Osoby z niepełnosprawnościami

Festiwal dla wszystkich

Podpowiedzi dla osób z niepełnosprawnościami i dla osób pełnosprawnych przygotowaliśmy w latach ubiegłych we współpracy z: Fundacją Avalon, Adventure Assistant oraz Sevenet S.A.

Podpowiedzi dla osób z niepełnosprawnościami
 • Asertywność OzN – na jakie zachowanie nie można się zgadzać?

  Tak naprawdę powinniśmy mówić głośne „NIE!” i/lub “STOP!” za każdym razem, kiedy z czyimś zachowaniem czujemy się w jakiś sposób źle. Jest to sprawa bardzo indywidualna, jednak Twoją czujność powinno obudzić, gdy ktoś:

  1. pomaga Ci na siłę, bez konsultacji jak to robić, co często kończy się źle lub gorzej,
   2. traktuje Cię protekcjonalne, czyli jak “małe dziecko” (które nie ma swojego zdania)
   3. dotyka np. klepie po głowie,
   4. wiesza swoje rzeczy na wózku*, a nawet kładzie Ci na kolanach (oczywiście bez pytania)
   5. zwraca się do Ciebie nie w bezpośredni sposób, tylko poprzez osoby z otoczenia.

  * pod hasłem wózek, rozumiemy każdy rodzaj wsparcia ortopedycznego lub w ogóle każdą osobista rzecz.

  Odmawianie lub zwracanie uwagi wcale nie musi wiązać się z ranieniem uczuć drugiej osoby. Ważne jest, abyś jasno zakomunikował informację o podjętej decyzji. Możesz dodatkowo wyjaśnić powody swojej odmowy oraz zmiękczyć komunikat poprzez dodanie zwrotów łagodzących, np. „Przykro mi, ale…”.

 • Na czym polega profilaktyka przeciwodleżynowa?

  Nie ukrywajmy – Festiwal Pol’and’Rock to nie jest miejsce, gdzie powinieneś wybierać się z jakąkolwiek odleżyną. Upał, kurz i wiele godzin na wózku, to może być zbyt trudny sprawdzian dla osób borykających się z problemem odleżyn. Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko ich powstania? Obserwuj swoją skórę: zaczerwienienia, uszkodzony naskórek mogą być pierwszym sygnałem alarmowym. Staraj się także nie pozostawać w jednej pozycji dłużej niż 3 godziny i unikaj podkładów wykonanych z gumy lub ceraty. Także mokre lub wilgotne ubranie bądź śpiwór zwiększają zagrożenie odleżynami. Postaw na odzież wykonaną z miękkich, przewiewnych, najlepiej naturalnych tkanin. Zwracaj uwagę, aby nie miały guzików lub grubych szwów (lub czegokolwiek co może zwiększyć miejscowy ucisk), guziki czasami można wypruć, podobnie jak tylne kieszenie, czy wszelkiej maści ćwieki i cekiny. W przypadku profilaktyki przeciwodleżynowej bardzo ważna jest odpowiednia higiena osobista: stosuj delikatne kosmetyki, unikaj tych mających w swoim składzie spirytus oraz pod żadnym pozorem nie łącz pudru z tłustymi kremami ani oliwką! I najważniejsze: bądź aktywny i ruszaj się na tyle, na ile jest to możliwe. Zmieniaj pozycję co chwilę, kiedy jesteś na wózku, a kiedy możesz, to kładź się na brzuchu, aby tył odpoczął.

 • Co zrobić gdy wystąpi awaria wózka lub innego sprzętu ortopedycznego (kula / proteza)?

  Awarie się zdarzają i to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Trudno przewidzieć każdą sytuację, a jeszcze trudniej się na nią przygotować i zabrać wszystkie niezbędne narzędzia i części zamienne. Co prawda zawsze na wyjazd warto wziąć “srebrną taśmę”, którą można naprawić większość małych usterek: sprzętu, namiotu, butów, a nawet stworzyć z niej polowy opatrunek. Jeśli jednak poruszasz się na wózku, to polecam zabrać również mały zestaw do łatania i małą pompkę. Gdyby usterka okazała się poważniejsza, to zapraszamy do kontaktu z Fundacją Avalon (tel. 797 555 796) z nami. Zabierają skrzynkę z narzędziami, zestaw łatania dętek, dętki, pompkę i wszystko, co może się przydać. Dzwoń do nich - poradzą zdalnie, mały zestaw będą mieć przy sobie, a w razie klęski, udadzą się do ich wioski.

