Program 24. Pol'and'Rock Festival
Miejsca
Duża Scena
Mała Scena
Scena Viva Kultura
ASP Duży Namiot
ASP Warsztaty
Strefa Lecha
Namiot Spotkań Antyradia
Inne
Dni
środa
czwartek
piątek
sobota
Kategoria wydarzenia
koncert
warsztat
spotkanie
spektakl
film
Tagi
rock'n'roll
metal
jazz
rock
prawa człowieka
reggae
punk
folk
ska
blues
pop rock
rozrywka
teatr
społeczeństwo
the best of
indie rock
profilaktyka uzależnień
kultura
rock alternatywny
DIY
joga
sport
film
podróże
moda
alternatywa
funk

Wydarzenia środa

Godzina Wydarzenie Rodzaj Miejsce  
 
11:00 - 12:00
Warsztaty dredowe warsztat ASP Warsztaty

Naszym celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat dredów - ich pielęgnacji, stylizacji oraz technik tworzenia.  Podczas naszych warsztatów uczestnicy poznają pochodzenie tej fryzury, aspekty teoretyczne dreadmakingu, a także w praktyce wykonają własne dready z włosów syntetycznych. Każdy z uczestników będzie mógł dostać odpowiedź na nurtujące pytania  z zakresu fryzur alternatywnych.
Warsztaty prowadzimy w formie wykładu z panelem dyskusyjnym oraz częścią praktyczną.

#DIY
 
12:00 - 13:30
Jacek Federowicz spotkanie ASP Duży Namiot

1 sierpnia na Akademii Sztuk Przepięknych będziecie mogli zadać pytanie polskiemu satyrykowi i aktorowi - Jackowi Fedorowiczowi. 

Urodził się w Gdyni, w rodzinie warszawian pracujących w polskiej gospodarce morskiej. Jako siedmioletnie dziecko przeżył powstanie warszawskie. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w 1960). Był jednym z założycieli (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) gdańskiego, studenckiego teatru Bim-Bom (w latach 1954–1960). Należał do składu aktorskiego tego teatru (główna rola Dobrego Ducha w pierwszym programie pt. Achaaa). Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą lokalną i ogólnopolską, tj. „Dookoła świata”, „Po prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki”, „itd” i inne.

W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe, Kariera i Runda. W latach 70. był współautorem radiowego (Program III) magazynu satyrycznego 60 minut na godzinę, gdzie występował w kilkunastu rolach, tworząc m.in. postacie Kolegi Kierownika i Kolegi Kuchmistrza. Prowadził też w radiu poranne pogadanki. Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. często występował na estradzie, najpierw w Kabarecie Wagabunda (m.in. z Marią Koterbską, Mieczysławem Czechowiczem i Bogumiłem Kobielą), potem w programie Popierajmy się (z Bohdanem Łazuką, Tadeuszem Rossem, Piotrem Szczepanikiem i Ryszardem Markowskim), a później, do stanu wojennego, w indywidualnych wieczorach autorskich.

W 1980 wstąpił do „Solidarności”, współpracował z Radiem „S” Regionu Mazowsze związku. Na początku stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu. Wraz z żoną Anną zaangażował się w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował głównie na terenach kościelnych, tam urządzał też wystawy swoich karykatur i popierających opozycję rysunków, występował z odczytami w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Wtedy powstały audycje (audio i video) rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jednym z jego pomysłów z tamtych czasów było ośmieszanie reżimowego dziennika telewizyjnego. W 1989 był współautorem audycji przedwyborczych Komitetu Obywatelskiego, w których m.in. omawiał zasady głosowania.

Od 1989 kontynuuje występy w formie wieczorów autorskich. Od 2006 był przez pewien czas gospodarzem seansów Z przymrużeniem kamery pokazywanych w telewizji Kino Polska TV. Od 1999 publikuje cotygodniowe felietony satyryczne – do 2008 w „Gazecie Telewizyjnej” (dodatku „Gazety Wyborczej”), następnie w środowym dodatku kulturalnym „GW”. Jest felietonistą polskiej edycji „Runner's World".

