Eko

Ekologiczne działania na festiwalu

Pol'and'Rock Festival chce być imprezą ekologiczną. Bacznie śledzimy najnowsze rozwiązania i co roku wprowadzamy „zielone” nowości. Na terenie festiwalu rozmieszczone są punkty śmietnikowe z oddzielnymi pojemnikami na różne rodzaje odpadów. Oszczędzamy prąd i wodę, stosując nowoczesne, energooszczędne rozwiązania. Zachęcamy festiwalowiczów do podróżowania na nasz festiwal środkami transportu publicznego oraz do organizowania się w grupy, tak aby nie przyjeżdżały do nas samochody wiozące tylko jednego pasażera. Przedstawiciele organizatora festiwalu uczestniczyli również w międzynarodowych warsztatach ekologicznych, gdzie wymieniali się doświadczeniami w organizacji „zielonych” imprez z przedstawicielami innych festiwali europejskich. Jednak żaden festiwal nie może być ekologiczny bez pomocy swoich uczestników. Dlatego z coraz większym sukcesem namawiamy festiwalowiczów do zaangażowania w proekologiczne myślenie.

Zadbaj o Pol'and'Rock Festival
Posprzątaj po sobie

Tradycyjnie zwracamy się do Was z prośbą o zachowanie czystości wokół siebie i miejsca noclegu. Prosimy też o posprzątanie swojego miejsca przed opuszczeniem terenu festiwalu. Śmieci prosimy zostawić w odpowiednim worku, a najlepiej prosimy odnieść je do jednego z kontenerów śmieciowych. Pamiętajcie także, aby zabrać przywiezione meble, wyciągnąć wkopane maszty oraz zasypać wykopane dziury. Pol'and'Rock Festival to nasze wspólne miejsce i razem musimy o to miejsce zadbać, by móc ponownie spotkać się tu za rok. 

 

Strefa Lecha

Leszek w  czasie 22. edycji festiwalu zaprosił festiwalowiczów do gry w ekokoszykówkę oraz wymieniał przyniesione odpady na woodstockowe gadżety, piwo Lech Free czy torby i nerki z banerów, przygotowane przez Zakłady Aktywności Zawodowej z Białegostoku i Piły. Środki uzyskane dzięki zbiórce surowców Leszek przekazał na zakup alkomatów dla mieszkańców Kostrzyna. 

 

Strefa Allegro

Rowerowo i rockowo! Nie tylko muzyczne emocje czekają na uczestników Pol'and'Rock Festival. Allegro i Fundacja Allegro All For Planet co roku zapraszają wszystkich do swojej strefy. W ubiegłym roku tematem przewodnim będzie rowerowa rywalizacja miast, dzięki której w zwycięskim mieście stanął parking rowerowy wyposażony w specjalnie zaprojektowane stojaki rowerowe. Wystarczyło przejechać 2 kilometry na rowerze stacjonarnym i dodać ten dystans na konto wybranej miejscowości. Poza tym w strefie chillout można było dzięki sile własnych mięśni i energorowerowi naładować swój telefon. Kręćcie z nami kilometry!

 

Greenpeace

Tradycyjnie już podczas festiwalu Greenpeace zaprasza do strefy wydarzeń i działań związanych z ochroną środowiska i zaangażowaniem na rzecz Planety. W EkoWiosce możecie spotkać fantastycznych ludzi - aktywistów, obrońców Puszczy, naukowców, wziąć udział w zawodach sportowych, namalować swój własny baner z hasłem, skorzystać z Energii dla Pokoju - darmowej ładowarni słonecznej. Możecie też zostać z nami na dłużej, dołączając do wolontariuszy Greenpeace!

W tym roku EkoWioska Greenpeace będzie skupiona wokół tematu wolontariatu i działań na rzecz pozytywnej zmiany. O tym, co możemy zrobić, by otaczający nas świat był lepszy, by żyło się w nim lepiej ludziom i zwierzętom, będziemy codziennie rozmawiać w ramach Zielonego Uniwersytetu oraz spotkań z przyrodnikami, aktywistami i dziennikarzami.

Mniej formalnym miejscem spotkania będzie nasza ładowarnia - Energia dla Pokoju. Ładujemy tu za darmo telefony energią ze słońca. A w czasie ładowania możecie spotkać się ze znajomymi i nieznajomymi, porozmawiać a także zapytać o naszą organizację i działania wolontariuszy.

Będzie też coś dla ciała! Zdrową rywalizację i dobrą zabawę połączymy podczas naszych niezobowiązujących rozgrywek sportowych w ramach Wolontariackiej Ligi Sportowej. Liga obejmuje zawody w piłkę nożną, siatkówkę i tenisa stołowego. Nie uznajemy granic wieku, płci i pochodzenia, rozbudzamy ducha współpracy.

Osoby, które będą chciały wyżyć się artystycznie, manifestując przy tym swoje pozytywne poglądy, zapraszamy do Wytwórni Kolorowych Banerów. Kolorując wielkie banery, działasz na rzecz kampanii, do których te banery posłużą. Wyjdziesz od nas brudny i szczęśliwy!

Zawitamy również pod Dużą Scenę! Podobnie jak rok temu z tysiącami osób stworzymy ludzki obraz symbolizujący nasze zaangażowanie w dbałość o Planetę i zamieszkujące ją istoty. Całe wydarzenie sfotografujemy i sfilmujemy z lotu ptaka. Nie może Cię zabraknąć!

 

Międzygalaktyczne Miasteczko Superbohaterów

Międzygalaktyczne Miasteczko Superbohaterów to specjalna ekologiczna strefa, w której festiwalowicze mogli zdobyć wiele ciekawych umiejętności. Nauczano między innymi, jak wyplatać z makulatury, jak robić portfele z kartonów po mleku, jak wytwarzać biżuterię z papieru i jak starą reklamówkę zamienić w latawiec.

 

Dotychczasowe akcje specjalne

Śmieciowa orkiestra Allegro polegała na przygotowaniu i zagraniu utworu muzycznego wykorzystując instrumenty wykonane ze śmieci i odpadów. „Śmieciowa orkiestra” zagrała głośno i pięknie, choć jej instrumenty postronnym wydawać się mogły na pierwszy rzut oka zwykłym odpadami. Akcja przypomniała wszystkim, jak ważne są segregacja i recykling, a jej rozmach zaowocował pobiciem oficjalnego rekordu Guinnessa.

Akcje „Allegro gra Eko” miały na celu zwrócenie uwagi problem marnowania wody. Czy wiecie, że tylko 1% polskich wód nadaje się do picia? Tymczasem wiele osób zużywa dużo więcej wody, niż tak naprawdę potrzebuje. W ramach akcji Allegro festiwalowicze między innymi pompowali wodę, by zasilić ekran wodny oraz zbierali puste butelki PET i wymieniali je na butelki pełne wody.

 

ZOBACZ TEŻ