 • Jak prosić o pomoc?

  Nikt tak naprawdę tego nie lubi, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie ma innego wyjścia. Na szczęście na Pol’and’Rocku spotkasz mnóstwo życzliwych osób, które w razie potrzeby chętnie Cię wesprą. Bardzo ważne, żebyś umiał precyzyjnie wyjaśnić, na czym dokładnie miałaby polegać pomoc – bez tego nie ruszymy. Nie zrażaj się, jeśli ktoś odmówi, gwarantujemy, że nie będziesz musiał długo czekać na wsparcie :) Ważne jest jednak, abyś umiał zdecydowanie powiedzieć “STOP!”, kiedy ktoś będzie chciał pomóc Ci na siłę, w nieumiejętny lub niebezpieczny sposób.

 • Co zrobić, gdy nastąpi awaria fizjologiczna?

  Jeśli zdarzają Ci się tzw. awarie (chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, o co chodzi), to zadbaj o zaufane osoby w swoim otoczeniu, które pomogą Ci w powrocie do “strefy komfortu”. Powiedz im, że coś może pójść nie tak oraz jak mają Ci w dyskretny sposób pomóc - ustalcie “hasło”, żebyś nie musiał mówić wprost co się stało. Przed wyjazdem na Festiwal dokładnie sprawdź na mapie, gdzie są punkty sanitarne i w ich pobliżu rozbij swój namiot. Miej też zawsze przy sobie wszystko czego potrzebujesz do opanowania sytuacji oraz zestaw ubrań na zmianę. Dobrze, żebyś umiał określić, gdzie się aktualnie znajdujesz, a gdzie usytuowane są punkty sanitarne (prysznice) i punkty medyczne. Pamiętaj, że zamknięte kabiny prysznicowe z ciepłą wodą NIE SĄ BEZPŁATNE, więc miej przy sobie też kilka monet na “czarną godzinę”.

 • Picie wody – dlaczego jest takie ważne?

  Nie zapominaj o piciu wody podczas festiwalu! Pragnienie, które odczuwasz to pierwszy symptom odwodnienia, a jego skutki mogą być naprawdę groźne. W skrajnych przypadkach może dojść do ogólnego osłabienia organizmu, omdlenia, wymiotów, biegunki, a nawet uszkodzenia organów wewnętrznych. Ryzyko odwodnienia wzrasta podczas upałów, kiedy się intensywnie pocisz, dlatego powinieneś wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Właśnie wody, a nie napojów gazowanych, gdyż zawarty w nich cukier zmniejsza wchłanianie płynów przez układ pokarmowy. Natomiast proces rozkładu alkoholu w organizmie wymaga więcej wody niż dostarczamy mu podczas “picia” (dlatego rano tak suszy ;) ). Pij wodę często, ale w małych ilościach – dostarczenie organizmowi zbyt dużej ilości płynów również może być niebezpieczne dla zdrowia i skończyć się nawet obrzękiem mózgu (spokojnie, aby to nastąpiło, musiałbyś w krótkim czasie wypić około 6 litrów wody ☺). Dbając o właściwe nawodnienie organizmu poprawisz koncentrację, unikniesz bólu głowy i pleców, poprawisz pracę serca oraz zyskasz masę energii, aby bawić się na Festiwalu ;) Nigdy, ale to NIGDY nie wychodź z założenia, że jak będziesz mało pić, to będziesz rzadziej siusiał, albo że zmniejszy się ryzyko awarii. Woda jest potrzebna do termoregulacji oraz wydalania z organizmu toksyn: nie pijesz - nie siusiasz - trujesz się!

 • Jak uchronić się przed udarem słonecznym?

  Podczas Festiwalu większość czasu spędzisz na świeżym powietrzu, warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie, które pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia skutków udaru słonecznego lub cieplnego. Jedną z podstawowych zasad jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Dodatkowo, postaw na jasne, lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych tkanin. Nie zapomnij też o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych – wspomogą naturalną termoregulację Twojego organizmu. Jeśli mimo wszystko zaczniesz odczuwać: osłabienie, niepokój, szum w uszach, mdłości, bóle i zawroty głowy lub drgawki, udaj się do najbliższego Punktu Medycznego bądź poinformuj o swoim samopoczuciu członków Pokojowego Patrolu. Nie zapomnij też o kremach z filtrem. Oparzenia słoneczne zabiorą radość z każdej chwili, szczególnie podczas festiwalu, gdzie tyle się dzieje, a warunki nie są najlepsze do radzenia sobie ze schodzącą skórą. Bądź odpowiedzialny za siebie, ale również za innych. Jeżeli widzisz, że ktoś leży w słońcu i wygląda na nieprzytomnego, to podejdź i zapytaj się: “Czy wszystko OK?”, później podejmij odpowiednie działanie: począwszy od przybicia “piątki” i ruszenia dalej, po szybką reakcję i poinformowanie Pokojowego Patrolu. Dbasz o kogoś, ktoś dba o Ciebie.