W latach 90. zaczął prowadzić w TVP program Dziennik Telewizyjny, który następnie przeszedł metamorfozę z programu o charakterze politycznym na program rozrywkowy. W 2005 program ten na kilka miesięcy zmienił nazwę na SEJF (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza). W 2006 satyryk odszedł z Telewizji Polskiej. W 2010 i w 2015 był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi.

Jacek Fedorowicz, fot. Marcin Kluczek

#rozrywka
#film
 
16:00 - 16:40
Moron koncert Scena Viva Kultura

Bezkompromisowa maszyna koncertowa łącząca w sobie przestrzeń, moc, agresję i polskie teksty. Masa koncertów w klubach i na festiwalach w całym kraju i materiał, który zawsze nagrywany jest z serduchem i energią. Występ na scenie Viva Kultura będzie ich pierwszym koncertem podczas Pol'and'Rock Festival, mają jednak nadzieję, że ich muzyka poniesie publiczność w namiocie Viva Kultura, a ich występ będzie zaledwie pierwszym z wielu, jakie będą mieli okazję zagrać na kostrzyńskim polu!

#indie rock
 
17:00 - 17:40
Sobotni Rosół koncert Scena Viva Kultura

Pochodzący z Głogowa i Lubina zespół projektuje rockowo alternatywny byt, złożony z dwóch istot, oficjalnym nazewnictwem określany jako duet.

Już w lutym 2018 zaprosili „Was do Nas” na ich pierwszym krążku, który ukaże się nakładem Lou & Rocked Boys, dopisując tym samym następny akapit do ich „dziania się”.

W maju 2017 urzeczywistnili dźwięki, przez które i dla których popłyneli na Islandie, weszli do studia nagraniowego Sundlaugin, należącego do islandzkiej kapeli Sigur Ros i popełnili 13 kawałków pod uchem ich przyjaciela Biggiego (Birgir Jón Birgisson). Więcej opowiedzą Wam muzyką na płycie, w klipach i rzecz jasna na koncertach!

#rock
 
18:00 - 20:00
Stand-Up na ASP spektakl ASP Duży Namiot

Stand-up to już niemal tradycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Również i w tym roku na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych nie zabraknie tej formy rozrywki. Ćwiczcie swoje przepony! Już 1 sierpnia o 20:00 ekipa pod wodzą Mariusza Kałamagi rozbawi Was do łez!

fot. Dominik Malik

fot. Dominik Malik

Mariusz Kałamaga - Gospodarz wieczoru, od samego początku na komediowej scenie festiwalu (01.07.2012), gdzie wspólnie z kabaretem Łowcy.B zapoczątkowali jakże istotny już punkt ASP. Z Woodstockiem związany na różne sposoby, ambasador bicia rekordu Guinessa na największa orkiestrę recyclingową (2010), wokalista i założyciel zespołu Ja mmm Chyba Ściebie, z którym grał zarówno na Małej (2012) jak i Dużej (2013) Scenie festiwalu. Oprócz tego organizator Międzygalaktycznego Miasteczka Superbohaterów na ASP oraz związanego z nim przemarszu. Ostatnio godnie reprezentujący WOŚP w Wielkim Meczu z TVN-em. Obecnie komik zajmujący się formą stand up, radiowiec i konferansjer. Ogólnie człowiek orkiestra, starający się zarazić innych pozytywną energią.

Rafał Rutek Rutkowski - Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Dyrektor artystyczny Teatru Montownia. Występował m.in. w serialach „Daleko od noszy” i „Przepis na życie”. Na stałe  związany z warszawskimi teatrami Krystyny Jandy, oraz z teatrem Komedia. Znany jest także z występów solowych. Spopularyzował w Polsce gatunek one-man show. Od kilku lat współtworzy scenę stand-upową w Polsce. Regularnie występuje w klubach w całej Polsce, oraz na galach stand-up comedy.

Tomasz Boras Borkowski - Zwycięzca Antrakt Stand-up Festiwal 2016. Uczestnik Gali Stand-upu 2017. Urodzony komik, pogrzebany romantyk. Nie kłamie. Nie kradnie. Zabija.

