstockowego. Jeśli to Ty wzywasz Patrol pamiętaj, żeby dokładnie powiedzieć co się stało i wskazać drogę. Im lepiej określisz miejsce, tym szybciej dotrze pomoc.

 • Kto może otrzymać pomoc od Medycznego Patrolu?

  Pomoc może otrzymać każdy, kto jej potrzebuje - żadnego zgłoszenia nie zlekceważymy. Pamiętaj jednak, żeby nie wzywać pomocy kiedy nie jest potrzebna. Festiwalowy szpital to tak naprawdę pomoc w sytuacjach nagłych, nie mogących czekać, więc jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia możemy poprosić Cię abyś poczekał, albo zasugerujemy wizytę u lekarza w Twojej przychodni po powrocie do domu z festiwalu.

 • Czy dostanę od was leki lub opatrunki?

  W szpitalu znajdują się głównie leki ratujące życie – nie mamy na miejscu apteki i nie jesteśmy w stanie zapewnić każdego leku, dlatego jeśli przyjmujesz leki na stałe musisz zabrać je ze sobą. Pamiętaj też, że nie możemy wydać leku „na później”. Jeśli potrzebujesz opatrzenia rany lub zmiany opatrunku, zgłoś się do Terenowego Punktu Medycznego. Nasza gorąca prośba – jeżeli potrzebujesz zmiany opatrunku zgłoś się do punktu medycznego w godzinach 8-12, nie będziesz wtedy długo czekać. W godzinach popołudniowych i wieczornych dużo więcej osób wymaga pomocy nagłej, a takie przypadki mają pierwszeństwo.

 • Czy na polu jest apteka?

  Na terenie pola i polowego szpitala nie ma apteki realizującej recepty, najbliższe znajdują się w Kostrzynie: 

   

  • Apteka „NOWA” ul. Wodna 6, tel. 609 978 948 / tel. 95 752 27 64
  • Apteka Linea Vita ul. Żeglarska 1, tel. 601 823 684 / tel. 95 728 46 43
  • Apteka „CENTRUM” ul. Sikorskiego 35, tel. 95 752 35 32 
  • Apteka „CORAX” ul. Sikorskiego 12, tel. brak nr tel.
  • Apteka „CORAX” ul. Spichrzowa 2, tel. brak nr tel.
  • Apteka „CORAX” ul. Konopnickiej 1, tel. 95 727 82 71
    
 • Do szpitala przyjęliście mojego kolegę. Mogę mu towarzyszyć?

  Niestety nie, w szpitalu mogą przebywać tylko osoby, którym udzielana jest pomoc.

 • Nie mogę znaleźć znajomego. Możecie sprawdzić, czy był przyjęty do szpitala?

  Postaramy się pomóc. Jednak nie zawsze będziemy mieć czas na sprawdzanie wcześniejszych przyjęć, możliwe, że będziesz musiał poczekać.

 • Koleżanka została zabrana do szpitala w Kostrzynie? Gdzie to jest? Możecie mnie tam zabrać?

  Szpital w Kostrzynie znajduje się przy ul. Narutowicza 6. Niestety, musisz tam dotrzeć sam, nie możemy Cie tam zawieźć.

 • Czy w szpitalu polowym dostanę antybiotyk albo receptę?

  W szpitalu nie sprzedajemy i nie wydajemy żadnych leków, również nasi lekarze nie wypiszą Ci recepty. Jeśli uważasz, że potrzebujesz np. antybiotyku, zgłoś się do lekarza w przychodni po powrocie z festiwalu - jeżeli sytuacja jest nagląca, zgłoś się do szpitala w Kostrzynie. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, pamiętaj, żeby zabrać je ze sobą.

 • Muszę przyjmować zastrzyki. Możecie mi je podawać czy muszę chodzić do Kostrzyna?

   Jeśli masz lek, który mamy Ci podać, oraz zlecenie od swojego lekarza, to nasi ratownicy mogą zrobić Ci zastrzyki.

 • Czy możecie przechować moje leki?

  Jeśli przywiozłeś swoje leki, a nie masz warunków, żeby je przechować, możesz je zostawić w szpitalu Hel. Leki muszą być dokładnie opisane (imię, nazwisko, nr telefonu, nazwa leku, godziny przyjmowania), dobrze będzie jeśli przyniesiesz je w swoim opakowaniu (np. pudełko).

 • Jak zgłosić wypadek w czasie Pol'and'Rock Festival?

  Zgłaszając wypadek w punkcie medycznym dokładnie opisz co się stało, ile osób potrzebuje pomocy, gdzie mamy kierować zespoły ratowników. Możesz zostać poproszony o poprowadzenie patrolu na miejsce.

 • Czy w czasie Pol'and'Rock Festival mogę nauczyć się pierwszej pomocy?

  Jeśli nie wiesz jak udzielić pierwszej pomocy - zapraszamy do namiotu „Ratujemy i Uczymy Ratować” (na pasażu handlowym, koło Terenowego Punktu Medycznego). Tam dowiesz się, jak udzielić pierwszej pomocy i uratować komuś życie. 

 • Jak wezwać pomoc w czasie Festiwalu?

 • Czy na Festiwalu będzie można kupić środki higieniczne i opatrunkowe?

  W Siemashop będziecie mogli kupić: 

  • Chusteczki pielęgacyjne
  • Koc izotermiczny ratunkowy srebrno/złoty  
  • Kompres sterylny 10X10 8W17N A'3szt A'1 
  • Opaska dziana podtrzymująca- 4mx10cm 
  • Opaska elastyczna tkana z zap. 5mx10cm 
  • PANTHENOL 5% PIANKA 150ML 
  • Zestaw plastrów uniwersalnych
  • Tampony 
  • Spray na komary i kleszcze 90 ML
  • Żel Foxill 1mg/1g 30g

   

  W Lidlu będziecie mogli kupić: 

  • Żel do mycia twarzy/peeling
  • Szczoteczka do zębów Classic
  • Pianka do golenia
  • Szampon do włosów
  • Pasta do zębów
  • Maszynka do golenia jednorazowa dla mężczyzn
  • Dezodorant dla mężczyzn
  • Żel pod prysznic
  • Żel lub peeling do ciała
  • Ibuprom Sprint Caps przeciwból.
  • Aspirin Musująca
  • Papier toaletowy 68m,2-warst.,rec.
  • Prezerwatywy
  • Uniwersalne chust.do czysz.
  • Worki na śmieci z taśmą,interl.120L
  • Ręcznik kuch.,3-wars.100%cel.2x50l.
  • Tampony
  • Chusteczki hig.,10x10szt.,4-warstw.
  • Worki na śm. interleave z taśmą 60L
  • Plastry
  • Chusteczki nawilżane dla dzieci
  • Papier toalet.,3-warstw.150 listków
  • Wkładki higieniczne Camomile
  • Chusteczki nawilż.d.dz.,100%b
  • Podpaski ultra Deo/Camomile
  • Nawilżany papier toaletowy
  • Chusteczki odświeżające
ZOBACZ TEŻ