O Festiwalu

W kilku słowach o Pol'and'Rock Festival

IDEA

Pol'and'Rock Festival to ogromny letni Festiwal muzyczny organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Polsce. Przez 16 lat odbywał się w Kostrzynie nad Odrą, a w jego czasie gościliśmy artystów z Polski i zza granicy na pięciu scenach: Dużej, Małej, Scenie Lecha, Viva Kultura i Nocnej Scenie ASP.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. Pierwszy festiwal odbył się w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim.

 

 

WYJĄTKOWE EDYCJE

Zeszłoroczna 26. edycja Pol’and’Rock Festival odbyła się w terminie 30-31 lipca i 1 sierpnia 2020r. W związku z panującą pandemią koronawirusa zorganizowano Najpiękniejszą Domówkę Świata. Była to pierwsza edycja festiwalu, która odbyła się całkowicie Online, a transmisja trwała nieprzerwanie blisko 70 godzin. Do studia zaproszono artystów z Polski, którzy zagrali na Scenie, oraz gości, z którymi rozmowy przeprowadzono na ASP.

Tegoroczna 27. Edycja Pol’and’Rock Festival odbywa się w dniach 29-31 lipca 2021r. Po 16 latach Festiwal zmienił swoje miejsce – w tym roku jest to Lotnisko Makowice-Płoty. Zaproszonych artystów możemy posłuchać na dwóch scenach: Dużej Scenie oraz w Namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.
 27. Pol’and’Rock Festival  przybrał wersję hybrydową - to połączenie festiwalu rozgrywającego się na żywo z transmisją internetową

 

 

MUZYKA

Na każdej edycji festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. Od kilkunastu lat Fundacja organizuje przesłuchanie chętnych zespołów, które chcą zaprezentować się przed ogromną publicznością. W związku z tym każda kapela (zarówno ta znana jak i debiutująca), może wysłać swoją płytę do nas swoją płytę. 

 

Do tej pory na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zagrały między innymi takie kapele:
 

Within Temptation, Afro Celt Sound System, Black Label Society, Dream Theater, Shaka Ponk, Illusion, (Hed)p.e, Congo Natty, VOO VOO, Decapitated, Furyon, Eluveitie, Molotov, Shaggy, Modestep, Protoje, Hatebreed, Skid Row, Volbeat, Ky-Mani Marley, SKA-P, Accept, Manu Chao La Ventura, The BossHoss, The Prodigy, Guano Apes, Die Toten Hosen, Killing Joke, The Stranglers, Clawfinger, Kreator, Machine Head,  Anthrax, Ugly Kid Joe, Soja, Enter Shikari, Emir Kusturica, Kaiser Chiefs, Sabaton, Beatsteaks, Zion Train, Twinkle Brothers, Juliette Lewis, Caliban, Volbeat, The Futureheads, Type O Negative, Subways, Life of Agony, Papa Roach, Nigel Kennedy, Airbourne, Helloween, Gentleman, Dog Eat Dog, Leszek Możdżer, Dżem, Coma, Hey, T.Love, Vavamuffin, Farben Lehre, Sweet Noise, Pidżama Porno, Lao Che. 
 

 

Zobacz wydawnictwa DVD, które powstały na Festiwalu Woodstock - kliknij TU.


SPOTKANIA

Bardzo ważnym elementem festiwalu jest Akademia Sztuk Przepięknych. Tam właśnie spotykają się autorytety, dziennikarze, ludzie telewizji i wielkiego świata, i rozmawiają z festiwalowiczami. O czym? O wierze, prawdzie, marzeniach, przygodach i arcyciekawych drobnostkach. Każdy rok, każde kolejne spotkanie to coraz większa publiczność i zainteresowanie. Nasze namioty ASP są w stanie pomieścić kilka tysięcy ludzi i nie zdarza się, żeby były puste.

PIENIĄDZE

Pieniądze, dzięki którym organizowany jest festiwal, pozyskiwane są dzięki sponsorom i środkom uzyskanym w ciągu całego roku. Oznacza to, że środki zbierane w ramach styczniowej kwesty są w całości przeznaczane na realizację tematu Finału, czyli zakup sprzętu medycznego.


BEZPIECZEŃSTWO

Zabezpieczenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata oparte jest o Pokojowy Patrol, czyli grupę wolontariuszy, profesjonalną ochronę (Niebieski Patrol) oraz policję, która zajmuje się przypadkami łamania prawa. Nasz festiwal to najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Masa różnych ludzi spotyka się ze sobą, mieszka w jednym miejscu, razem się bawi. Co roku Policja potwierdza, że przy tak ogromnej publiczności fenomenem jest tak niewielka ilość zgłoszeń dotyczących agresji.


JUREK

Jurek – dyrygent Orkiestry i postać, która prowadzi, ogarnia cały festiwal. To on rozmawia z ludźmi ze sceny, splata wszystkie koncerty w jedną opowieść, a ostatniego dnia nie jest już w stanie powiedzieć żadnego słowa. Nie ze względu na brak lotnej myśli, ale ze względu na gardło, które za każdym razem odmawia mu posłuszeństwa. I wszyscy gorąco na to liczą. Bo to właśnie słowa Jurka – prócz koncertów – sprawiają, że festiwal ma swój niepowtarzalny klimat.

29.05.2015 w Los Angeles w ramach corocznego plebiscytu International Music Industry Awards Przystanek Woodstock i Jurek Owsiak, "dyrygent" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostali nagrodzeni w kategorii: najlepszy promotor.

 

 

ZOBACZ TEŻ