 • Co zrobić gdy ulegniesz wypadkowi?

  Wszystko zależy od rodzaju wypadku. W przypadku małego skaleczenia wystarczy przemyć, zdezynfekować i przykleić plaster na rankę. Polecamy mieć przy sobie mały zestaw np. plasterki, coś do dezynfekcji. W razie potrzeby, opatrunek można zrobić z chusteczki i “srebrnej taśmy”. Pamiętaj jednak żeby nie kleić zbyt ciasno i od razu udać się do Punktu Medycznego, żeby zmienić opatrunek na profesjonalny, bo od taśmy możesz nabawić się odparzeń. A jeśli wypadek jest naprawdę poważny - daj znać Pokojowemu Patrolowi - oni powiedzą Ci, co zrobić.

 • Jakie strefy są dostępne bezpłatnie dla OzN?

  Na terenie Festiwalu jest kilka stref dostępnych bezpłatnie dla OzN. Polecamy zapoznać się z mapą terenu. Powstanie specjalna rampa, abyście mieli lepszy widok na Dużą Scenę. We wszystkich Punktach Medycznych będą dostępne dostosowane toalety polowe. Jeśli chodzi o strefę sanitarną, będziesz mógł za darmo skorzystać z umywalek i kranów z zimną wodą. Jeśli natomiast będziesz mieć ochotę na ciepły prysznic, będziesz musiał sięgnąć po monety. Miej to na względzie, jeśli może się zdarzyć awaria. Jeśli poruszasz się na wózku, to wystarczy poszukać na pobliskim polu namiotowym plastikowego krzesła, na którym usiądziesz pod prysznicem (bo po co moczyć wózek?). Nigdy nie było to problemem, podobnie jak pożyczeniem węża-słuchawki prysznicowej, aby skorzystać z kranów. Ogólnie, jest dużo możliwości :)

 • Co zabrać na festiwal?

  SPRZĘT:            

  • papier toaletowy (zawsze tyle ile przewidujesz plus jeden)
  • scyzoryk/nóż          
  • latarka – najlepiej czołówka (zapakuj nowe baterie i/lub zabierz drugi zapasowy zestaw
  • kawałek sznurka/linki (2 – 5 m)         
  • power tape (jakaś mocna taśma, potocznie zwana „srebrną”)            
  • kilka(naście) trytytek czyli opasek zaciskowych          
  • saperka czasem się przydaje           
  • 1 – 2 zapalniczki (jedną dobrze jest zabezpieczyć przed zamoknięciem)           
  • mapę terenu festiwalu i od razu rozpiskę koncertów (zaznacz miejsce Twojego obozowiska oraz inne strategicznie ważne miejsca)
  • powerbank – są miejsca gdzie można się ładować, ale zawsze jest tam kolejka i jesteś przywiązany do miejsca
  • folia malarska - najlepiej ta grubsza. Gdy zacznie padać i padać i padać, to przyda się by zabezpieczyć dodatkowo namiot przed przemoknięciem.

  APTECZKA:

  • leki itp. (sprawdź czy wystarczy na cały wyjazd + 1 dzień)
  • leki przeciwbólowe
  • coś na przeziębienie
  • coś na „rewolucje żołądkowe”                       
  • Płyn do dezynfekcji (mały zawsze przy sobie, jeśli wyjazd jest dłuższy, to miej większy do przelewania, albo drugi mały)                         
  • plastry (najlepiej takie cięte)                            
  • bandaż elastyczny                 
  • coś co łagodzi efekty ukąszeń
  • folia NRC - ta z jednej strony srebrna, a z drugiej złota (jej inną funkcją jest osłona przed słońcem. Jak jest upał, to można zabezpieczyć nią namiot lub obozowisko.