Adam Van Bendler - Charyzmatyczny, sceniczny wulkan energii z Trójmiasta. Historie Adama, oparte na własnych, życiowych błędach bawią do łez nawet największych smutasów. Relacje rodzinne, damsko-męskie, podróże czy nawet zwykła wizyta w sklepie, w przypadku Adama jest ciągiem sytuacyjnych żartów, opowiedzianych w mistrzowski sposób. Występował na najlepszych festiwalach i w najpopularniejszych programach telewizyjnych. Plastyczna twarz oraz dobry kontakt z każdym rodzajem publiki, gwarantuje czystą rozrywkę na najwyższym poziomie. 

Adam Grzanka - Jest prawdziwym Hutasem bo pochodzi z Nowej Huty. Kiedyś zajmował się kabareciarstwem w Formacji Chatelet, ale trzeba się było przebierać. Jest metalowcem bo i słucha i pracował na kombinacie, kocha widok wytapianej surówki bo to industrialno-romantyczne. Jest hokeistą, a dokładniej Łotrem, dlatego uprawiacze tego sportu mają na jego stand-up wejście za darmo. Sprawdzając jak silne są męskie słabości doprowadził swoje życie do takiego stanu że musi o tym opowiadać, dlatego robi stand-up.

#rozrywka
#kultura
 
18:00 - 19:00
Jafia koncert Scena Viva Kultura

Jafia to ikona polskiej sceny reggae. Zespół do 2014 roku funkcjonował pod nazwą Jafia Namuel.


Grupa powstała w Pile w 1994 roku a dwa lata później zadebiutowała na rynku wydawniczym albumem „Roots & Culture” silnie zainspirowanym oryginalnym brzmieniem jamajskiego roots reggae. Płyta okazała się sporym sukcesem. Krytycy podziwiali nie tylko rasowe brzmienie i jamajski puls zespołu ale przede wszystkim „czarny” głos charyzmatycznego lidera zespołu – Dawida Portasza. Fanem zespołu szybko stał się m.in. Jurek Owsiak, który utwór „Pozytywne Myślenie” uczynił hymnem WOŚP. W tym czasie zespół bardzo intensywnie koncertował, grając ponad 100 koncertów rocznie w Polsce. Jafię Namuel często zapraszano również do klubów zachodniej Europy: Holandii, Niemiec, Francji i Belgii.

W 1999 roku grupa zarejestrowała materiał na swoją drugą płytę „In Time” nagraną z gościnnym udziałem słynnego saksofonisty, Mateusza Pospieszalskiego. Materiał zawierał muzykę, prezentującą nieco inne oblicze zespołu, bardziej stonowane, nastrojowe, półakustyczne.

W latach 2000-2006 zespół zawiesił działalność.

W 2008 roku Dawid Portasz wraz z Krystianem „K-Jah” Walczakiem, młodym polskim producentem, powołali nowy projekt o nazwie Rastasize. Muzycy wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia Boba Marleya – Tuff Gong. Tam, we współpracy z elitą jamajskich muzyków nagrali pierwszą polską płytę reggae, która powstała na Jamajce, w najważniejszym dla tego gatunku studio nagraniowym.

W 2009 roku ukazała się nagrana 10 lat wcześniej, wyżej wspomniana płyta „In Time”. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Myśli Swoje”, który głęboko zapadł w serca słuchaczy i został wybrany 8 piosenką w rankingu 100 najlepszych piosenek polskiego reggae. Związek Dawida Portasza z twórczością Marleya i jego wizyta na Jamajce z projektem Rastasize (2008), nie pozostał bez wpływu na dalsze losy Jafii Namuel. W 2012 roku ukazała się, doskonale przyjęta przez recenzentów, koncertowa płyta „One Love Train” – album z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya. Na „One Love Train” obok czterech utworów Marleya znalazły się nowe kompozycje Jafii Namuel.

Od początku funkcjonowania zespołu w muzyce obecne były wpływy amerykańskiej muzyki. Dawid Portasz, przez wielu uważany za najlepszy głos reggae w Polsce, realizował również wiele innych projektów muzycznych, nie związanych z jamajską stylistyką. W 2014 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem studyjnym. Muzycy postanowił nie ograniczać się do roots reggae, ale połączyć wszystkie swoje inspiracje, zarówno te jamajskie, jak i te amerykańskie: soul, gospel, funk, rhythm & blues. Zmiany muzyczne zostały zaakcentowane również skróceniem nazwy do Jafia. Muzycy zaprosili do współpracy przy nowej płycie, Marcina Pospieszalskiego, czołowego polskiego producenta muzycznego, laureata czterech Fryderyków w tej kategorii (m.in. za płyty Raz Dwa Trzy i Anny Marii Jopek).

