Zaraz Będzie Czysto

Posprzątaj po sobie


Pol'and'Rock to Festiwal, który tworzymy wspólnie. Razem z nami zadbaj o festiwalowe pole. Posprzątaj po sobie, namawiaj do tego innych, włącz się w nasze działania Zaraz Będzie Czysto. Co roku olbrzymim kosztem jest dla nas posprzątanie festiwalowego pola - pomóżcie nam - ograniczcie ilość śmieci, posprzątajcie po sobie, a jeśli możecie wesprzyjcie nas finansowo. 
 
Dekalog

 Chcesz do nas dołączyć? Przygotowaliśmy 10 zasad, które sprawią, że razem z nami w prosty sposób zadbasz o Najpiękniejszy Festiwal Świata. 

 

  • Zaopatrz się w zapas worków na śmieci
  • Sprzątaj regularnie swoje obozowisko 
  • Odnoś śmieci do jednego z punktów zrzutu lub recyclingu 
  • Na stoiskach gastronomicznych wyrzuć pozostałości po posiłku do koszy, nie zostawiaj ich na stolikach
  • Nie wyrzucaj pustych puszek, butelek byle gdzie. Nie widzisz nigdzie kosza? Włóż do plecaka, torby - wyrzucisz wszystko później 
  • Oszczędzaj wodę - zakręcaj kran
  • Przywieź własne kubki, sztućce i menażki 
  • Nie przyjeżdżaj do nas z meblami 
  • Po Festiwalu wyciągnij wkopane maszty
  • Zasyp wykopane dziury 

 

fot. Łukasz WIdziszowski

Zaraz Będzie Czysto

Przygotowaliśmy dla Was kilkadziesiąt tysięcy worków, które będziemy Wam w czasie Festiwalu rozdawać. Śmieci będziecie mogli zostawić w: 38 punktach zrzutu śmieci, 4 punktach segregacji śmieci (nie musicie segregować wcześniej śmieci, najważniejsze, żeby w workach były wyłącznie odpady segregowalne), skup puszek. Zobacz je na mapie! 

Co roku z Festiwalu wyjeżdża około 400 ton śmieci - to naprawdę olbrzymi koszt. Pol'and'Rock Festival to nasze wspólne miejsce i razem musimy o to miejsce zadbać, by móc ponownie spotkać się tu za rok. 

 

fot. Lucyna Lewandowska

Wprowadzamy zmiany

Ze względu na ekologię i z dbałości o minimalizowanie zużycia plastiku Lech będzie sprzedawany w kubkach RPET (w 100% z recyklingu i w 100% nadające się do ponownego przetworzenia). Dodatkowo w strefie marek premium będą dostępne kubki wielorazowego użytku, które można będzie wypożyczyć, a następnie zwrócić bądź korzystać z nich wielokrotnie podczas wydarzenia. W strefie marek premium będą dostępne różne piwa Kompanii Piwowarskiej. 

Na pasażu handlowym nie znajdziecie foliówek, a stoiska gastronomiczne ograniczą zużycie plastiku. Strefa Smacznie z grilla deklaruje używanie opakowań eko (tacki, kubki, słomki papierowe, drewniane sztućce) a Zajazd Chrobry planuje ograniczenie plastiku poprzez zastosowanie (tak jak w ubiegłych latach) w części ekologicznych (papierowych, tekturowych) opakowań. 

 

Strefa Lecha

W tym roku do Miasteczka Leszka możesz przynieść wszystkie surowce wtórne (aluminiowe puszki, plastik i inne odpady), Leszek doceni 10 najbardziej zaangażowanych osób, które przyniosą najwięcej odpadów nadających się do przetworzenia i nagrodzi je wyjątkowymi nagrodami – elektryczną hulajnogą! Konkurs rozpocznie się w czwartek o godz. 10:00, a zakończy w sobotę o godz. 17:00! Weź udział w akcji “KTO PO SOBIE POSPRZĄTA” Leszek daje torby na śmieci i zaprasza do wspólnego sprzątania. Znajomi Leszka zgłaszają się na ochotnika, dołączysz? 