  UBRANIA:

  • coś przeciwdeszczowego – pałatka czy peleryna. Jeśli nie wyjeżdżasz często, to peleryna foliowa wystarczy. Możesz je znaleźć w kioskach czy marketach budowlanych. Śmigasz na wózku? zabierz dwie pałatki foliowe lub jedną porządną – osłoni wszystko od stóp do głów     
  • nakrycie głowy – polecamy kapelusze, gdyż osłaniają twarz i kark (i są super jak pada)
  • okulary przeciw słoneczne
  • buff'ka/8w1/cienki komin na szyję – gdy jest gorąco, to w powietrzu może być dużo pyłu i kurzu, co jest uciążliwe dla wszystkich, a szczególnie osób niższych i poruszających się na wózku – osłoń wtedy nią nos i usta. Możesz też z niej zrobić dodatkową osłonę na kark gdy słońce praży i oczywiście na szyję, gdy przyjdzie chłody wieczór/noc/poranek
  • bluzkę i spodnie z długim rękawem i nogawką (noce są zimne)           
  • strój kąpielowy/kąpielówki 
  • gumowce (albo na bosaka)
  • majtki, skarpetki, spodenki, koszulki

  KOSMETYKI:    

  • krem z filtrem i to mocnym! (50) – choć najlepiej apogeum upału przeczekać w cieniu
  • chusteczki nawilżane (najlepiej sprawdź wcześniej czy nie uczulają)   
  • coś co odstrasza komary – poszukaj naturalnych rozwiązań np. olejek waniliowy do pieczenia.  
  • chusteczki higieniczne – zawsze przy sobie (najlepiej zabrać kilka paczek)       
  • żel bakteriobójczy do mycia dłoni    
  • podpaski/tampony
  • prezerwatywy

   

  *OSOBY NA WÓZKACH: 

  • zaopatrzenie urologiczne (2x więcej niż potrzeba. Więcej ruchu, inne jedzenie itp. może Cię skutecznie „rozregulować”)        
  • rękawiczki bez palców (rowerowe)
  • zraszacz – jeśli masz problem z termoregulacją np. tetraplegia           
  • najlepiej zapasowa dętka i mały zestaw do łatania dętek, kilka narzędzi i pompka (w razie problemu dzwoń do nas)
  • mały plecak na rzeczy, które musisz mieć przy sobie zawsze:                            

  - Octenisept                            

  - chusteczki suche/chusteczki nawilżane                      

  - cały osprzęt do urologii                    

  - leki (tyle ile potrzeba +2dni)

   

  **OSOBY, KTÓRE MAJĄ PROBLEMY Z KOMUNIKACJĄ (lub mówią cicho):

  Nie zapomnijcie o notesie i czymś do pisania. Najlepiej sprawdzają się markery do pisania po płytach CD.

   

  Pobierz listę w .pdf

   

   

 • Rady dla Głuchych
  1. Po rozłożeniu namiotu zorientuj się, gdzie jest najbliższy punkt medyków z Medycznego Patrolu. Możesz też prosić o pomoc wolontariuszy Pokojowego Patrolu. I Medyczny Patrol i Pokojowy Patrol ma na sobie charakterystyczne czerwone koszulki. Będziesz się czuł pewniej mogąc liczyć na ich pomoc.
  2. Pamiętaj, żeby zawsze mieć ze sobą naładowaną komórkę i zapasowy power bank! Na polu namiotowym, nie jest tak łatwo o prąd.
  3. Dowiedź się, gdzie w Twojej okolicy jest najbliższy punkt ładowania. Pamiętaj, że wiadomości tekstowe to często najłatwiejsza forma kontaktu z osobami, które nie migają! Wystarczy pokazać ekran i wiesz wszystko.
  4. Ściągnij sobie aplikację Pol’and’Rock! Dzięki niej dowiesz się, gdzie aktualnie trwają koncerty i inne aktywności.
  5. Po polu Pol’and’Rock poruszają się pojazdy i quady medyczne, które wydają dźwięk, kiedy chcą przejechać między ludźmi. Zwracaj uwagę jak zachowuje się Twoje otoczenie, jeśli wszyscy odchodzą na bok – zrób to samo!
Podpowiedzi dla osób pełnosprawnych
 • Jak zaoferować pomoc w przemieszczaniu się, w razie problemów?