Efektem tej współpracy jest płyta „Ka Ra Va Na” (premiera w maju 2015 roku). Płyta jest również pierwszym owocem podpisanego kontraktu z Warner Music Poland.

#reggae
 
19:20 - 20:20
Cała Góra Barwników koncert Scena Viva Kultura

Cała Góra Barwinków działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1998. Zespół należy do najważniejszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie.

Grupa ma na koncie cztery płyty długogrające. Piąta pt. ‚Sposoby‘ ukaże się na wiosnę.

Debiutancka płyta CGB  zdobyła uznanie wśród publiczności i krytyków. Zebrała dobre recenzje w prasie - muzycznej („Teraz Rock”, „FreeColours”, „Reggaebeat”) i pozamuzycznej („Gazeta Wyborcza”), a także w portalach internetowych. Jeszcze lepiej wiodło się kolejnej produkcji zespołu pt. „24 godziny”. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem czwarte miejscu w plebiscycie pisma ‘Free Colours’ na najlepszą płytę roku. Tytułowa piosenka wylądowała na trzecim miejscu tego zestawienia w kategorii ‘Piosenka roku’. Dotarła też do pierwszego miejsca listy przebojów Radia Bis. Drugi singiel z tej płyty - ‘Tracę czas’ - gościł bardzo często na antenie radiowej Trójki.

Kolejne płyty – ‚Kocham kłopoty‘ (2010) i ‚Beat 2 Meet U‘ (2013) - ugruntowały pozycję grupy na krajowym rynku muzycznym.

W 2014 roku Cała Góra Barwinków wzięła udział w 4 edycji programu ‚X Factor‘ w TVN, odpadając na zaledwie dwa odcinki przed finałem.

CGB słynie z świetnie przyjmowanych, energetycznych koncertów. Wystąpiła dotąd na niemal wszystkich najważniejszych festiwalach, a także dwukrotnie na Przystanku Woodstock – w 2003 i 2013 roku oraz Heineken Opener Festival 2007 w Gdyni. Obecnie ma na koncie blisko 1000 występów w kraju i za granicą.

#reggae
 
20:00 - 22:00
Najlepszy | Jerzy Górski spektakl ASP Duży Namiot

Jakiś czas temu ogłosiliśmy, że Pierwszym gościem Akademii Sztuk Przepięknych 2018 będzie Jerzy Górski. W środę 1 sierpnia, o godzinie 18.00 w Dużym namiocie ASP wyemitowany zostanie film „Najlepszy”, opowiadający historię Jerzego Górskiego.

"Najlepszy" to nowy film reżysera kinowego hitu „Bogowie” - Łukasza Palkowskiego. Twórca tym razem znów sięga po życiorys niezwykłej osoby. Człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna.

Głównym bohaterem filmu „Najlepszy” jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

W rolach głównych zobaczymy: Jakuba Gierszała, Janusza Gajosa, Magdalenę Cielecką, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Kota, Mateusza Kościukiewicza, Adama Woronowicza, Artura Żmijewskiego, Annę Próchniak, Kamilę Kamińską i Szymona Warszawskiego.

Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, który w tym roku odebrał nagrodę podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, za zdjęcia do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego.

Producentem filmu jest: Iron Films sp. z o.o.  Koproducenci: Telewizja Polsat Sp. z o.o., Lutetia  Sp. z o.o., Cavatina Sp. z o.o., Instytucja Kultury „Odra-Film” we Wrocławiu, Monternia.pl Sp. z o.o.

Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jego dystrybucją zajęła się Dystrybucja Mówi Serwis.

