Zaraz Będzie Czysto

Posprzątaj po sobie


Pol'and'Rock to Festival, który tworzymy wspólnie. Razem z nami zadbaj o festiwalowe pole. Posprzątaj po sobie, namawiaj do tego innych, włącz się w nasze działania Zaraz Będzie Czysto. Co roku olbrzymim kosztem jest dla nas posprzątanie festiwalowego pola - pomóżcie nam - ograniczcie ilość śmieci, posprzątajcie po sobie, a jeśli możecie wesprzyjcie nas finansowo. 
 
Dekalog

 Chcesz do nas dołączyć? Przygotowaliśmy 10 zasad, które sprawią, że razem z nami w prosty sposób zadbasz o Najpiękniejszy Festiwal Świata. 

 

  • Zaopatrz się w zapas worków na śmieci
  • Sprzątaj regularnie swoje obozowisko 
  • Odnoś śmieci do jednego z punktów zrzutu lub recyclingu 
  • Na stoiskach gastronomicznych wyrzuć pozostałości po posiłku do koszy, nie zostawiaj ich na stolikach
  • Nie wyrzucaj pustych puszek, butelek byle gdzie. Nie widzisz nigdzie kosza? Włóż do plecaka, torby - wyrzucisz wszystko później 
  • Oszczędzaj wodę - zakręcaj kran
  • Przywieź własne kubki, sztućce i menażki 
  • Nie przyjeżdżaj do nas z meblami 
  • Po Festiwalu wyciągnij wkopane maszty
  • Zasyp wykopane dziury 

 

fot. Łukasz WIdziszowski

Zaraz Będzie Czysto

Przygotowaliśmy dla Was kilkadziesiąt tysięcy worków, które będziemy Wam w czasie Festiwalu rozdawać. Śmieci będziecie mogli zostawić w: 38 punktach zrzutu śmieci, 4 punktach segregacji śmieci (nie musicie segregować wcześniej śmieci, najważniejsze, żeby w workach były wyłącznie odpady segregowalne), skup puszek. Zobacz je na mapie! 

Co roku z Festiwalu wyjeżdża około 400 ton śmieci - to naprawdę olbrzymi koszt. Pol'and'Rock Festival to nasze wspólne miejsce i razem musimy o to miejsce zadbać, by móc ponownie spotkać się tu za rok. 

 

fot. Lucyna Lewandowska

Wprowadzamy zmiany

Ze względu na ekologię i z dbałości o minimalizowanie zużycia plastiku Lech będzie sprzedawany w kubkach RPET (w 100% z recyklingu i w 100% nadające się do ponownego przetworzenia). Dodatkowo w strefie marek premium będą dostępne kubki wielorazowego użytku, które można będzie wypożyczyć, a następnie zwrócić bądź korzystać z nich wielokrotnie podczas wydarzenia. W strefie marek premium będą dostępne różne piwa Kompanii Piwowarskiej. 

Na pasażu handlowym nie znajdziecie foliówek, a stoiska gastronomiczne ograniczą zużycie plastiku. Strefa Smacznie z grilla deklaruje używanie opakowań eko (tacki, kubki, słomki papierowe, drewniane sztućce) a Zajazd Chrobry planuje ograniczenie plastiku poprzez zastosowanie (tak jak w ubiegłych latach) w części ekologicznych (papierowych, tekturowych) opakowań. 

 

Strefa Lecha

W tym roku do Miasteczka Leszka możesz przynieść wszystkie surowce wtórne (aluminiowe puszki, plastik i inne odpady), Leszek doceni 10 najbardziej zaangażowanych osób, które przyniosą najwięcej odpadów nadających się do przetworzenia i nagrodzi je wyjątkowymi nagrodami – elektryczną hulajnogą! Konkurs rozpocznie się w czwartek o godz. 10:00, a zakończy w sobotę o godz. 17:00! Weź udział w akcji “KTO PO SOBIE POSPRZĄTA” Leszek daje torby na śmieci i zaprasza do wspólnego sprzątania. Znajomi Leszka zgłaszają się na ochotnika, dołączysz? 

Less Waste w stylu Allegro

W tym roku Allegro chce Cię przekonać, że życie #LessWaste nie musi być trudne i oznaczać wielkich wyrzeczeń! W odjechanym Eko Labiryncie zobaczysz, co grozi naszej planecie i co możesz zrobić, by temu zapobiec. Wpadnij na warsztaty, na których nauczysz się jak samemu zrobić m.in. ekologiczne kosmetyki i środki czystości. Stojąc w kolejce do Wielkiego Koła, napełnisz swoją wielorazową butelkę wodą i ugasisz pragnienie, a podczas zabawy w strefie zgarniesz ekologiczne gadżety, przydatne nie tylko na festiwalu, ale i w codziennym życiu. A to dopiero początek atrakcji, bo jak co roku w Strefie Allegro czeka Cię mnóstwo dobrej zabawy. Widzimy się w Kostrzynie nad Odrą!

 

Coca-Cola

W zapewnieniu czystości pomoże nam w tym roku także Coca-Cola, która w ramach kampanii #WCIĄŻZMIENIAMY przekazała nam około 100 żółtych koszy na plastikowe butelki oraz puszki. Od zawsze na festiwalu zwracaliśmy uwagę na ekologiczne rozwiązania.

 

To, aby festiwal nie stał się wysypiskiem zależy od nas. Nieustannie przypominamy festiwalowiczom i będziemy to nadal robić, aby sprzątać po sobie, ograniczać ilość śmieci i namawiać do tego innych. Jak mówi Coca-Cola, plastik nie musi być śmieciem. Zebrany i posegregowany, a następnie przetworzony może mieć drugie życie, może na naszym następnym festiwalu będzie ławką.