Less Waste w stylu Allegro

W tym roku Allegro chce Cię przekonać, że życie #LessWaste nie musi być trudne i oznaczać wielkich wyrzeczeń! W odjechanym Eko Labiryncie zobaczysz, co grozi naszej planecie i co możesz zrobić, by temu zapobiec. Wpadnij na warsztaty, na których nauczysz się jak samemu zrobić m.in. ekologiczne kosmetyki i środki czystości. Stojąc w kolejce do Wielkiego Koła, napełnisz swoją wielorazową butelkę wodą i ugasisz pragnienie, a podczas zabawy w strefie zgarniesz ekologiczne gadżety, przydatne nie tylko na festiwalu, ale i w codziennym życiu. A to dopiero początek atrakcji, bo jak co roku w Strefie Allegro czeka Cię mnóstwo dobrej zabawy. Widzimy się w Kostrzynie nad Odrą!

 

Strefa Lubuskiego

Zobacz, jakie działania ekologiczne przygotował dla Was Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. 

 

Zdrowy dizajn lubuski - warsztaty z projektantką mody Natalią Ślizowską, podczas których Woodstockowicze będą mogli przygotować asortymenty ubioru lub akcesoria niezbędne do komfortowego "przetrwania" festiwalu w specyficznych warunkach pogodowych, m.in. nakrycia głowy, koszulki, parasolki, maty. Do wykonania projektów zostaną użyte czyste odpady. Czas trwania: 1-2 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

Ekowarsztaty z użyciem elementów z kartonu, papieru, drewna. Czas trwania 1-3 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

Recyklomat w lubuskiej strefie - do specjalnego urządzenia będzie można wrzucić butelkę plastikową lub puszkę, która zostanie posortowana. Każda osoba, która skorzysta z recyklomatu, dostanie upominek w ramach ekoprogramu lojalnościowego. Czas trwania 1-3 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

Parking rowerowy - w lubuskiej strefie będziesz mógł zostawić rower i - spokojny o swój jednoślad - ruszyć na festiwalowe pole. A przy parkingu będzie działał plenerowy serwis rowerowy. Czas trwania 1-3 sierpnia. Serwis w godz. 12.00-20.00. Rowery na parkingu będą mogły zostać nawet na noc.

 

fot. Dominik Malik

Gastronomia

Osoby, które zrezygnowały lub chcą ograniczyć spożywanie mięsa - we wszystkich punktach gastronomicznych znajdą coś dla siebie. W Pokojowej Wiosce Kryszny za niewielką cenę można kupić gorący wegański talerz, w strefie Smacznie z Grilla przy Bramie Milenijnej będzie można nabyć 8 wegetariańskich i 2 dania wegańskie, a w strefie Zajazd Chrobry przy Dużej Scenie 6 wegetariańskich i 1 wegańskie. 

 

fot. Michał Sandecki

Siemashop

 

Również Siemashop postanowił zadbać o ekologie! W festiwalowym sklepie znajdziecie pojemne kosmetyczki wykonane z banerów z poprzednich Festiwali i Finałów WOŚP. 

 

 

Czyste pole, czysty las

Do naszej akcji włączyli się także leśnicy. W okolicznych lasach uczestnikom Festiwalu będą rozdawane worki na śmieci. Worki dostaniecie również w punktach  informacyjnych. Wystarczy zapytać strażnika leśnego. Wrzućmy śmieci do worków, a worki zanieśmy do stref zbiórki śmieci. Taka pomoc z Waszej strony bardzo ułatwi sprzątanie.  

To, co  wielu z Was zrobiło w ubiegłym roku, było naprawdę bezcenne i piękne. Potrafiliście zostawić po sobie porządek, a leśnikom skróciliście czas sprzątania lasów z 45 do 31 dni!

 

Przeczytaj zasady przebywania na terenach leśnych.

 

 

 fot. Basia Lutzner

Tak było!

Śmieciowa orkiestra Allegro polegała na przygotowaniu i zagraniu utworu muzycznego wykorzystując instrumenty wykonane ze śmieci i odpadów. „Śmieciowa orkiestra” zagrała głośno i pięknie, choć jej instrumenty postronnym wydawać się mogły na pierwszy rzut oka zwykłym odpadami. Akcja przypomniała wszystkim, jak ważne są segregacja i recykling, a jej rozmach zaowocował pobiciem oficjalnego rekordu Guinnessa.

Akcje „Allegro gra Eko” miały na celu zwrócenie uwagi problem marnowania wody. Czy wiecie, że tylko 1% polskich wód nadaje się do picia? Tymczasem wiele osób zużywa dużo więcej wody, niż tak naprawdę potrzebuje. W ramach akcji Allegro festiwalowicze między innymi pompowali wodę, by zasilić ekran wodny oraz zbierali puste butelki PET i wymieniali je na butelki pełne wody.

 

ZOBACZ TEŻ
nota prawna