  Pamiętaj, że dorosłe osoby z niepełnosprawnościami w sposób naturalny chcą być traktowane jak niezależni ludzie. Uszanuj to. Bez względu na to, jak bardzo w Twoim przekonaniu dana osoba potrzebuje pomocy, najpierw zapytaj, czy tej pomocy na pewno chce. Nigdy nie rzucaj się do udzielania komuś wsparcia znienacka, bo możesz wyrządzić tej osobie krzywdę. Postaraj się dowiedzieć najdokładniej jak to możliwe, na czym ma polegać Twoja pomoc – ważne, aby osoba, którą chcesz wesprzeć, precyzyjnie wyjaśniła Ci, co masz zrobić. Nie chwytaj osoby, której udzielasz pomocy za ręce – wiele osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza tych korzystających z kuli, używa ramion do zachowania równowagi. W przypadku udzielania pomocy osobie poruszającej się na wózku, staraj się nie podnosić sprzętu za rączki lub podnóżek, gdyż może to spowodować ich urwanie. I najważniejsze: słuchaj uważnie sugestii osoby, której zaoferowałeś wsparcie, a w razie wątpliwości - pytaj. Tylko w ten sposób Twoja pomoc będzie skuteczna.

 • Jak zachować się w czasie koncertu?

  Dobra zasada, to: dbasz o innych - inni dbają o Ciebie. Rozglądaj się i wykazuj choć odrobinę empatii. Jeśli, uważasz że ktoś potrzebuje pomocy, to zawsze najpierw zapytaj. Jeśli widzisz, że ktoś porusza się na wózku lub z użyciem innego rodzaju zaopatrzenia ortopedycznego, to stwórz wokół małą “bańkę bezpieczeństwa”, ale bez przesady, nie krzycz: “ZRÓBCIE MIEJSCE! TU JEST KALEKA!”. To jest piętnujące i po prostu niemiłe. Jeśli widzisz, że tłum zagraża osobie na wózku, to krzycz “UWAGA! OSOBA NA WÓZKU” i postaraj się wyperswadować OzN, że to miejsce nie jest dla niej bezpieczne. Jeśli będzie oponować, to nie przejmuj się i zaakceptuj jej decyzję.

 • Najważniejsze informacje
  1. NIGDY nie pomagaj na siłę! Zawsze zapytaj czy pomóc i w jaki sposób.
  2. Osobę z niepełnosprawnością, traktuj tak, jak sam byś chciał być traktowany:
   - osób na wózkach nie traktuj jak dzieci
   - nie wstydź się powiedzieć do osoby z deficytem wzroku “do widzenia”
   - to, że ktoś mówi niewyraźnie, nie znaczy, że posiada od razu niepełnosprawność intelektualną (np. Stephen Hawking - jak bardzo można było się pomylić, oceniając “tę książkę” po okładce)
   - nie poklepuj po głowie, nie dotykaj bez pozwolenia, szanuj przestrzeń osobistą
   - zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, zamiast komunikować się z nią przez osoby trzecie
  3. Nie wieszaj swoich rzeczy na wózku, ani nie kładź ich komuś na kolanach. Nie stawiaj nogi, na żadnym elemencie wózka - to jest przestrzeń osobista siedzącej na nim osoby.
  4. Nie mów zdrobniale jak do dziecka.
  5. Bądź otwarty na osobę, a na pewno znajdziecie formę komunikacji.
 • Jak komunikować się z osobą niesłyszącą?
  1. Nie bój się komunikować! Głusi też przyjeżdżają na Pol’and’rock! Spróbuj porozumieć się z nimi gestami, a jeśli to nie pomaga wyciągnij komórkę, napisz i pokaż ekran!
  2. Nie zrażaj się, jeśli nie rozumiesz, co napisała osoba głucha! Język polski to dla niej język obcy, więc błędy gramatyczne i stylistyczne się zdarzają! Spróbuj zapytać jeszcze raz, używając prostych słów i nieskomplikowanych zdań. Spróbuj zrozumieć co próbuje przekazać gestami!
  3. Jeśli masz ochotę pouczyć się języka migowego i porozmawiać z Głuchymi, to powiedz im to! Na pewno nauczą Cię jakichś podstawowych zwrotów! To nie jest takie trudne!
  4. Jeśli widzisz zagubioną osobę, która jest Głucha, zaprowadź ją do najbliższego punktu wolontariuszy.
 • Co zrobić, gdy osoba w Twoim otoczeniu nie reaguje na dźwięki?

  Bądź pomocny! Jeśli widzisz, że w Twoim otoczeniu jest osoba, która nie reaguje na dźwięki
  nadjeżdżającego pojazdu, dotknij jej ramienia i pokaż co się dzieje!

ZOBACZ TEŻ