 

fot. Dariusz Breś

Reni Jusis i eko graffiti

W strefie PreZero Chill&Eko czekać na Was będą wyjątkowi artyści. Z uczestnikami festiwalu o ekologii rozmawiać będzie Reni Jusis – ikona polskiej sceny klubowej, członkini WWF i ambasadorka zdrowego stylu życia. Wpadnie do nas też znany wszystkim fanom street artu Franek Mysza, który ze swoją ekipą poprowadzi warsztaty z eko graffiti i stworzy festiwalowe malowidło! Specjalnie przygotowany butelkomat wymieni butelki i puszki na… gadżety!

Zapraszamy do strefy chilloutu PreZero, jednej z wiodących w Europie firm zajmujących się gospodarką odpadami!

#nowemysleniedlaczystegojutra

 

Gastronomia

Osoby, które zrezygnowały lub chcą ograniczyć spożywanie mięsa - we wszystkich punktach gastronomicznych znajdą coś dla siebie. W Pokojowej Wiosce Kryszny za niewielką cenę można kupić gorący wegański talerz, w strefie Smacznie z Grilla przy Bramie Milenijnej będzie można nabyć 8 wegetariańskich i 2 dania wegańskie, a w strefie Zajazd Chrobry przy Dużej Scenie 14 wegetariańskich i 5 wegańskich (w tym zupa pomidorowa gotowana bez mięsa). 

 

fot. Michał Sandecki

Samochody elektryczne

W tym roku kolorowa flota Pol'and'Rock Festiwal jeździ również na prąd! W gronie 22 samochodów pracujących na festiwalowym polu pojawiły się pojazdy w 100% elektryczne. W działaniach wspierają nas firmy VW Autoweber (wyłączny partner flotowy) i Schneider Electric (zapewniający stację ładowania samochodów elektrycznych EVlink). Samochody elektryczne nie emitują CO2 i dzięki ich wykorzystaniu zaoszczędzimy blisko 700 kg/CO2! Daje nam także oszczędność paliwa rzędu 350 litrów. 

 

fot. Stanisław Wadas

Strefa Lubuskiego

Zobacz, jakie działania ekologiczne przygotował dla Was Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. 

 

Zdrowy dizajn lubuski - warsztaty z projektantką mody Natalią Ślizowską, podczas których Woodstockowicze będą mogli przygotować asortymenty ubioru lub akcesoria niezbędne do komfortowego "przetrwania" festiwalu w specyficznych warunkach pogodowych, m.in. nakrycia głowy, koszulki, parasolki, maty. Do wykonania projektów zostaną użyte czyste odpady. Czas trwania: 1-2 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

Ekowarsztaty z użyciem elementów z kartonu, papieru, drewna. Czas trwania 1-3 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

Recyklomat w lubuskiej strefie - do specjalnego urządzenia będzie można wrzucić butelkę plastikową lub puszkę, która zostanie posortowana. Każda osoba, która skorzysta z recyklomatu, dostanie upominek w ramach ekoprogramu lojalnościowego. Czas trwania 1-3 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

Parking rowerowy - w lubuskiej strefie będziesz mógł zostawić rower i - spokojny o swój jednoślad - ruszyć na festiwalowe pole. A przy parkingu będzie działał plenerowy serwis rowerowy. Czas trwania 1-3 sierpnia. Serwis w godz. 12.00-20.00. Rowery na parkingu będą mogły zostać nawet na noc.

 

fot. Dominik Malik

Siemashop

 

Również Siemashop postanowił zadbać o naszą Planetę! W festiwalowym sklepie znajdziecie pojemne kosmetyczki wykonane z banerów z poprzednich Festiwali i Finałów WOŚP. 

W Siemashop nie używamy plastikowych reklamówek - wszystkie zamówienia pakujemy w papierowe torby.  

 

Czyste pole, czysty las

Do naszej akcji włączyli się także leśnicy. W okolicznych lasach uczestnikom Festiwalu będą rozdawane worki na śmieci. Worki dostaniecie również w punktach  informacyjnych. Wystarczy zapytać strażnika leśnego. Wrzućmy śmieci do worków, a worki zanieśmy do stref zbiórki śmieci. Taka pomoc z Waszej strony bardzo ułatwi sprzątanie.  

To, co  wielu z Was zrobiło w ubiegłym roku, było naprawdę bezcenne i piękne. Potrafiliście zostawić po sobie porządek, a leśnikom skróciliście czas sprzątania lasów z 45 do 31 dni!

 

Przeczytaj zasady przebywania na terenach leśnych.

 

 

 fot. Basia Lutzner

Tak było!

Śmieciowa orkiestra Allegro polegała na przygotowaniu i zagraniu utworu muzycznego wykorzystując instrumenty wykonane ze śmieci i odpadów. „Śmieciowa orkiestra” zagrała głośno i pięknie, choć jej instrumenty postronnym wydawać się mogły na pierwszy rzut oka zwykłym odpadami. Akcja przypomniała wszystkim, jak ważne są segregacja i recykling, a jej rozmach zaowocował pobiciem oficjalnego rekordu Guinnessa.

Akcje „Allegro gra Eko” miały na celu zwrócenie uwagi problem marnowania wody. Czy wiecie, że tylko 1% polskich wód nadaje się do picia? Tymczasem wiele osób zużywa dużo więcej wody, niż tak naprawdę potrzebuje. W ramach akcji Allegro festiwalowicze między innymi pompowali wodę, by zasilić ekran wodny oraz zbierali puste butelki PET i wymieniali je na butelki pełne wody.

 

ZOBACZ TEŻ