#rozrywka
#kultura
#film
 
20:40 - 21:40
Chorzy koncert Scena Viva Kultura

Chorzy istnieją od 2008 roku. Wydali trzy albumy (dwa studyjne i koncertowy z 23. Przystanku Woodstock). Zagrali blisko 400 koncertów w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Ich występy cechuje niespożyta energia i doskonały warsztat wykonawczy. Stylistycznie poruszają się po wielu gatunkach, pastiszują i potrafią być poważni. Taka mieszanka emocji serwowana na żywo zawsze udziela się widowni. Występowali w najlepszych polskich klubach. Współpracowali i dzielili scenę ze Skubasem, Fismollem, Łoną, Cezikiem, Krzysztofem Zalewskim, Damianem Ukeje, Stanisławem Soyką, Piotrem Cugowskim, Gutkiem, Piotrem Banachem, Kabanosem oraz orkiestrą Baltic Neopolis.

Odnosili sukcesy na ogólnopolskich konkursach:

 • laureaci Lizard king Festival (Kraków 2011)
 • grand prix festiwalu Korowód (Kraków 2012)
 • II nagroda na Emergenza Festival (Warszawa 2016)
 • finaliści Rytmów Młodych (Jarocin 2017)
 • zwycięzcy Kortofestu (Olsztyn 2017)
 • laureaci Eliminacji do Przystanku Woodstock (Warszawa 2017)

Mają na koncie występy na festiwalach:

 • Przystanek Woodstock
 • Woodstock Ukraine
 • Jarocin Festiwal
 • Kortowiada
 • Fama
 • Kontrapunkt
 • Juwenalia

W maju 2017 wygrali poznański półfinał Rytmów Młodych, czyli konkursu odbywającego się w ramach Jarocin Festiwal, którego jury zakwalifikowało ich do koncertu finałowego. Także w maju zdobyli główną nagrodę na olsztyńskim Kortofest, odbywającym się w ramach słynnej Kortowiady. Decyzję jednogłośnie podjęło jury.

W czerwcu 2017 w warszawskiej Progresji Chorzy pomyślnie przeszli Eliminacje do Przystanku Woodstock, na którym wystąpili 5 sierpnia 2017 o godzinie 20:00. Dokładnie tydzień po Przystanku Woodstock wystąpili na festiwalu Woodstock Ukraine, porywając własnymi piosenkami dziesięć tysięcy ludzi zgromadzonych pod sceną.

Olek Różanek, śpiew Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Pisze teksty, komponuje. Jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Akustyczeń.

Bartłomiej Orłowski, gitara i śpiew Kompozytor, realizator i producent nagrań. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Komponuje także muzykę teatralną.

Jarosław Izdepski, bas Komponuje muzykę elektroniczną. Jest też muzykiem sesyjnym, wielokrotnie współpracował między innymi z Piotrem Klimkiem przy okazji projektów muzycznych dla teatrów.

Tomasz Nawrocki, perkusja Współpracuje z Jimkiem oraz z Łoną & The Pimps. Jako muzyk występuje także na deskach teatrów, między innymi w Łodzi i Poznaniu.

Chorzy wbrew zapowiedziom nie skończyli się na Kill’em All (jak sugerował tytuł ich pierwszej płyty) i powrócili z Nieznośną lekkością hitów. Większość z 14 zawartych na albumie piosenek okraszona jest hitowym tytułem. Na drugim studyjnym albumie szczecinian znajdziemy także kilku równie przebojowych gości. Są to Czesław Mozil, Krzysztof Zalewski, CeZik i Damian Ukeje.

 
22:00 - 23:00
Warbell koncert Scena Viva Kultura

Warbell to jeleniogórski zespół grający melodic death metal zncharakterystycznym, kobiecym growlem. Na koncie zespołu jak do tej pory jest wydane w 2013 roku demo “Battle Of Unnumbered Tears” oraz album długogrający “Havoc”, wydany w 2015 roku we współpracy z Goressimo Records. Zespół zagrał ponad 90 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i na Węgrzech, między innymi przed takimi zespołami jak Decapitated, Acid Drinkers, Illusion, Bucovina, Turbo, Luxtorpeda, Ithilien i wiele innych.

#metal
 
22:20 - 23:40
P.Unity koncert ASP Duży Namiot

P.Unity – na pograniczu jazzu i hip-hopu nie padł jeszcze ani ostatni bit. Energetyczna bomba o sile rażenia 50 megaton. Wychowani na muzyce The Roots, Prince’a czy George’a Clintona biorą z funku to co najlepsze, dodają odrobinę słowiańskiej psychodelii, duszą w sosie z soulu i serwują bez kompleksów w swoim unikalnym stylu. Mimo że zespół istnieje od 2014 roku, w ich muzyce słychać ponad 10 lat wspólnej pracy nad unikalnym brzmieniem.

W marcu 2017 ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity zaaranżowało i nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”.

Maciej Sondij - gitara

Miłosz Oleniecki - klawisze

Rafał Dutkiewicz - perkusja

Adrian Manowski - bas

Jędrzej Dudek - wokal

Weronika Grzesiewicz - wokal

Sara Jaroszyk - wokal

Bartosz Tkacz - saksofon

Witold Haliniak - puzon   

#jazz
 
23:20 - 00:30
The Unguided koncert Scena Viva Kultura

The Unguided to melodyjny death metalowy zespół ze Szwecji założony przez Richarda Sjunnessona, Rogera Sjunnessona, Rolanda Johanssona i Johna Bengtssona - byłych członków zespołu Sonic Syndicate. Do grupy dołączył basista zespołu Cipher System, Henric Liljesand. Pod koniec 2012 roku Bengtssona zastąpił Richarda Schilla, a w 2016 rokui Jonathan Thorpenberg zajął miejsce Johanssona.

Początkiem zespołu była inna szwedzka grupa - Sonic Syndicate, z której wywodzą się członkowie The Unguided. Ówczesny wokalista Roland Johansson odszedł w 2009 roku z Sonic Syndicate z powodu problemów z intensywnym koncertowaniem. W październiku 2010 roku ogłoszono, że drugi z wokalistów Richard Sjunneson nie weźmie udziału w reszcie trasy "We Rule the Night". Wkrótce okazało się, że Richard Sjunneson nie powróći już do Sonic Syndicate. Wraz z Rolandem Johanssonem i Rogerem Sjunnessonem  założyli nowy zespół, The Unguided.

Grupa wydała debiutancki album EP, Nightmareland, na początku 2011 roku za pośrednictwem Despotz Records. Ich nastepnym dziełem, był długogrający album Hell Frost, wydany w listopadzie tego samego roku, za pośrednictwem tej samej wytwórni. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Napalm Records przed wydaniem ich drugiego long-player'a, Fragile Immortality z 2014 roku, dwa lata później pojawiła się płyta "Lust and Loathing". Najnowsze wydawnictwo kapeli " And The Battle Royale" z 2017 to też ich pierwsza płyta nagrana z nowym wokalistą - Jonathan Thorpenberg. 

#metal
 
00:00 - 01:20
Tomasz Chyła Quintet koncert ASP Duży Namiot

Szturmem weszli na polską scenę jazzową udowadniając, że młoda polska muzyka improwizowana rośnie w siłę.

"(...) Tomasz Chyła Quintet najpierw wbił mnie w krzesło swoją muzyką, potem poczułem, jak pod jej wpływem zaczyna trzeszczeć pode mną. W końcu energia płynąca ze sceny kazała mi wstać, by przyglądać się temu wszystkiemu z bliska.(...) " / Ether Jazzu

To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. 

Laureaci Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors”. W swoim dorobku mają album „Eternal Entropy”

Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon 
Szymon Burnos - fortepian 
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja  

#jazz
 
01:40 - 03:00
Laboratorium koncert ASP Duży Namiot

Fenomen polskiego jazzu! Jeden z najbardziej ekscytujących i najdłużej funkcjonujących zespołów na scenie muzyki improwizowanej w naszym kraju. Wybuchowa mieszanka brzmieniowa i muzyka niezwykle osobista.

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe

Marek Stryszowski - saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal 
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara 
Grzegorz Grzyb - perkusja

gość specjalny: Bernard Maseli - vibrafon

 „Laboratorium, grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, powróciło na estrady krajowe i zagraniczne.

W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to ”Laborka”. (…)

Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. (…)

Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.” / Wiesław Siekierski, tekst archiwalny   

#jazz
Twój Harmonogram
ZOBACZ TEŻ